امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 67

 جوانان قربانیان اصلی حوادث چهارشنبه آخر سال هستند

به گزارش باخبرباش به نقل از ایرنا، غفور راستین روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: آمار حادثه و مصدومان چهارشنبه آخر سال در چند سال اخیر بویژه از سال 93 تا 95 روند نزولی داشت اما در سال 96 افزایش یافت.
وی با بیان اینکه سال 95 اورژانس استان اصفهان به حدود 70 مصدوم حادثه های چهارشنبه آخر سال امداد رسانی کرد، افزود: این تعداد در سال گذشته به 91 مورد با 20 درصد افزایش، رسید.
راستین با بیان اینکه از بین مصدومان سال گذشته 14 نفر در مراکز درمانی بستری شدند، خاطرنشان کرد: پارسال یک مورد قطع عضو دست بین مصدومان اصفهان وجود داشت.
راستین با اشاره به اینکه ترقه های استاندارد موجود در بازار بسیار کم است، تصریح کرد: از نگهداری این مواد محترقه در داخل جیب، کیف و هرجا که حرارت یا جریان برق وجود دارد باید خودداری کرد.
رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی اصفهان، صدای انفجار ترقه را برای گروه های حساس مانند افراد مسن و مادران باردار بسیار خطرناک دانست و گفت: ترقه ها از انواع مواد محترقه و خرده های آهن، شیشه و سنگ تشکیل شده اند و انفجار آنها در محل هایی مانند پمپ بنزین، داخل خودرو و مخازن سوخت، فاجعه آفرین است.
راستین با اشاره به اینکه کارهای فرهنگی و اطلاع رسانی برای پیشگیری از حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال از 2 ماه گذشته در استان اصفهان آغاز شد، افزود: ما هنوز با مشکلاتی مانند نبود مسیر (لاین) امدادرسانی در شهرهای بزرگ از جمله کلانشهر اصفهان مواجه هستیم.
وی از مردم خواست تا در هرگونه حادثه سوختگی، فرد مصدوم را در اسرع وقت از محل حادثه، دور و با پرهیز از هرگونه خود درمانی یا دستکاری در محل حادثه دیده از جمله چشم، اورژانس 115 را خبر کنند.
راستین با اشاره به آماده باش حدود 60 بیمارستان و 145 پایگاه اورژانس در استان اصفهان، خاطرنشان کرد: بیمارستان های سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع)، فیض، الزهرا(س)، امین، آیت الله کاشانی و فارابی بطور ویژه برای درمان مصدومان حادثه های چهارشنبه آخر سال آماده باش هستند.
به گفته وی از بین مصدومان حوادث چهارشنبه سوری 80 تا 90 درصد سوختگی ها مربوط به مردان و 10 تا 20 درصد مربوط به زنان است و 10 تا 15 درصد آنها عابرانی هستند که نقشی در ایجاد حادثه نداشتند.
رییس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) نیز در این نشست گفت: سال 95 حدود 49 مصدوم حادثه های چهارشنبه آخر سال به این بیمارستان منتقل شدند که از بین آنها 42 نفر بصورت سرپایی درمان و هفت نفر بستری شدند.
سعید کریمی افزود: مصدومان سال گذشته که به این بیمارستان منتقل شدند 53 نفر شامل 38 مرد و 15 زن بودند که 45 آنها بصورت سرپایی درمان و هشت نفر بستری شدند.
وی ادامه داد: 29 نفر از مصدومان سال گذشته بوسیله آتش، 20 نفر بوسیله ترقه و چهار نفر بوسیله فشفشه دچار حادثه شدند که 40 نفر آنها سوختگی کمتر از پنج درصد، هشت نفر سوختگی پنج تا 19 درصد و پنج نفر سوختگی بالای 20 درصد داشتند.
کریمی اظهار داشت: امسال نیز تا کنون 6 نفر بابت حادثه های چهارشنبه سوری از جمله انفجار ترقه و ساخت ترقه به این بیمارستان مراجعه کردند که پنج نفر آنها بصورت سرپایی درمان و یک نفر بستری شد.
رییس بیمارستان سوانح سوختگی امام موسی کاظم(ع) خاطرنشان کرد: سال گذشته پنج مصدوم حادثه های چهارشنبه سوری از استان های همجوار به این بیمارستان منتقل شدند.
وی با بیان اینکه امسال در 2 شب شامل 21 اسفند و 28 اسفند بطور شبانه روزی برای پذیرش مصدومان احتمالی حادثه های چهارشنبه آخر سال در آماده باش هستیم، خاطرنشان کرد: پزشکان جراح، متخصص چشم و همه پرستاران در بیمارستان سوانح سوختگی حضور خواهند داشت.
کریمی از رسانه ها خواست تا از ظرفیت شبکه های اجتماعی برای اطلاع رسانی درباره چهارشنبه سوری غفلت نکنند و می توان از تعداد بالای دنبال کنندگان (فالووِر) برای این کار بهره گرفت.
به گزارش ایرنا، پزشکان توصیه می کنند اگر افرادی در حادثه آتش سوزی یا انفجار ترقه از ناحیه چشم آسیب دیدند از هرگونه خود درمانی پرهیز کرده و لیوان یک بار مصرف را به صورت برعکس روی چشم مصدوم قرار دهند و وی را سریع به اورژانس بیمارستانی برسانند. 
12 و 13 اسفند امسال 2 حادثه ناشی از انفجار ترقه در اصفهان رخ داد که در یکی از آنها جوان 19 ساله ای که در حال ساخت ترقه در منزل بود در اثر انفجار مواد محترقه دچار قطع شدگی هر دو دست از ناحیه ساعد و سوختگی صورت، شکم و آسیب چشم شد. 
همچنین جوان 23 ساله ای که در حال ساخت ترقه در منزل بود در اثر انفجار مواد محترقه دچار سوختگی و آسیب صورت شد. 

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41