امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 91

 ذخیره سد زاینده‌رود زیر 200 میلیون متر مکعب است/ وعده‌های آبی دولت عملی نشد

به گزارش باخبرباش به نقل از خبرگزاری فارس از اصفهان،  ناصر موسوی لارگانی گفت، در رابطه با وضعیت فعلی آب استان اصفهان و تحقق وعده‌های دولت در این زمینه اظهار کرد: حجم آب پشت سد زاینده‌رود وضعیت خوبی ندارد و در حال حاضر کمتر از 200 میلیون متر مکعب آب پشت این سد وجود دارد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در همین راستا افزود: این در حالی است که میزان آب مورد نیاز جهت تأمین آب آشامیدنی استان اصفهان، تنها 400 میلیون متر مکعب است.

وی بیان کرد: موضوعی که مسؤولان وزارت نیرو و شورای عالی آب در زمینه بازگشایی آب برای کشت کشاورزان داشتند، پیش‌بینی‌ها حاکی از این امر بوده که تا 15 دی ماه سال جاری حجم آب پشت سد زاینده‌رود به 350 میلیون متر مکعب خواهد رسید و در این شرایط جاری شدن آب امکان‌پذیر خواهد بود.

موسوی لارگانی ادامه داد: قرار بر این بوده است که آبی که در زاینده‌رود جاری می‌شود، به کشت غلات اختصاص داده شود و با توجه به این‌که این امر با تأخیر در حال انجام است، احتمال دارد که کیفیت محصولات و حجم محصولاتی که برداشت می‌شود بسیار کم‌تر از شرایط عادی باشد.

وی خاطر نشان کرد: این تصمیم در شرایطی اخذ شده است که کشاورزان اصفهان در سال گذشته نیز به دلیل جاری نشدن آب زاینده‌رود از کشت محصولات خود باز ماندند و جاری شدن آب امسال نیز منوط به رسیدن حجم آب پشت سد به 350 میلیون متر مکعب است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تأثیر بارندگی‌های اخیر بر بهبود معضل کم آبی استان اصفهان گفت: در واقع به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب و عدم آمادگی برای این بارش‌ها، استفاده بهینه‌ای از بارشی که در اصفهان و بعضی از شهرستان‌ها ایجاد می‌شود صورت نمی‌گیرد.

موسوی لارگانی اذعان داشت: بارندگی که در سرچشمه زاینده رود صورت می‌گیرد، بر وضعیت آب استان تأثیر خواهد گذاشت و بارندگی که در کوهرنگ و استان چهارمحال و بختیاری صورت گرفته است به نسبت مناسب بوده و به طور میانگین در این مناطق نزدیک به 70 سانتی‌متر بارش برف گزارش شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ورودی آب به سد زاینده رود نسبت به چند ماه گذشته وضعیت مناسب‌تری دارد اما حجم آبی مورد نیاز پشت سد یک میلیون و 400 متر مکعب است که در حال حاضر به کمتر از 200میلیون متر مکعب می‌رسد.

نماینده مجلس شورای اسلامی در همین زمینه نتیجه‌گیری کرد و بیان داشت: لذا اگر چه بارش‌ها در چند وقت اخیر وضعیت بهتری داشته، اما همچنان پاسخگوی نیاز آبی استان اصفهان و استان یزد نیست اما در مجموع این بارش‌ها بی تأثیر نیست.

موسوی لارگانی در رابطه با استعفای نمایندگان مجلس استان اصفهان اظهار داشت: علی رغم وعده‌هایی که شخص ریاست جمهور در دولت یازدهم و دوازدهم به مردم استان اصفهان داده بودند، تا کنون هیچ کدام از وعده‌ها عملی نشده است.

وی تصریح کرد: دولت باید نگاهی ویژه به احیای زاینده‌رود و تالاب گاوخونی داشته باشد زیرا این امر بحث ملی است، چراکه استان اصفهان به لحاظ موقعیتی که در آن قرار گرفته است یکی از استان‌های استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی افزود: استان اصفهان در زمینه تامین بودجه مورد نیاز کشور و توسعه صادرات غیر نفتی همچون صادرات فولاد، نقش تعیین کننده‌ای را ایفا می‌کند لذا جا دارد که مسؤولان کشوری نگاه ویژه‌ای به این استان داشته باشند و با همت والاتری در جهت رفع مشکلات استان اصفهان قدم بردارند.

موسوی لارگانی اذعان داشت: ما از دولت به دلیل اهتمام ویژه‌ای که برای احیای دریاچه ارومیه به کار گرفت، بارها تشکر کردیم اما درخواست ما این بود که همت والایی نیز برای احیای تالاب گاوخونی و رودخانه زاینده‌رود داشته باشند و کارگروه ویژه‌ای تشکیل شود اما با همه وعده‌هایی که داده شده، عملی از سوی دولت مشاهده نشده و حتی برای پروژه‌های آب شرب بیش از 5 میلیون نفر که در استان اصفهان زندگی می‌کنند نیز فکری نشده است.

وی در پایان اعلام داشت: به همین دلیل 19 نفر از نمایندگان استان، رسما و به صورت مکتوب، استعفا داده و استعفانامه خود را تقدیم هیأت رئیسه مجلس کردند.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط