امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 3
 تعداد بازدید - 12077

 حضور برجسته ترین ماما های کشور در اصفهان سیتی سنتر همزمان با روز جهانی ماما

همزمان با روز جهانی ماما اصفهان سیتی سنتر  آماده ی پاس داشت این روز جهانی شد و با مشارکت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی و بیمارستان های : شهید بهشتی ، زهرای مرضیه (س) عسگریه ، زینبیه ، عیسی بن مریم ، سینا و سعدی  از تاريخ ٩ لغايت ١٥ ارديبهشت ماه غرفه مشاوره مامايي و ترويج زايمان طبيعي در این مجموعه دایر شد

به این بهانه  با یکی از ماماهای برجسته استان، خانم زرین تاج خورسندی مسئول زایشگاه عسگریه به صحبت نشستیم .

خورسندی در توصیف شغل مامایی گفت : اگر عاشق بچه ها و کمک کردن به مادران در به دنیا آوردن آنها هستید، مامایی می تواند شغلی  عالی باشد. مامایی شغلی است گرانقدر که قدمتی در حدود تاریخ بشریت دارد. مامایی یکی از زیرمجموعه‌های  علوم پزشکی است که فعالیت های گسترده ای را در ارائه خدمات به مادران باردار و نوزادان در بر می گیرد.

این خدمات، فهرست مفصلی شامل آموزش بهداشت و ارائه خدمات بهداشتی و مامایی گسترده به  جامعه زنان در سنین باروری، مشاوره و راهنمایی خانواده در مورد بهداشت ازدواج و بهداشت نسل، مسائل دوران بارداری و بعد از زایمان، انجام کلیه مراقبت های دوران باداری، انجام زایمان و مراقبت های بعد از زایمان و مراقبت نوزاد در بیمارستان ها و منازل و یا مراکز زایمانی دیگر، تشخیص زودرس بیماری های دوران بارداری و پی بردن به موارد غیر طبیعی در مادر و جنین و نوزاد و شیرخوار است.

از دیگر موضوعات شغل مامایی می توان به کمک گرفتن از پزشک در موارد لزوم و انجام فوریت های مامایی در صورت عدم دسترسی به پزشک در مواقع اورژانس، تشخیص بیماری های زنان و  ارجاع به پزشک متخصص در صورت لزوم و پیشگیری از امراض زنان و تنظیم خانواده اشاره کرد.

بخش عمده ای از وظایف و کار ماما مربوط به مادران باردار است. زایمان که یک تجربه حساس و  مهیج برای هر زنی بوده و با هیچ فرآیند دیگری قابل مقایسه نیست، در بعضی از خانم‌ها یک جریان طبیعی و آسان و در بعضی‌ها با مشکل انجام خواهد شد، اما در هر دو مورد نیاز به مراقبت‌های خاصی است.

کار ماما قبل از بارداری مادر، در طول دوران بارداری، هنگام زایمان و پس از زایمان ادامه دارد و در هر مرحله او مراقبت های لازم را به عمل می آورد. ماما به صورت مداوم وضعیت مادر و جنین را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، فرد را به متخصص زنان و زایمان ارجاع می دهد. در واقع هدف مامایی ، حفظ سلامت مادران و نوزادان است.

 

هدف از برپایی این غرفه در مجموعه ی اصفهان سیتی سنتر  ترویج زایمان طبیعی است

 

وی هدف از بر پایی این غرفه را  بالا بردن سطح اطلاعات بانوان در خصوص زایمان فیزیولوژیک و ترویج زایمان  طبیعی عنوان و افزود : در زایمان فیزیولوژیک ، خانم باردار با دردهای کاملا طبیعی خود مراجعه میکند و پرونده بستری در بلوک زایمان تشکیل میشد . اما دیگر از وصل کردن سرم و خوابیدن روی تخت و غذا نخوردن و ...خبری نیست !

 در زایمان فیزیولوزیک تمام سعی مان بر این است که فرد احساس راحتی کند . همه کس و همه چیز در اختیار مادر باردار قرار دارد که فقط راحت باشد . احساس غریبی نکند .وجود همراه زایمان (معمولا همسر یا مامای همراه) نیز از اصول زایمان فیزیولوزیک است . در این نوه زایمان ، سرم تراپی اجباری و آنژیوکت و ... ممنوع است . همه چیز فقط و فقط در صورت "لزوم" انجام می شود . مادر می تواند مایعات و غذاهای سبک استفاده کند . لزومی هم به دراز کشیدن روی تخت و تکان نخورن نیست ! اتفاقا در زایمان فیزیولوژیک سعی میکنیم از نیروهای طبیعی شکم و لگن برای پیشرفت زایمان استفاده کنیم. مادران عزیزی که زایمان فیزیولوژیک را انتخاب کرده اند ،  می توانند در زمان حضور در زایشگاه جهت امر زایمان راه بروند و تحرک آنها کمک خواهد کرد که زایمان راحت تری داشته باشند. هنچنین نوشیدن مایعات و خوردن مواد غذایی انرژی زا مثل خرما، شکلات، موز و ... اشکالی ندارد. در این نوع زایمان سرم تراپی، انما، خوابیدن مادر در بستر، معاینات مکـــــرر تشخیصی و اپی زیاتومی به صورت روتین انجام نمی شود و هر اقدامی فقط در صورت لزوم انجام می شود.

