امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 6726

 جایی باور نکردنی در تهران که هر کسی را ذوق زده می کند

 پایتخت ایران، محله های بسیاری را در خود جای داده است و هر گوشه از آن به نام و نشانی خوانده می شود. برخی از این محله ها قدمتی بسیار دارند و از زمان های قدیم پایه و اساس این شهر را شکل می دادند و بعضی محله ها در طول سالها با گسترش شهر، جای خود را در میان مردم و اهالی باز کردند. هر کدام از این محله ها برای خود شناسنامه و ویژگی های منحصری به فردی دارند که با آن در بین پایتخت نشینان شناخته می شوند. با شنیدن نام بعضی از این محله ها، اولین چیزی که به ذهن می آید شلوغی و پاساژهای بزرگ و آسمان خراش هاست و برخی دیگر، حال و هوای تهران قدیم را تداعی می کنند. هر چه که باشد هر کدام از این محله ها هویت مخصوص به خود را دارند و در کنار هم تهران بزرگ را شکل می دهند؛ به طوری که بدون یکی از آنها نمی توان تصویر کامل و خوبی از تهران داشت. 

در گشت و گذار امروز خود به یکی از این محله های تاریخی تهران، تجریش، سر زده و یکی از جاذبه های معروف این منطقه را انتخاب کرده است. بازار تاریخی تجریش مقصد سفرمان است؛ جایی که تقریبا تمام تهرانی ها با آن خاطره دارند و از قدم زدن و خرید کردن در آن انرژی مثبت می گیرند. با ما در سفری کوتاه به بازار تجریش بیایید و گشتی در گوشه ای از تهران قدیم بزنید. 

بازار تجریش

 

بازار تجریش تهران

 

چرا بازار تجریش؟


 • یکی از بازارهای تاریخی تهران است. 
 • در نزدیکی امامزاده صالح و در قلب محله تاریخی و خاطره انگیز تجریش قرار گرفته است. 
 • تنوع کالایی بالایی دارد و اجناسی از همه نوع قیمت در آن دیده می شود.
 • در بازدید از بازار تجریش محال است که دست خالی به خانه برگردید؛ اما اگر چیزی که به دنبالش بودید را در این بازار نیافتید، می توانید به سراغ چندی از معروف ترین پاساژهای تهران در نزدیکی بازار بروید و خرید خود را کامل کنید.
 • با حضور در این بازار می توان،‌ فضای تهران قدیم را تا اندازه ای لمس کرد و از هم صحبتی با مردم محلی لذت برد. 
 • در کنار گشت و گذار در این بازار قدیمی، می توانید به سراغ رستوران ها و کافه های مختلف بروید و شکم گردی خوشمزه ای را تجربه کنید.

ورودی بازار تجریش

 

میدان تره بار تجریش

 

آشنایی با بازار تجریش | قدیمی ترین بازار شمال تهران

با شما همراه شده ایم و به اینجا،‌ محله تجریش در شمال پایتخت آمده ایم. یکی از قدیمی ترین محله های تهران که آوردن نامش خاطره های بسیاری را در ذهن تهرانی ها و ایرانی ها زنده می کند، تجریش است. جایی که امامزاده صالح معروف را در خود جای داده است و در کنار آن بازارها، پاساژها، رستوران ها و مغازه های کوچک و بزرگ دیگری نیز دیده می شود. در بین این همه، بازار سرپوشیده تجریش یکی از معروف ترین بازارهای قدیمی تهران است که خرید و گشت و گذار در آن طرفداران بسیاری دارد و خیلی ها از نقاط مختلف شهر، حتی آنهایی که در آنسوی پایتخت زندگی می کنند به اینجا می آیند تا گشتی در این بازار رنگارنگ بزنند. این بازار که در منطقه شمیرانات تهران واقع شده است، از یک سمت به تکیه مشهور تجریش و امامزاده صالح و از سوی دیگر به میدان قدس و میدان تجریش راه دارد و دو محله قدیمی سرپل و تجریش را به هم می رساند. بازاری که در آن می توان کالاهای متنوع، خوراکی های تازه و خوشمزه و گاهی عجیب، صنایع دستی مختلف و بسیاری دیگر را خرید و دست پر به خانه بازگشت؛ جایی که بسیاری از گردشگران از آن به عنوان مکانی نوستالژیک یاد می کنند و در اولین فرصت دوباره به آن سر می زنند. 

