امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2070

 باید و نبایدهای کورتن در درمان کرونا / بیش از 250 طرح پژوهشی در حوزه کرونا در دست بررسی است

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از 250 طرح پژوهشی در سطح کشور در دست بررسی است که هنوز هیچ یک به مرحله نهایی نرسیده است.

به گزارش با خبر باش، درمان کورتیکوستروئیدی (کورتن) در بیماری‌های وخیم ویروسی تیغ دولبه است؛ از طرفی ممکن است باعث تضعیف سیستم ایمنی و قابلیت آن در مهار ویروس ‌شود و ممکن است با کاستن از شدت واکنش‌های التهابی در بهبود بیماران موثر باشد. کورتن‌ها در نارسایی تنفسی و التهاب گسترده ناشی از آنفلوانزا و سارس و مرس استفاده شدند‌ اما بر سر اثربخشی آنها اختلاف نظر وجود دارد. یک بازنگری پژوهش‌های پیشین که اخیر در مجله پزشکی لانست منتشر شد، شواهد مستدلی برای مفید بودن کورتن‌ها نیافت و عوارض احتمالی آنها را گوشزد کرد.

به دلیل نتایج بغرنج قبلی و در نبود تحقیقات کافی، سازمان جهانی بهداشت استفاده از کورتن‌‌ها را در درمان کرونا توصیه نمی‌کند، البته برخی متخصصان در مرحله خاصی از بیماری آنها را در ترکیب با داروهای دیگر تجویز می‌کنند. کارآزمایی‌های بالینی برای ارزیابی این نوع درمان در جریان است.

البته قابل ذکر است که تجویز کورتن برای بیماران سرپایی و با شدت کم کرونا بر اساس مستندات علمی مطرح شده در سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی شود اما در بیماران بستری در دنیا از کروتن استفاده می کنند.

کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار باخبرباش در حالی خبر از استفاده از کورتن و کلروکین  را برای درمان کرونا داد که در یک دوره زمانی سازمان جهانی بهداشت کاربرد این دو دارو را در درمان کرونا توصیه نکرد اما این در حالی است که از زمان پیدایش کرونا تاکنون این ویروس جهش ژنی بسیاری داشته است و اگر در فروردین ماه استفاده از این دو دارو منجر به مرگ بیماران می شد اما امروز نشان داده است که استفاده از کورتن  کلروکین به بدن بیماران مبتلا به کرونا پاسخ داده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون دارو و واکسن کرونا که به تایید علمی برسد و قابل استفاده برای بیماران باشد، نبوده، افزود: واکسنی از چین یا کشور دیگری برای درمان کرونا وارد ایران نکردیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: در طرح های پژوهشی بخشی از نمونه گیری ها پایان یافته است و اثر بخشی در مطالعات بالینی نشان داده است و برای رسیدن به قطعیت قطعا باید مطالعات تکرار شود و  به شکل نظام مندی صورت گیرد.

وی افزود: همانطور که بیش از چند دهه از بیماری ایدز می گذرد اما هنوز داروی قطعی و واکسن آن ساخته نشده است و چون هر ساله دانستنی ها علمی افزوده می شود پروتکل های درمانی بر پایه آن تکمیل میشود.

جهانپور با اظهار اینکه امکان  دارد واکسن کرونا ظرف چند ماه آینده یا حتی چند سال آینده ساخته شود و نمی توانیم زمان مشخصی را برای آن اعلام کرد، بیان داشت: داروهای که برای درمان بیماران کرونایی استفاده می شود از داروهای ضد التهاب و ضد ویروسی است که قبلا برای درمان بیماری های ویروسی و التهابی به کار برده می شد.

وی با اظهار اینکه استفاده از داروی کروتن برای رفع التهاب بیماران کرونایی به خوبی جواب داده است ومیزان مرگ و میر را نسبت به گذشته کاهش داده است، گفت: هم اکنون از داروی کلروکین برای درمان سرپایی بیماران کرونایی استفاده می شود .

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت همچنین کمبود تست کرونا را مطرح شده بود نپذیرفت و گفت: کمبودی در عرصه تست کرونا نداریم و در حال حاضر در سطح بیمارستان ها به وفور یافت می شود اما تست کرونا تنها برای افراد بستری که دارای علائم بیماری کرونا است به کار می رود و در سطح مراکز بهداشت تنها افراد داری علائم تست کرونا گرفته می شود.

با توجه به اینکه بیماری کرونا یک ویروس ناشناخته و هزار چهره است  دارویهای مورد استفاده به صورت موقتی به کار می رود و هنوز درمانی برای از بین بردن ویروس شناخته نشده است و در این عرصه خطا و آزمون انواع داروها بیمارانی که ناچار مورد آزمایش قرار می گیرند گاه تعداد مرگ و میرها به علت عدم رعایت بهداشت است و گاه افزایش مرگ و میرها به خاطر امتحان و آزمون هایی که به کار می رود همانطور که در فروردین ماه استفاده از داروی کلروکین و کروتن موارد مرگ را افزایش داد وامروز به بدن بیماران به خوبی جواب می دهد.

منبع خبر :  با خبر باش
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41