 

کاهش دردهای مادر با استفاده از زایمان فیزیو لوژیک

در روش زایمان فیزیولوژیک با ایجاد شرایط مناسب و استفاده از روش های زیر درد مادر به میزان زیادی کنترل شده و با حذف بسیاری از عوامل موثر بر درد زایمان شرایط کم دردی را ایجاد می نماییم ؛

1ـ طب فشاری که با تحریک گیرنده های مکانیکی منجر به کاهش درد می شود .

2ـ تحرک مادر در لیبر ؛ منجر به نزول جنین و برطرف شدن وضعیت نامناسب جنین و منجر به افزایش سرعت زایمان می شود .

3ـ استفاده از آروماتراپی و رایحه درمانی ، با افزایش تولید اندروفین و کاهش ادراک درد .

4ـ تکنیک های تنفسی و تمرکز : با افزایش خون رسانی رحم و تولید اندروفین و کاهش ادراک درد .

5ـ  تمرکز و منحرف کردن حواس ، تجسم خلاق ، با کاهش ادراک درد .

6ـ مصرف مایعات و غذای کم حجم : مانع دهیدراسیون و کاهش قند خون و کاهش خستگی و کاهش تولید کاکتول آمین ها می شود .

7ـ حضور همراه در کنار مادر : با حمایت عاطفی و روانی باعث افزایش اعتماد به نفس مادر و کاهش ترس می شود.

زایمانتان شیرین !!

 

اهمیت حرفه ای مامایی در کشور نادیده گرفته شده است 

مسئول زایشگاه عسگریه در مورد جایگاه مامایی در ایران اظهار داشت : حرفه مامایی با وجود قدمت بسیار بالایی که دارد، اما آن گونه که باید و شاید به این حرفه، وظایف بسیار خطیر و معضلات و مشکلاتش پرداخته نشده است.

وی از عدم توجه کافی به ماماها گلایه کرد و گفت: آنچنان که به کار و وظایف متخصصان زنان و زایمان بها داده شده است، به ماماها توجهی نمی‌شود، مثلا در بيمارستانهاي آموزشي ايران به رغم اينكه انجام زايمان طبيعي جزء شرح وظايف ماما محسوب می‌شود، ماماها اجازه زايمان ندارند و این وظیفه برعهده متخصصان زنان و زایمان قرار داده شده است.

 

نقش رسانه ای اصفهان سیتی سنتر در گسترش اطلاعات مرتبط با سلامتی

سلامتی مادران و نوزادان بستگی زیادی به بهره مندی از اطلاعات تخصصی مامایی دارد . اطلاعاتی که ترویج آن در جامعه می تواند آینده ای توام با سلامت جسمی و روانی  برای فرزندان این مرز و بوم فراهم کند . اما تعمیم دادن این اطلاعات به آحاد افراد جامعه علی رغم وجود رسانه های ارتباط جمعی بسیار دشوار است زیرا این اطلاعات بسیار تخصصی است و کمتر کسی نسبت به یادگیری آن اشتیاق وافر دارد . گذشته از این موضوع امکان مشاوره ی حضوری در خصوص مسائل مربوط به زایمان؛ مشکلات خاص خود را دارد اما مجموعه ی اصفهان سیتی سنتر به دلیل فضای منحصر به فرد خود روزانه شاهد حضور هزاران بازدید کننده از قشرهای مختلف اجتماعی است که استفاده از این ظرفیت و برپایی چنین غرفه هایی می تواند رسیدن به ایده آل های سلامتی مادران و نوزادان را فراهم کند

 

اولین گریه ی هر نوزاد دلنوازترین آهنگ حیات است و دستان مقدس تو خالق این زیباییست ، روزت گرامی باد ای سراپا سبزی که اولین نگاه ، اولین نفس ، اولین لبخند ، اولین فریاد ، اولین شوق و اولین عشق را نظاره گری.

 

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  z9012

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41