سر در ورودی بازار تجریش

تاریخچه بازار تجریش

بازار تجریش قدیمی ترین بازار منطقه شمیران در شمال تهران است و نمونه کوچکی از بازار بزرگ پایتخت به شمار می رود. در برخی منابع آمده که تاریخ ساخت این بازار به هفتاد سال پیش باز می گردد؛ اما بعضی کسبه قدیمی بازار نیز می گویند این مکان قدمتی 150 ساله دارد. هرچند برخی از سازه هایی که در این مکان وجود دارند قدمت‌شان بیش از اینهاست؛ مانند تکیه معروف بازار تجریش که گفته می شود از 220 سال پیش در محل ساخت بازار وجود داشته است. 

اما برای اینکه بتوانیم در مورد تاریخ بازار تجریش صحبت کنیم نیاز داریم تا اندکی نیز از خود تجریش و نحوه رشد و توسعه آن بگوییم. محله تجریش در منطقه شمیران یا شمیرانات واقع شده است؛ اما از ابتدا به این شکلی که امروز می بینیم نبوده و بیشتر قسمت های آن با باغ های بزرگ و روستاها و خانه های ییلاقی پوشیده شده بود. عشایر و دیگر مردم برای گذران فصل بهار و تابستان خود به این منطقه ییلاقی می آمدند تا از آب و هوا و خنکای هوای آن استفاده کنند. در بهار و تابستان علاوه بر اهل محل تعدادی کارگر از طالقان،‌ نایین، لرستان و نطنز و چند شهر دیگر به این منطقه می آمدند تا در کار باغداری به صاحب باغ کمک کنند. این کارگرها به مرور زمان برای همیشه در تجریش ماندند و جمعیت تجریش زیاد شد. زمانی هم که رضاشاه دربند را برای ییلاق خود انتخاب کرد کم کم تجریش شکل مدرن تری به خود گرفت. جاده قدیم شمیران تا میدان انتهایی جاده قدیم تجریش ادامه پیدا کرد و ایستگاه های خر و قاطر به ایستگاه اتوبوس و سواری تبدیل شد. تمام اینها و رفت و آمد بیشتر مردم تهران به تجریش باعث شد تا برخی از اهالی با جمع آوری میوه از باغ های تجریش، دارآباد،‌ ازگل و فرمانیه و ... غرفه هایی را در نزدیکی تکیه تجریش و امامزاده صالح راه اندازی کنند و محصولات‌شان را آنجا به فروش برساندند. برخی هم حجره هایی برای کارهای تجاری و مشاغل دیگر مانند چلنگری (عوض کردن نعل اسب و قاطر، تیز کردن داس، ساخت گل میخ برروی درها) راه انداختند که بعدها این حجره ها با کرایه های یک تا پنج تومانی در ماه اجاره داده می شد. کم کم بازار تجریش رونق گرفت و حجره های فروش لبنیات، قصابی، عطاری، بقالی و قهوه خانه هم به تعداد مغازه ها اضافه شد؛ اما تا حدود بیش از پنجاه سال پیش، هنوز غرفه ها و مغازه ها سرقفلی نداشتند و کل بازار روباز بود. این روباز بودن بازار باعث می شد تا در زمستان ها و با بارش سنگین برف بازار تعطیل شود و مردم برای تهیه محصولات مورد نیاز خود به دردسر بیفتند. از همین رو کسبه بازار تصمیم گرفتند تا سقفی برای بازار درست کنند. برای انجام این کار سقف بازار را با چوب پوشاندند و برای هر کدام از مغازه های‌شان با استفاده از تیر چوبی، خشت و گل، سقفی شیروانی درست کردند. 

