امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 176

 برای رسیدن به تراز اکولوژیک در دریاچه ارومیه به 14.5 میلیارد متر مکعب آب نیاز داریم

 

محمد دانش یزدی  در کارگاه آموزشی « آب و محیط زیست» که توسط یونسکو در دانشگاه شریف برگزار شد، گفت: دریاچه ارومیه تا سال ١٣٧٤ با ٣٣ میلیارد متر مکعب آب شرایط خوبی داشت اما بعد از آن و تا سال ١٣٩٤ به اندازه هشت متر کاهش یافت، یعنی در مدت ٢٠ سال آب دریاچه به اندازه یک ساختمان سه طبقه کاهش یافت.
وی افزود: از سال ٩٥ که ستاد احیای دریاچه ارومیه شکل گرفت شرایط تثبیت و احیای دریاچه آغاز و از کاهش تراز دریاچه جلوگیری شد.
دانش یزدی به عوامل مختلف خشک شدن دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: یکی از عواملی که از آن یاد می شود گرمایش جهانی و تغییر اقلیم است، البته باید بدانیم که گرمایش جهانی موجب تغییر اقلیم می شود.
وی با بیان اینکه در طول دهه های اخیر به سمت بهره برداری زیاد از منابع رفتیم و با این کار گازهای گلخانه ای بیشتری تولید کردیم، گفت: از سال ١٨٨٠ تا ١٩٥٠ میلادی تغییر دمای کره زمین با سرعت زیادی بالا رفت و این باعث بروز گرمایش جهانی و تغییر اقلیم شد.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: تاثیر تغییر اقلیم در تمام دنیا یکسان نیست در برخی جاها موجب افزایش بارندگی و در برخی نقاط موجب خشکسالی شده است.
وی ادامه داد:بر این اساس دنیا در سال 2015 معاهده پاریس را با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای امضا کرد، سهم کشورها در انتشار این گاز متفاوت است که در این میان آمریکا و چین بیشترین سهم را دارند و اگر این دو کشور نخواهند اقدامات کاهش را انجام دهند،ضرر آن نه تنها متوجه کشور خودشان بلکه دنیا خواهد بود. بنابراین وقتی فردی مانند ترامپ با تمسخر معاهده پاریس را پاره می کند خنده دار نیست.
دانش یزدی با مطرح کردن این سوال که آیا تغییر اقلیم عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است، به متوسط میانگین بارش اشاره کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد از سال 1350 تا 1394 تغییر قابل ملاحظه ای در میانگین بارندگی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه نداشته ایم.
وی همچنین درباره تغییر دما گفت: بررسی ها نشان می دهد از سال 1330 تا 1395 روند دما به طور متوسط نزولی بوده است، بنابراین نه بارش و نه دما نمی تواند علت خشک شدن دریاچه باشد، پس تغییر اقلیم عامل خشک شدن نیست.
عضو هیات علمی دانشگاه شریف با مطرح کردن این پرسش که آیا تغییر اقلیم می تواند باعث پُر شدن دریاچه ارومیه شود، ادامه داد: در اردیبهشت سال 97 نسبت به سال 96 میزان بارندگی تا 10 برابر افزایش داشته است. همچنین خرداد ماه امسال نسبت به پارسال نیز 8 برابر افزایش بارش داشتیم که بررسی ها نشان می دهد؛ نه تنها این بارندگی ها موجب افزایش تراز نشده بلکه افت هم داشته است، پس تغییر اقلیم نمی تواند موجب پر شدن دریاچه شود.
وی با بیان اینکه نتیجه می گیربم طبیعت عامل اصلی وضعیت فعلی دریاچه ارومیه نبوده گفت: می توان به اقدامات انسانی در این راستا تمرکز کرد.
وی به پل میانگذر دریاچه ارومیه به عنوان یکی از عوامل خشک شدن دریاچه اشاره کرد و گفت: می دانیم احداث پل 1.7 کیلومتری مهم ترین و حداقل تاثیری که بر دریاچه داشته نحوه چرخش آب را تغییر داده است؛ زیرا دو بخش شمالی و جنوبی دریاچه را از هم جدا کرده است.
وی ادامه داد: مصرف آب مساله دیگری است که شاید پرچالش ترین عامل در بروز وضعیت کنونی دریاچه باشد، فائو اعلام کرد در سال 2014 برداشت ایران از منابع آبی 72 درصد بوده است که در این میان 92 درصد سهم کشاورزی است، این میزان برداشت نشان دهنده مصرف نادرست از منابع آبی است.
وی گفت: از سال 1330 تا 1374 دریاچه بیشترین مقدار آب را داشت که از سال 1374 به بعد 21 درصد حجم آب تجدیدپذیر حوزه آن کاهش یافته است.
وی به توزیع چاه های فراوان مجاز و غیرمجاز در محدوده آبریز دریاچه اشاره کرد و گفت: جدای از چاه های مجاز 40 هزار حلقه چاه غیرمجاز نیز در منطقه وجود دارد. علاوه بر این کشاورزان اقدام به برداشت آب از منابع سطحی با استفاده از پمپ می کنند.
دانش یزدی گفت: مساله بعدی احداث سد روی رودخانه های منتهی به دریاچه است، تقریبا روی تمام این رودخانه ها سد احداث کردیم و حق زیست محیطی رودخانه ها را هم ندادیم، زرینه رود و سیمینه رود به تنهایی 52 درصد از آب دریاچه را تامین می کنند؛ در حالیکه با احداث سد این سهم بسیار کاهش داده ایم.
وی به نوع کشت و سطح زیر کشت به عنوان عامل دیگری اشاره کرد و گفت: متاسفانه در چند سال اخیر به سمت محصولات آب بر پیش رفتیم و از سال 1373 تا 1385 از 380 هزار هکتار سطح زیر کشت به بیش از 500 هزار هکتار رسیدیم که نتیحه آن کاهش 50 درصدی روان آب های ورودی به دریاچه است.
عضو هیات علمی دانشگاه شریف گفت: حال که چنین اتفاقی افتاده و دریاچه رو به خشکی است، چه باید کرد، ستاد احیای دریاچه ارومیه درنظر دارد سطح آب دریاچه را به تراز اکولوژیک یعنی هزار و 274 متر برساند. این تراز با توجه به محیط زیست دریاچه در نظر گرفته شده است.
وی گفت: آرتمیا موجودی است که در دریاچه ارومیه زندگی می کند، شوری آب محل زیست این موجود باید 240 گرم در لیتر باشد که تراز اکولوژیک نیز بر این اساس تایید شده است، البته سطح شوری در ارومیه به 330 گرم در لیتر و گاهی تا 400 گرم در لیتر نیز رسیده است.
وی گفت: برای رسیدن به تراز اکولوژیک به 14.5 میلیارد متر مکعب آب نیاز داریم، اکنون 2 میلیارد متر مکعب آب در دریاچه وجود دارد؛ بنابراین 12.5 میلیارد متر مکعب آب کم داریم که باید از طریق اجرای طرح های احیا مانند پساب ها، سهم 7 درصدی، طرح انتقال آب کانی سیب (14 درصد)، رهاسازی آب از سدها (7 درصد) و کاهش 40 درصدی در بخش کشاورزی به آن برسیم.
وی گفت: با تمام این اقدامات اگر نتوانیم یا نخواهیم دریاچه را احیا کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ مهم ترین مساله ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه بروز توفان های نمکی و گردوغبار است که زندگی را در منطقه مختل خواهد کرد.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41