امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 85

 برگزاری رخدادهای علمی مشترک به توسعه کشورها می انجامد

به گزارش ایرنا، یازدهمین جشنواره ملی حرکت از چهارم تا هفتم آذر جاری با حضور حدود 540 دانشجو از سراسر کشور و 85 مهمان از 46 کشور جهان در دانشگاه اصفهان برگزار شد. 
ابتدا بیش از 20 هزار نفر از دانشجویان خارجی از بیش از یکصد کشور در بخش بین الملل جشنواره ثبت نام کردند که از بین آنها با توجه به داوری های صورت گرفته بر روی آثار و طرح های ارسالی، 85 تَن برای شرکت در این رویداد پذیرفته شدند.
به گفته مسوولان برگزاری جشنواره، این برای نخستین بار است که بخش بین الملل یک رویداد در کشورمان با این قدرت و عظمت در شهری غیر از پایتخت ظاهر می شود.
دبیر بخش بین الملل یازدهمین جشنواره ملی حرکت در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت: تعدادی از شرکت کنندگان خارجی، دانشجویان بهترین دانشگاه های دنیا مانند آکسفورد، کمبریج، کارولینا و نیوکاسل هستند.
علی حمیدیان با بیان اینکه دانشجویان و محققان خارجی بهترین طرح های پژوهشی خود را در این جشنواره ارائه کردند، افزود: این آثار به صورت پوستر در غرفه بین الملل نمایشگاه جشنواره ملی حرکت به نمایش درآمد.
یکی از کارشناسان بخش بین الملل یازدهمین جشنواره ملی حرکت در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان خارجی شرکت کننده در این رویداد، در جشنواره های مشابه دیگری در کشورهای مختلف شرکت کردند، تاکید کرد: بیشتر آنها برای نخستین بار است که به ایران سفر می کنند.
مریم صفاری ها ادامه داد : در چند روز گذشته که با آنها صحبت کردم متوجه شدم که ایران را کشوری امن و مناسب برای سفرهای علمی، فرهنگی و گردشگری ارزیابی کردند.
به گفته وی دانشجویان خارجی شرکت کننده در این رویداد در چهار روزی که در اصفهان بودند ارتباط تنگاتنگی با دانشجویان کشورمان برقرار کردند و با ایده ها و طرح های یکدیگر آشنا شدند و این آشنایی، زمینه همکاری های آنها در آینده از طریق مراکز علمی و دانشگاه ها را فراهم می کند.
یکی از شرکت کنندگان بخش بین الملل که دانشجوی دانشگاه آکسفورد انگلیس است در گفت و گو با ایرنا، معرفی جشنواره ملی حرکت توسط یکی از دوستانش که در کلاس تابستانه ای در تهران شرکت کرده بود را زمینه آشنایی وی با این رویداد عنوان کرد.
کیتلین کلی (Caitlin Kelly) با بیان اینکه دانشجوی رشته الهیات است، اضافه کرد : برای من بررسی دین اسلام از اهمیت و جذابیت خاصی برخوردارست به همین دلیل تصمیم گرفتم که با سفر به ایران، علاوه بر شرکت در جشنواره ملی حرکت با فرهنگ و سنت های این کشور آشنا شوم.
وی که نخستین بار است به ایران سفر می کند، تصریح کرد: پیش از سفر، تبلیغات منفی بسیاری علیه این کشور دیده بودم اما با توجه به مطالعاتی که درباره این سرزمین داشتم، تصور خوبی از آن در ذهنم بود و اکنون آنچه را که از این کشور مشاهده کردم، بسیار بهتر از تصورهای اولیه ام است.
این دانشجوی انگلیسی با بیان اینکه در غرفه های نمایشگاه جشنواره ملی حرکت، طرح های خوب، هوشمندانه و با نوآوری زیادی مشاهده کرده است، گفت: دانشجویان ایرانی به خوبی از فناوری های برتر و جدید استفاده می کنند و بسیاری از آنها با ادبیات انگلیسی نیز آشنا هستند.
کلی با اشاره به اینکه ایده های بسیار خوبی درباره اسلام در گفت و گو با دانشجویان ایرانی به دست آورده است، بیان کرد : نمایندگان کشورهای مختلف در این جشنواره ارتباط قوی با ایرانی ها برقرار و تجربه های شگفت انگیزی کسب کردند که به تعامل کشورها در آینده در زمینه های فرهنگی و علمی کمک می کند. 
وی طرح پژوهشی خود که در این جشنواره ارائه کرده بود را 'بررسی زندگی روزمره زنان در سراسر دنیا از طریق شبکه های اجتماعی' معرفی و اضافه کرد: در این پژوهش از طریق شبکه های اجتماعی با زنان جوامع مختلف ارتباط برقرار و درباره کیفیت زندگی و حقوق اولیه آنها تحقیق می کنم.