در سال 1352 اما کسبه، سقف چوبی و حلبی را با سقف های آهنی و یکپارچه جایگزین کردند. این سقف ها تا چند سال پیش هم پابرجا بود تا اینکه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بازار را دوباره مرمت کرد و شکل و شمایل باشکوه و سنتی به بازار داد. آنها در زمان مرمت خود در ابتکاری جالب سردر هر یک از مغازه ها را با کتیبه‌های سنتیِ کاشی کاری شده تزیین کردند و بازار را به شکل امروزی‌اش درآوردند. 

عکس قدیمی بازار تجریش

 

آنچه در بازار تجریش در انتظار شماست

حالا که در مورد تاریخچه بازار تجریش صحبت کردیم خوب است ببینیم در سفر به این جاذبه تهران چه چیزی در انتظار ماست تا با دید بهتری به سراغ آن برویم. 

تخمین زده شده است که بازار تجریش بین 300 تا 700 متر طول دارد و با بیش از 400 باب مغازه 12 تا 40 متری گردشگران و خریداران را به سوی خود می خواند. تفاوت بزرگی که این بازارچه با بازار بزرگ تهران دارد این است که بیشتر کسبه بازار تجریش خرده فروش هستند؛ اما بازار تهران مرکز عمده فروشی اجناس مختلف است. اینجا شما مغازه هایی با حال و هوای تهران و تجریش قدیم را می بینید، جایی که غرفه ها و حجره ها هنوز نقشه سنتی خود را حفظ کرده اند و با کاشی کاری و مشبک کاری زیبای سردر خود که نام هر مغازه بر روی آن حک شده است، به خریداران خوش‌آمد می گویند. بازار تجریش در کنار اینها به تکیه قدیمی خود، تکیه تجریش معروف است و به مانند بازارهای قدیمی ایرانی چند مسجد و یک حسینیه را نیز در خود جای داده است یا به آنها راه دارد که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم. 

این بازار همچنین برای میدان میوه و تره بار خود نیز شهرت بسیاری پیدا کرده است که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد؛ اما تا اینجا این را بدانید که امکان ندارد سری به این مغازه های فروش میوه و تره بار و محصولات رنگارنگ آن سری بزنید و دست خالی برگردید. 

بازار تجریش تهران

1- تکیه تجریش

بازارچه تجریش را که تا انتها بروید به یک محوطه بزرگ می رسید که میدان میوه و تره بار بازار محسوب می شود؛ اما اگر خوب به نشانه ها نگاه کنید متوجه می شوید که شما در تکیه بزرگ و مشهور تجریش قرار گرفته اید. تکیه بالای شمرون یا تکیه بزرگ تجریش که قدمت آن به دوران قاجار و 220 سال پیش باز می گردد و یکی از قدیمی ترین تکیه های شهر تهران به شمار می رود. این تکیه آن قدر اهمیت و ارزش دارد که در تاریخ  ۲۵ مهر ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تکیه ای که در زمان ایام محرم،‌ اربعین حسینی و ایام فاطمیه‌ رنگ و بوی عزاداری می گیرد و تعزیه های باشکوهی در آن برگزار می شود. به طوری که در ششمین اجلاس شورای عالی ثبت کشور، مراسم تعزیه خوانی در تکیه بزرگ تجریش به عنوان میراث معنوی ثبت شد. 

