امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 1226

 زنـدگی در عـالم حباب

محمد رضا حسنی-باخبرباش

اواخر سال 97 بود که بالاخره تسلیم مراجعات گاه و بیگاه مشاوران املاک شده بود و خانه ویلایی اش را که در حاشیه شهر بود فروخت ، تا مثل خیلی ها با اندک پس انداز و وام و قرض جای بهتری را بخرد که به محل کارش نزدیک تر باشد ، به امکانات بیشتری دسترسی داشته باشد و در کنار خانواده اش روزهای بهتری را سپری کند ، باغ و خانه باغ که برای خیلی ها به یک جای تفریح و سرمایه گذاری تبدیل شده ، برای او تنها خانه بود بودند ، همسایه های کناری  اش زودتر از او دست به این کار زده بودند و روزهای تعطیل و آخر هفته ها صدای مهمان های ناخوانده تا نیمه شب به گوشش می رسید ، اما وقتی به سراغ مشاورین املاک رفت و چند جا پرس وجو کرد ، داستان برعکس شد ، آنهایی که تا دیروز دم  از رکود  و نبود مشتری و کم ارزشی خانه اش می زدند حالا  به چشم مشتری نگاهش می کردند و  از گرانی لحظه ای مسکن و معامله با پول نقد حرف می زدند ، چند هفته ای مشغول پاس کاری املاکی و بورسی بود و در نهایت این گرانی دیوانه وار او را مســـتاجر کرد و پولش را روز به روز بی ارزش تر ، حالا اگر بخواهد خانه قبلی خودش را هم بخرد حداقل باید دوبرابر قیمت قبل پول بدهد .
داستان یوسف ، قصه پر غصه خیلی از مردم این شهر شده ، قیمت ها  هر روز بالاتر می رود و  خانه هم مثل خیلی چیزهای دیگر  گرفتار تورم لحظه ای و بدون نظارت شده ،  بازار دلال ها هر روز گرم‌تر و توان خرید مردم روز به روز کمتر می شود. بازار مسکن با وجود اینکه سال 97 حدود 120 درصد و سال 98 نزدیک به 100 درصد تورم داشته است، در دو ماهه نخست سال جاری نیز سیر افزایشی غیر منطقی را در پیش گرفته است.
اما در این تورم بدون حساب و کتاب ، انگشت اتهام  به سمت چه کسانی نشانه رفته و مسئول این نابسامانی چه کسی است؟در حالی که ما جزء کم‌درآمدترین کشورهای جهان هستیم  و پول ملی به کمترین ارزش خود رسیده ، مسکن، خودرو، طلا، دلار و... روز به روز بالا می رود ، وقتی آپارتمانی 130 متری دو خوابه در منطقه‌ای در مرکز شهر استانبول را می توان با حدود 700 میلیون تومان خرید، اما همین آپارتمان در  اصفهان  حداقل 1 میلیارد تومان قیمت می خورد  دیگر عمق فاجعه مشخص است اما عواملی هستند که بر این روند اثر بیشتری داشته اند و چندین نظریه را قوت می دهند.
گروه اول معتقدند متولی مسکن (دولت) به نیاز جامعه توجه نمی کند  و نظارتی بر بازار وجود ندارد و بی مسئولیتی دولت در تامین نیاز مردم و ساخت مسکن کمتر از 30 درصد نیاز بازار باعث عدم تعادل در عرضه و تقاضا  شده و با سود جویی دلالان قیمت های کاذب و افزایشی بر بازار حاکم شده است .
گروه دوم گرانی قیمت مصالح ساختمانی را عامل محرک تورم مسکن می دانند و  در شرایط کنونی که  40 درصد هزینه مسکن مربوط به مصالحه است از عرضه مصالح ارزان به انبوه‌سازان و طرح واگذاری زمین رایگان بعنوان راه حل کاهش قیمت تمام شده مسکن یاد می کنند.
گروه سوم با یک مثال عینی از کمبود عرضه و نبود طرح مشخص در تولید مسکن سخن می گویند و یادآور می شوند  وقتی در سال بین 600 تا 700 هزار ازدواج انجام می شود، به همین میزان مسکن نیاز است، اما در 4 سال گذشته اقدام دولت در حد هیچ بوده است .
شیوع ویروس کرونا، تغییرات سودهای بانکی، کاهش سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اقتصادی و تولیدی و تغییر رویه آن به سمت سرمایه گذاری خرید و فروش مسکن ،
عدم ثبات اقتصادی ، افزایش هزینه نیروی کار ،کاهش ارزش پول ملی  و نوسان نرخ ارز ، حضور فعال دلال ها در سایت هایی همانند دیوار و شیپور  از دیگر عوامل گرانی مسکن و اجاره بها است یاد می شود.
فشارهای اقتصادی بر مردم زیاد است و درآمد معیشتی آنان به شدت دستخوش مشکلاتی شده که نیاز به عزم جدی دولت در حوزه کاهش اجاره بهای مسکن و قیمت آن دارد.
دریافت مالیات از املاک پیش بینی شده در بودجه سال 99 آنقدر محدود و پر از شرط و شروط است که همین مالیات هم روی دوش  خریدار خواهد بود و دولتی که با  ۲۴ میلیون رأی  اعتماد مردم و شعار تا 1400 سکان داری خوبی نداشته و در مقابل  دردهای غیرقابل تحمل مردم ، نسخه های خوبی نپیچیده است  و حتی  اجرای قانون هایی مثل  مالیات بر خانه های خالی را هم پیش نبرده است و در شرایط کنونی تنها عده ای ثروتمندتر و عده ای بدبخت تر می شوند. این مردم سالهاست در میان حباب ها ، نفسشان به شماره افتاده و ترکیدن  هیچ حبابی را لمس نکرده اند و دلخوش کوچک تر شدن حباب ها شده اند و تنها راه حلی که شنیده اند این بوده که برای خرید دست نگه دارند ، اما دست نگهداشتن کی به نفعشان شده ؟؟؟ دلالان همه جا  را تسخیر کرده اند و  هیچ جایگاه نظارتی و فنی برای قیمت گذاری املاک و سایر بخش ها  وجود ندارد و تنها نگاه مردم به سمت دستگاه قضا و ورود جدی آن به این بخش دوخته شده است.

منبع خبر :  نگاه کویر
کد خبر :  bakhabarbash

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41