امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2146

 سفیر انگلیس قاعدتا نباید در تظاهرات مردمی حضور پیدا می‌کرد/ من هیچ‌گاه در تجمعات لندن حضور نداشتم/ نباید سفرا از موقعیت خود سواستفاده کنند

 باخبرباش : سفیر اسبق ایران در انگلیس، درباره بازداشت موقتی سفیر ایران در انگلیس گفت: واقعیت این است که این موضوع، ماجرایی دو لبه است. به عبارت دیگر از یک سو تظاهراتی رخ داده و از سوی دیگر سفیر انگلیس قاعدتا نباید در این تظاهرات حضور پیدا کند چراکه نماینده کشور دیگری است. برخی مدعی هستند که این اتفاق رخ نداده و  او در حال  گذر کردن از آنجا بوده و به صورت اتفاقی بوده است اما این ادعاها قابل قبول نیست و قاعدتا باید از این حضور پرهیز کند.

ساداتیان افزود: قاعدتا وقتی مکانی در معرض ازدحام و حوادث بوده و اعتراضات مردمی هم رخ داده است، چنین شبهه‌هایی وجود دارد. به عبارت دیگر وقتی دیپلمات خارجی در این اعتراضات حضور پیدا می‌کنند این حضور ممکن است به قضایایی مبنی بر برخی تخریب‌ها، تعبیر شود از این رو قاعدتا نباید حضور پیدا کند. هرچند در حال حاضر، نیروی انتظامی، راب مک ایر، سفیر انگلیس در ایران را  مورد توبیخ قرار داده و  بعد از ساعتی شناسایی، او را رها کردند. قاعدتا دیپلماتی که در ایران زندگی می‌کند از امنیت برخوردار است البته این امنیت برای این نیست که یک سفیر از موقعیت و امنیتی که دارد، سوء استفاده کند. بنابراین سفرا باید یک سری پروتکل‌ها را رعایت کنند. از این جهت می‌توانیم بگوییم که اعتراض ایران به این دلایل بوده است.

او در پاسخ به این سوال که آیا در زمان حضور در انگلیس، به عنوان سفیر ایران در انگلیس در اعتراضات مردمی شرکت می‌کرد یا خیر؟ گفت: قاعدتا شرکت نمی‌کردم. فرض کنید در مناسبت‌های عاشورا و مذهبی حضور داشتم اما در تظاهرات مردمی حضور مستقیم نداشتم. گاهی اوقات از کنار این اعتراضات خیابانی عبور می‌کردم و فعالیت‌‌هایی که انجام می‌شد را مشاهده می‌کردم. بنده در این تظاهرات و تجمع شرکت نمی‌کردم  بلکه در حواشی نظاره گر بودم.

گفتنی است در جریان تجمع شامگاه شنبه جمعی از مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر، سفیر انگلیس در تهران که در میان تجمع‌ حاضر شده بود، برای ساعاتی بازداشت شد. مراتب اعتراض پس از بازداشت به او گفته و بعد آزاد شد.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41