معماری تکیه تجریش

تکیه بزرگ تجریش یک فضای میانی دارد و ساختمانی دو طبقه آن را در بر گرفته است. در بخش غربی یک باب مغازه دیده می شود که چند دهنه دارد و ارتفاع آن بیشتر از سایر مغازه هاست و به آن شاه نشین می گویند. علاوه بر اینها، 5 باب مغازه در ضلع شمالی و 4 باب مغازه نیز در ضلع جنوبی و شرقی تکیه ساخته شده است. طبقه دوم این ساختمان نیز در زمان هایی که مراسم مذهبی در این جا اجرا نمی شود، استفاده تجاری دارد. در قدیم ستون هایی چوبی سقف را نگه می داشتند که امروز ستون های فلزی جای آن را گرفته اند. 

تاریخچه

اوایل قرن دوازدهم هجری شمسی،‌ باغداران و روستاییان تجریش تصمیم گرفتند تا ساختمانی مناسب برای تجمع عزاداران سید الشهدا بسازند. تا پیش از آن مردم در مسجد دور هم جمع می شدند و اهالی در خانه های خود از عزاداران حسینی پذیرایی می کردند؛ اما به تدریج با افزایش جمعیت دیگر نمی توانستند پاسخگوی حضور تمام افراد باشند به همین دلیل به فکر ساختن تکیه بزرگ تجریش افتادند. تکیه در سال 1176 خورشیدی افتتاح شد؛ اما در زمان ساخت محوطه داخلی آن مسقف نبود. بعد از مدتی تصمیم بر آن شد تا محوطه میانی 600 مترمربعی آن را مسقف کنند. هر سال در ماه های محرم و صفر عزاداری های باشکوهی در این تکیه برگزار می شد تا اینکه در سال 1366 ه.ش سیل مهیبی آمد و قسمتی از تجریش را ویران کرد. تکیه بزرگ نیز در این حادثه آسیب دید؛ اما سقف و طاق نماهای آن سالم ماندند. این تکیه دوباه به همت مردم برپا شد و از آن زمان تاکنون میزبان عزاداران حسینی ست.  

2- مساجد بازار تجریش

در کنار تکیه بزرگ تجریش، بازار این محله چند مسجد را نیز در خود جای داده است. رسم ساخت مسجد و مدرسه در کنار بازار یکی از رسم های قدیمی ایرانی هاست و بازار تجریش نیز از این قاعده مستثنی نیست. سه مسجد خان (مسجد صاحب الزمان فعلی)، مسجد اعظم و مسجد سیدالشهدا نیز از مساجد قدیمی بازار تجریش هستند و در زمان گشت و گذار در این محل می توانید به این مسجدها هم سری بزنید و در حال و هوای معنوی شان شریک شوید.

آنچه می توانید در بازار تجریش بخرید

بازار تجریش از آن بازارهایی‌ست که در آن می توان از هر صنعت و محصولی نمونه ای پیدا کرد، به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در اینجا دیده و خرید و فروش می شود. 

عمده محصول هایی که در بازار تجریش به فروش می رسد را می توان به این شکل دسته بندی کرد: 

صنایع دستی: در بازار چندین مغازه وجود دارد که با سر زدن به آنها می توانید تقریبا تمام صنایع دستی ایران را به صورت یک جا مشاهده کنید. از معروف ترین آنها می توان به ترمه یزد، سفال همدان، خاتم، مینا و ظروف مس اصفهان، گلیم و جاجیم کردستان و کرمان و بسیاری دیگر نام برد. 

آجیل و خشکبار: ایران به آجیل و خشکبار مرغوب و درجه یکی که هر ساله تولید می کند در دنیا معروف است، پس دیدن مغازه هایی در بازار تجریش که این نوع محصولات را می فروشند نباید چندان تعجب برانگیز باشد. پسته رفسنجان و دامغان، زعفران خراسان، شیرینی و گز اصفهان و خیلی خوراکی های خوشمزه دیگر بخش بزرگی از سوغاتی ایران را تشکیل می دهند. در میان این همه، پسته و زعفران دل گردشگران خارجی را برده است و امکان ندارد بدون آن ایران را ترک کنند. 

