امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 6586

 ردپای بانک انگلیسی درتخریب جنگل‌های اندونزی

 

 گروه غیر دولتی «صلح سبز» با انتشار گزارشی اعلام کرد: از سال 1990 تاکنون بیش از 31 میلیون هکتار از جنگل های اندونزی تخریب شده که مساحت آنها برابر با کشور آلمان است.اندونزی اکنون از برزیل به عنوان کشوری با بالاترین میزان جنگل زدایی در جهان را در کارنامه اش دارد، پیشی گرفته است.
اچ اس بی سی به عنوان ششمین بانک بزرگ جهان که مقر اصلی آن در لندن است یکی از اعضای گروه مالی است که به شش تولید کننده اصلی روغن پالم در اندونزی بیش از 16 میلیارد دلار وام پرداخت کرده و 2 میلیارد دلار نیز از اوراق قرضه آنها در بازار، حمایت کرده است. 
گروه صلح سبز در گزارش خود تصریح کرده است: شرکت ها در طیف گسترده ای از اقدامات غیر قانونی یا مشکوک شامل تخریب جنگل ها یا استفاده بی رویه و بدون مجوز ، استثمار کارگران ( از طریق به کارگیری کودکان) و تصرف غیرقانونی زمین های بومیان ساکنان جنگل ها ، عامل نابودی این منابع اصلی تنفس زمین بوده اند. 
​مسئول سیاست پایدار گروه 'صلح سبز 'ضمن انتقاد از این اقدام مالی بانک اچ اس بی سی لندن می گوید: این گامی آگاهانه برای جنگل زدایی بیشتر در اندونزی است.
'انیسا رحماواتی' یکی از فعالان ارشد گروه صلح سبز در حوزه شرق آسیا نیز می گوید، جنگل زدایی عامل آتش سوزی ویرانگرمی شود که سلامت میلیون ها هکتار جنگل را در جنوب شرق آسیا و اب و هوای جهانی را مورد تهدید قرار می دهد.
طبق گزارش این گروه،ارزش جنگل های نابود شده در هرسال برابر با 5 هزار میلیارد دلار است.
یکی از سخنگویان بانک اچ اس بی سی با انتشار بیانیه ای موارد مطرح شده توسط این گروه زیست محیطی علیه این بانک را رد کرده و گفت که سیاست ما تخریب جنگل ها نیست.
استفاده از روغن نخل با توجه به روند تخریب جنگل ها برای تولید این روغن سالهاست که مورد انتقاد شدید فعالان بین المللی محیط زیست و نهادهای بین الملل قرار گرفته است. این درختان به دلیل اینکه حاوی میزان زیادی روغن‌ هستند ،سرمایه گذاران و صاحبان صنایع را برای کسب سودآوری زیاد به خود جذب کرده اند.
صنعت تولید روغن پالم روند قطع درختان و تخریب جنگل ها در دو کشور اصلی تولیدکننده آن ( مالزی و اندونزی) را در پی داشته است.
این روند تاکنون عامل نابودی بخش قابل توجهی از زیستگاه درختان بومی 'اورانگوتان' به ویژه دو گونه 'اورانگوتان سوماترایی' شده و اکنون آنها را در فهرست در معرض انقراض قرار داده است.
در اندونزی در سال ۲۰۰۴ برای رسیدگی به این نگرانی‌ها میز گردی تحت عنوان RSPO برای کار با صنعت روغن نخل تشکیل شد. علاوه بر این در سال ۱۹۹۲ در پاسخ به نگرانی در مورد جنگل زدایی دولت مالزی متعهد به افزایش محدودیت مزارع روغن نخل با حفظ حداقل نیمی از زمین کشور به عنوان پوشش جنگلی شد.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت ،قطع درختان جنگلی از مزارع درختان پالم سبب بروز آتش سوزی های مکرر در اندونزی و آلودگی هوا در این منطقه در سال 2015 شد.
بانک جهانی هزینه این فاجعه زیست محیطی را بر اقتصاد اندونزی بالغ بر 16 میلیارد دلار برآورد کرد.
طبق این گزارش،محققان دانشگاه کلمبیا و هاروارد نیز اعلام کردند: در اثر دود ناشی از آتش سوزی های سال 2015 در اندونزی تقریبا 100 هزار نفر دچار مرگ زودرس شدند.
صلح سبز یک گروه زیست محیطی غیر دولتی بین المللی است که از سال 1971 آغاز به کار کرد. این گروه اکنون در 40 کشور دفتر دارد و مقر اصلی بین بین المللی آن در آمستردام هلند است.
مقابله با عوامل تهدید کننده محیط زیست کره زمین مانند تغییرات آب و هوایی، جنگل زدایی ، صید بی رویه، صید تجاری نهنگ، مهندسی ژنتیک و مواضع ضد هسته ای از اهداف این گروه اعلام شده است.
طبق گزارش این گروه در جهان سالانه 15 میلیون هکتار جنگل از بین می رود که این میزان برابر با نابودی 48 زمین فوتبال در هر دقیقه است.
کارشناسان نابودی جنگل ها را یکی از مهمترین علل گرم شدن زمین و آلودگی هوا در اثر گسترش گاز دی اکسید کربن می دانند.
براساس برآورد سازمان های بین المللی نابودی جنگل ها سبب گسترش و انتشار 15 درصد از گازهای گلخانه ای ( به عنوان مهمترین عامل گرمایش زمین ) شده است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41