امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 5509

 خود درمانی، دردی بی درمان که گریبان گیر جامعه امروزی شده

اصغز عبدلی-باخبرباش

تصور کنید در يک جمع ،فرقی ندارد دوستانه یا همکار یا یک فضای عمومی تصمیم بگیرید از یک عارضه یا بیماری و درد که به آن مبتلا شده اید صحبت کند ،فکر مي کنيد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بله درست حدس زده ايد ، به يکباره همه پزشک و متخصص مي شوند و با هزاران تجويز و همزاد پنداری  مواجه خواهيد شد و وقتي به خودتان مي آييد متوجه مي شويد که يک يا چند دارو را بدون نظر پزشک و متخصص خرید و مصرف کرده ايد. اما کار به اينجا ختم نمي شود ،کمي بعد تر مي بينيم که ماه ها و سال هاست به  يک داروي سفارشي وابسته شده و در بسياري از مواقع ، احساس بهبودي موقت درد و بيماري ما را مطمئن کرده که دارو را درست مصرف کرده و حتي خوشحال مي شويم که چطور بدون مراجعه به پزشک خودمان را درمان کرده ايم.

خود درماني اين بلاي امروز جامعه ما کار را به جايي رسانده که در هر خانه اي سر بزنيد و کشوي دارويي را باز کنيد انواع و اقسام دارو ها را پيدا مي کنيد و در يک حساب سر انگشتي ارزش چندين ميلياردي اين دارو هاي انبار شده را خواهيد فهميدهر چند به نظر مي رسد اين همه علاقه به مصرف دارو  زنگ ها را به صدا در آورده و طوفان بيماري هاي ناشي از اين خود درماني ها در راه است  ،اما توهم  درماني داروها آن قدر رشد کرده که سبد عوارض بعدي آن ها را کنار زده ایم، عوارضي که هر انسان عاقلي به آن نگاه کند ، متوجه مي شود که اگر عادت قديمي را تغيير ندهد به سر انجامي دردناک دچار مي شود.

اين هجوم خود محور به مصرف دارو شوراي عالي بيمه را به سمت حذف داروهاي پرمصرف بدون نسخه سوق داد  تا هم به طراحي الگوهايي براي کم مصرف کردن يا بهينه مصرف کردن داروها از سوي مردم منجر شود هم هزينه هاي پوشش بيمه اي اين بخش به قسمت هاي پراهميت تر تعلق گيرد ، اما به نظر ميرسد که اين روش هم موثر نباشد و برخي پزشکان به سمت  تجويز داروهاي جايگزين روي آورده و براي بيماران واقعي مشکلات متعددي را ايجاد کنند.

نسخه هاي جاري برخي پزشکان خود نشان دهنده ميزان بالاي وقوع  اين موضوع است ، در بسياري از آنها شاهد هستيم که تعدادي از پزشکان تسليم خواسته جامعه شده و در مواردي داروهاي متعددي که بيمار خواسته را تجويز کرده اند . در واقع با اين عمل، بيمار خود به تشخيص و درمان ميپردازد! تصور بر اينکه پزشکي که داروي بيشتر تجويز ميکند باسوادتر است بر اين فرهنگ غلط بيشتر دامن زده و گاهي پزشک را هم از ترس قطع ارتباط بيمار به سمت ذکر داروهاي پرمصرف در نسخه سوق داده است,

بايد توجه داشته باشيم که اطلاعات ما از عوارض داروها مبهم و ناقص است و هر بيماري و درماني روند زماني درمان خود را دارد و بدون تجويز مناسب پزشک و طي کردن دوره درمان نه تنها درمان نمي شويم که بيماري هاي ديگر را به جان مي خريم و اين روند غلط با ضعيف و بيمار کردن ما پاياني خطرناک را به دنبال دارد.

در این که برای درمان هر بیماری  به یک راه حل پزشکی و گاها دارویی  نياز داريم شکی نیست ،اما  اگر کمي به اين موضوع فکر کنيم که پايان خوددرماني ممکن است شروع يک بيماري خطــرناک باشد ، از مصرف خودســــرانه دست مي کشيم و بدون نظر پزشک متخصص از مراجعه به داروخانه و یا قبول سفارشات اطرافیان  خودداري مي کنيم .

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  negahekavir

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41