ادویه: از مقابل مغازه های ادویه فروشی و عطاری های بازار که رد می شوید آنقدر تنوعِ رنگ و اسم می بینید که نمی توانید برای چند لحظه توقف نکنید و مشغول تماشا نشوید. ادویه فروشی ها و عطاری های بازار تجریش نیز طرفداران بسیاری دارند و خیلی ها برای خرید به اینجا می آیند.

میوه و تره بار: هر چه در مورد بازار تجریش گفته ایم را تا اینجا در ذهن نگه دارید و با ما به قسمت میوه و تره بار آن بیایید، دنیایی متفاوت تر از آنچه که تاکنون دیده اید در مقابل شماست. تازگی، بوی خوب و طراوت محصول های اینجا به اندازه ای ست که مجبورتان می کند حداقل به اندازه یک یا دو کیلو حتما میوه و سبزی بخرید؛ اما کار به اینجا ختم نمی شود. هر بار که در بازار تجریش قدم می زنید به نام و شکل عجیب و غریبی از یک میوه برخورد می کنید که نظیرش را در هیچ جای دیگر ندیده اید و اسمش را نشنیده اید. میوه و صیفی جاتی که تنها در این بازار و بازارهای اطراف تجریش می توانید پیدا کنید و با خرید آنها دنیایی تازه از رنگ و طعم را با خود به خانه ببرید. پس بازدید از این قسمت را هرگز از دست ندهید. 

ترشی: ترشی فروشی های بازار تجریش نیز بسیار معروف هستند و طیف مختلفی از محصولات خوشمزه، ترش و رنگارنگ را در خود جای می دهند. به هنگام گشت در قسمت های مختلف بازار، تماشا و خرید از این قسمت را فراموش نکنید. تنوع خوراکی اینجا آن قدر زیاد هست که هر بار با اسم و شکل تازه ای از ترشی غافلگیر می شوید. 

زیورآلات مصنوعی و تسبیح: کدام بازار تاریخی و قدیمی ایرانی را به خاطر دارید که در آن نشانی از زیورآلات مصنوعی و تسبیح و سجاده نباشد.  بخش بزرگی از لذت بازارگردی در این مکان ها، تماشای این خوشگل های رنگارنگ در شکل ها و طرح های متفاوت است. حتما از این قسمت بازار هم دیدن کنید به احتمال زیاد به اندازه یک تسبیح یا دستبند کوچک از آن چیزی به یادگار می برید. 

در کنار اینها شما می توانید از مغازه های ساعت فروشی، طلا فروشی، نانوایی سنتی و امروزی، پارچه فروشی، لوازم الکترونیکی و ... بازار نیز دیدن کنید. علاوه بر تمام این ها رد و نشانی از عروسک‌های خارجی، لباس‌های ارزان قیمت چینی، کتاب دعا، کیف و کفش، سی دی کارتون‌های روز دنیا نیز در این بازار دیده می شود.

بازار تماشایی تجریش تهران

حال و هوای خوش بازار تجریش

بازار گردی در ایران یکی از محبوب ترین کارهایی ست که در سفر انجام می شود. تماشای مغازه های کوچک و بزرگ در کنار هم با جنس ها و محصول های مختلف، که از رنگی به رنگی دیگر و از شکلی به شکل دیگر در می آیند یکی از بزرگترین لذت های هر سفری است. بازار تجریش و قدم زدن و گشت و گذار در آن نیز یکی از معروف ترین بازارگردی های ایران و تهران به شمار می آید و بسیاری نه برای خرید، که برای لذت بردن از جو خوب و صمیمانه ای که در آن هست به اینجا می آیند. اینجا می توانید به گذشته های نه چندان دور سفر کنید و حس و حال پاساژگردی های شیک را به کناری بگذارید و با مردم محلی و قدیمی تهران هم کلام و هم صحبت شوید. مطمئن باشید با یک بار گردش در بازار تجریش حس و حالی خوب و خاطره ای خوش از آن به یادگار می برید که همیشه برای تکرارش دوباره راهی تجریش می شوید. 