یکی دیگر از دانشجویان خارجی شرکت کننده در جشنواره ملی حرکت که اهل تایوان است، به ایرنا گفت: یکی از دوستانم به کنفرانسی در کره جنوبی رفته بود و در آنجا در آشنایی با یک دانشجوی ایرانی در جریان برگزاری جشنواره ملی حرکت قرار گرفت و وقتی در جریان این موضوع قرار گرفتم علاقه زیادی برای سفر به ایران و شرکت در این جشنواره داشتم.
آنا یانگ (Anna Yang) که دانشجوی رشته محیط زیست دانشگاه نیوکاسل (Newcastle) استرالیا است، در گفت و گو با ایرنا افزود: از طریق دوستان ایرانی که در دانشگاه دارم با فرهنگ و تمدن غنی و بزرگ این کشور تا حدودی آشنا بودم اما در این سفر، آنچه که دیدم ورای تصورات اولیه من بود.
وی با بیان اینکه قبل از ثبت نام در جشنواره از سفر به ایران نهی شده بود و عده ای از اطرافیان وی، این کشور را نا اَمن تلقی می کردند، تصریح کرد: اکنون با شناخت کافی که از ایران پیدا کرده ام با اطمینان به دوستانم می گویم که این کشور، امن و مطمئن است.
آنا یانگ، دانشجویان ایرانی را فعال و باهوش خواند و اضافه کرد: آنها ایده های جدیدی دارند که در نمایشگاه جشنواره ملی حرکت با تعدادی از آنها آشنا شدم.
وی با بیان اینکه طرح پژوهشی که در جشنواره ملی حرکت ارائه کرده، درباره جذب کردن دی اکسید کربن (CO2) است، تصریح کرد: با توجه به اینکه تعدادی از دانشجویان فعال در انجمن های علمی در بخش محیط زیست کار می کنند ایده های خوبی درباره طرحم از آنها گرفتم.
نماینده دانشگاه استکهلم سوئد در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: سرعت رشد علوم در دنیای کنونی به حدی است که به صورت انفرادی نمی توان به تمام زوایا و دستاوردهای آن رسید و برای دستیابی به آخرین پژوهش ها باید با کارشناسان دیگر کشورها در تعامل باشیم. 
مونیکا لایونایت با بیان اینکه مسوولان علمی کشورها باید برگزاری رخدادهای علمی مشترک را جدی بگیرند، گفت: این امر شبکه سازی ایده ها را در پی دارد و برای اعضای آن مفید است. 
وی جشنواره حرکت در اصفهان را مفید دانست و تصریح کرد: در کشور سوئد برگزاری چنین برنامه ای در حال برنامه ریزی است، البته آن رخداد گسترده تر است و اعضای بیشتری به آن دعوت می شوند. 
نماینده دانشگاه استکهلم سوئد تاکید کرد که نتایج و دستاوردهای علمی دانشجویان و پژوهشگران باید به اشتراک گذاشته شود تا همه از آن استفاده کنیم. 
نماینده انجمن جغرافیای اروپا در این جشنواره علمی در گفت و گو با ایرنا، تصریح کرد: جشنواره حرکت را می توان فرصتی با ارزش دانست که زمینه حضور ما در ایران را فراهم کرده است. 
داریوس اسشوتلد با اشاره به اینکه جشنواره های علمی، ارتباط دانشگاه ها با جوامع دیگر را افزایش می دهد، خاطرنشان کرد: این موضوع بسیار مفید است و به توسعه کشورها منجر می شود، البته باید این گونه برنامه ها ادامه دار و با شمار بیشتری از صاحبنظران برگزار کرد. 
این دانشجو و پژوهشگر آلمانی تاکید کرد: انجمن های علمی برای پیشرفت و اثربخشی بیشتر در کشورها باید اعضای جدید و موثر جذب کنند که این در قالب جشنواره های علمی به دست می آید. 
وی به تنوع رشته ها و تخصص ها در این جشنواره اشاره و اضافه کرد : هر چه در یک رخداد علمی رشته ها و سرفصل ها متعدد و گوناگون باید به ارتقای سطح کیفی آن کمک می کند. 
جشنواره ملی حرکت با هدف ایجاد پیوند بیشتر انجمن های علمی دانشگاه ها با بخش های مختلف کشور به همت معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مدت چهار روز در دانشگاه اصفهان برگزار شد و چهارشنبه هفتم آذر با معرفی آثار برگزیده و غرفه های برتر به کار خود پایان داد. 
از مجموع یکهزار و 355 اثر ارسالی از 106 دانشگاه کشور به دبیرخانه این جشنواره، 106 اثر در بخش های کتاب، نشریه، مسابقه، انجمن علمی، فعالیت خلاقانه و محتوای دیجیتال به تفکیک گروه‌های آموزشی در رشته های فنی مهندسی، علوم انسانی، علوم پایه، کشاورزی و محیط زیست و هنر و معماری حائز مقام های برتر شدند. 
در بخش بین الملل نیز از 10 اثر دانشجویان کشورهای آلمان، کرواسی، بوسنی، برزیل، ایتالیا، استرالیا، چین، عمان و جمهوری آذربایجان قدردانی شد. 

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41