*زندگی شبانه

زمان که می گذرد و آفتاب رو به غروب می رود خیلی از مغازه ها در سطح شهر کم کم کرکره ها را پایین می کشند و به فکر رفتن به خانه می افتند؛ اما زندگی در بازار تجریش در این موقع اندک اندک جان تازه ای می گیرد و تحرک و شلوغی آن چند برابر می شود. یکی از بزرگترین جذابیت های بازار تجریش همین زندگی شبانه ای است که در آن و اطرافش جریان دارد و خیلی ها برای لذت بردن از حال و هوای این موقع بازار، شب ها راهی بازار تجریش می شوند. 

*عکاسی

عکاسی از بازار تجریش به دلیل رنگ های متنوع محصولات به ویژه میوه و سبزی ها، نحوه چیدمان جنس های مختلف، حضور مردم در کنار هم، ساختمان زیبای مغازه ها و بیشتر از اینها خیلی طرفدار دارد و بسیاری این نقطه از تهران را برای گرفتن عکس های حرفه ای و زیبای خود انتخاب می کنند. 

*شکم گردی

بازار گردی کرده اید و حالا حسابی خسته و گرسنه اید؟! اصلا نگران نباشید، بازار تجریش و محله اطراف آن، خود مجموعه ای از یک شکم گردی متنوع را در اختیارتان می گذارد. از سفره خانه و رستوران های ایران و سنتی بگیرید که کباب ها و خورش های بسیار خوشمزه ای ارایه می دهند تا کافه های جدید و به روزی که در آن می توانید با همراهان و دوستان تان قهوه ای بنوشید و کیکی خوش طعم سفارش دهید. اگر هم اهل آش و حلیم هستید، شما در بهترین نقطه تهران برای خوردن این خوراکی های سنتی قرار دارد. تجریش به آش فروشی های خود بسیار معروف است و همه حداقل یک بار طعم آش و حلیم های اینجا را چشیده اند. اگر هم هوس خوردن نان تازه کرده اید، چند مغازه نانوایی در بازار هستند که می توانید نان های متنوع و سنتی و جدید را از آنجا بخرید. در کنار همه اینها بازار فروش لبو و باقالی در زمستان و آبمیوه و بستنی در تابستان در اینجا داغ داغ است. از دست ندهید. 

حال خوش بازارگردی در تجریش

 

مسیر دسترسی

آدرس: استان تهران- تهران- محله تجریش- بازار تجریش

برای رسیدن به بازار تجریش گزینه های متفاوتی پیش روی شماست که در این قسمت این موارد را با هم بررسی می کنیم. 

وسایل حمل و نقل عمومی

برای رسیدن به بازار تجریش باید خود را به میدان آن برسانید. برای این کار هم می توانید از مترو، اتوبوس های خط بی آر تی و هم تاکسی استفاده کنید. 

مترو: ایستگاه انتهایی خط تجریش- کهریزک (خط قرمز یا خط یک مترو)، ایستگاه تجریش است که عمیق ترین ایستگاه مترو تهران نیز به شمار می رود. به این ایستگاه که رسیدید باید از چهار پله برقی بالا بیایید تا به سطح زمین برسید؛ بنابراین اگر مشکل مفصل زانو دارید بهتر است یا از آسانسور استفاده کنید یا به طور کلی سوار مترو نشوید و با اتوبوس و تاکسی خود را به تجریش برسانید. 

اتوبوس BRT: ایستگاه انتهایی اتوبوس خط هفت بی آر تی راه آهن- تجریش نیز در انتهای میدان ولیعصر و نزدیکی میدان و بازار تجریش توقف می کند. 

بنابراین اگر می خواهید با اتوبوس به اینجا برسید این گزینه یکی از بهترین انتخاب ها برای رسیدن به بازار است؛ اما این تنها خط اتوبوس نیست که به تجریش منتهی می شود. خط اتوبوس رسالت- قدس نیز در میدان قدس در انتهای خیابان شریعتی و نزدیکی میدان تجریش توقف دارد و می تواند گزینه انتخابی خوبی برای رسیدن به بازار تجریش به حساب آید. 

تاکسی: از بسیاری از نقاط تهران به میدان تجریش و میدان قدس تاکسی مستقیم وجود دارد. شما می توانید با استفاده از آنها نیز خود را به بازار تجریش برسانید. 

خودروی شخصی

اگر سوار بر خودروی شخصی هستید و می خواهید خریدی از بازار تجریش داشته باشید، باید خود را به میدان قدس یا تجریش برسانید. رسیدن به میدان تجریش از سمت خیابان ولیعصر، محله زعفرانیه و نیاوران امکان پذیر است. از طرفی مسیر خیابان شریعتی نیز در انتها به میدان قدس می رسد که فاصله کمی با میدان تجریش دارد. تنها مشکل استفاده از ماشین شخصی، پارکینگ و ترافیک تجریش است. البته در سالهای اخیر چند پارکینگ در نزدیکی بازار و میدان تجریش ایجاد شده است؛ اما با توجه به حجم ماشین های ورودی به این محله، این تعداد به نظر کم می رسد. 

ساعت های دسترسی

به مانند بعضی از جاذبه های تاریخی یا موزه ها نمی توان ساعت خاصی را برای بازار تجریش تعیین کرد؛ اما در ساعت های ابتدایی روز این بازار به نسبت خلوت است و هر چه به وسط روز نزدیک تر می شویم مغازه های بیشتری باز می شود. البته نانوایی ها در ساعت ابتدایی روز کار و فعالیت خود را آغاز می کنند. همچنین اگر می خواهید میوه و سبزی تازه تری تهیه کنید بهتر است ساعت های ابتدایی روز به این محل مراجعه کنید. 

ورودی های بازار تجریش

این بازار، به غیر از مسیر اصلی خود از سمت پاساژهای اطراف مانند پاساژ قائم به بیرون و داخل دسترسی دارد. همچنین یک قسمت از این بازار به سمت امامزاده صالح و حسینیه کناری آن باز می شود.  

بازار تجریش

 

جاذبه های اطراف

حالا که تا محله تجریش آمده اید، بهتر است بازدید از چند جاذبه معروف این منطقه را در کنار گشت و گذار از بازار تجریش در لیست انتخابی خود بگذارید. در این قسمت چند تا از آنها را به شما معرفی می کنیم: 

امامزاده صالح: در همسایگی بازار تجریش
دربند:‌ فاصله تقریبی 3.7 کیلومتر
موزه سینما و باغ فردوس: فاصله تقریبی 2.4 کیلومتر

 

باغ فردوس

photo by foad-memariaan

نمایی از امامزاده صالح

photo by diako-mardanbegi

تجربه سفر گردشگران خارجی ها

تهران یکی از مقاصد محبوب بین گردشگران خارجی‌ست و خیلی از آنها یاد و خاطره خوبی از این شهر دارند. در این میان گردش در بافت تاریخی شهر یکی از جذابیت های پایتخت ایران برای گردشگران خارجی‌ست و یکی از انتخاب هایشان برای گشت و گذار بازار قدیمی تجریش است. در این قسمت می خواهیم شما را با نظر چند تا از توریست های خارجی که از این بازار دیدن کرده اند آشنا کنیم. 

گردشگری از کانادا | تاریخ سفر اوایل شهریور 1396

خرید خوب

بازاری محلی که شما می توانید هر چیزی که لازم دارید را با قیمت مناسب در آن پیدا کنید. با این حال فراموش نکنید که چانه بزنید. 

گردشگری از فرانسه | تاریخ سفر مرداد 1396

استراحتی دلچسب در یک روز کاری

اگر برای کار و تجارت به تهران سفر کرده اید و می خواهید در بین کارهای‌تان استراحتی داشته باشید بازار تجریش گزینه خیلی خوبی است و گردش در آن را به شما توصیه می کنم؛ محلی مناسب برای خرید صنایع دستی یا آجیل و خشکبار به عنوان سوغاتی. 

گردشگری از برزیل | تاریخ سفر اردیبهشت 1396

تماشایی و جذاب

مکانی پر از سرزندگی و نشاط. اینجا خیلی از بازار بزرگ تهران بهتر است. می توانید غذا، ادویه و میوه را با هر تنوعی در این جا پیدا کنید. دسترسی به این بازار به وسیله متروی تجریش خیلی راحت است. 

گردشگری از امارات متحده عربی | بهمن 1396

بازار قشنگی‌ست اما برای اینکه ارزش دیدن پیدا کند بهتر است از دیگر جاذبه های اطراف هم دیدن کنید

این بازار به خودی خود مکان کوچکی‌ست. از تماشای مسجد و امامزاده کنار آن نیز لذت بردم؛ اما باید بدانید اگر می خواهید از مکانی دور به این جا بیایید (من از جنوب تهران آمدم)، بهتر است از دیگر جاذبه های نزدیک بازار مانند دربند، پل طبیعت، کاخ نگارستان نیز بازدید کنید.

گردشگری از اسلام آباد پاکستان | تاریخ سفر دی ماه 1396

خیلی شلوغ اما قیمت مناسب

به نظر می آید که بازار تجریش شلوغ ترین مکان تهران است. از خوراک، پوشاک،‌ لوازم الکترونیکی، ادویه،‌ صنایع دستی و ... همه چیز با قیمتی مناسب در این بازار پیدا می شود. 

گردشگری از آمریکا |‌ آبان 1396 

مجموعه ای کوچک از مغازه های سنتی و نیمه مدرن

اینجا یکی از مناطق شلوغ شمال تهران است، جایی که مغازه های مختف آن، محصولات متفاوتی را ارایه می دهند که بیشترشان اصل نیستند. به نظر من تنها می توان در این مکان قدم زد و از جو جذاب آن لذت برد. 

توصیه های بازار گردی

1- رستوران های سنتی و فرنگی متنوعی در اطراف بازار قدیمی تجریش قرار دارد که بعضی مواقع، غذاهای خانگی را تولید و عرضه می کنند.

2- مرکز خرید تندیس، ارگ و قائم سه مرکز خرید بزرگ و معروف نزدیک بازار قدیمی تجریش است که گشتی در آن ها خالی از لطف نیست.

3- اگر برای خرید میوه و تره بار به بازار تجریش می روید می توانید با خود کیسه پارچه ای همراه ببرید تا از مصرف پلاستیک و کیسه های پلاستیکی کمتر شود. 

بازار تجریش تهران

 

بازار تجریش تهران

 

بازار تجریش یکی از سرمایه های تاریخی شهر تهران است و بخشی از هویت این شهر را شکل می دهد؛ اما در سالهای اخیر ساخت بازار قائم به شکل پاساژهای جدید وجهه سنتی بازار تجریش را تحت تاثیر قرار داده است. بهتر است مسوولان امر در زمان صدور مجوز برای ساختمان های جدید به بافت تاریخی آن محله و سازه های تاریخی که در آن قرار دارد توجه داشته باشند تا بناهای قدیمی برای جلب گردشگر با مشکل مواجه نشوند. 

علاوه بر این، رسیدگی به سازه های قدیمی در ایران به توجه و مراقبت بسیاری نیاز دارد. مکانی مانند بازار تجریش،‌ همانند ساختمان پلاسکو با خطرهای زیادی روبروست و احتیاج است تا در برابر بلاهای طبیعی و غیر طبیعی مانند آتش سوزی تجهیز شود. 

منبع خبر :  کارناوال
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
 • تلفن : 03136622123
 • موبایل : 09133147435
 • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
 • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
 • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
 • بن بست ایمانی . پلاک 41