امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 119

 سند ملی نیاز آبی محصولات کشاورزی کشور رونمایی می‌شود

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اصفهان گفت: سند ملی نیاز آبی محصولات کشاورزی کشور تا هفته آینده رونمایی می شود.


به گزارش باخبرباش به نقل از خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در اردستان امیرهوشنگ جلالی شامگاه چهارشنبه در کارگروه توسعه کشاورزی شهرستان اردستان اظهار کرد: در اکثر شهرستان های استان اصفهان مانند اردستان به تدریج با کاهش زراعت و افزایش باغات مواجه هستیم. همکاران و کسانی که در بخش کشاورزی اردستان فعالیت می کنند باید وقت بیشتری را برای باغات منطقه بگذارند.

 

وی افزود: در قالب بک برنامه جامع در حال تدوین الگوی کشت مناسب برای شهرستان های مختلف هستیم که تا یک سال دیگر به پایان می رسد. همچنین سند ملی نیاز آبی محصولات کشاورزی کشور تا هفته آینده رونمایی می شود.

 

جلالی ادامه داد: برای کشاورزان امروزی تولید انبوه ارجح تر از تولید سالم یک محصول است. مصرف کننده غالبا متوجه می شود که در تولید یک محصول چه مواد افزودنی بکار رفته است بر همین اساس کشاورزان ما باید فعالیت خود را برای تولید یک محصول سالم بکار گیرند.

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر کارشناسان کشاورزی در استان در شش گروه تحقیق می کنند، گفت: مجموع این فعالیت ها و تحقیق، تکلیف هر شهرستان را با توجه به مقدار آبی که در منطقه وجود دارد برای الگوی کشت آن شهرستان مشخص می کند.

 

جلالی با اشاره به برداشت های بی رویه کشاورزان از آب های چاه گفت: اردستان در معرض ریسک خشکسالی بالا قرار دارد. متاسفانه در دو دهه اخیر به قدری برداشت بی رویه و بدون برنامه آب صورت گرفته است که شاید برای جبران آن نیاز به چندصد سال زمان داریم.

 

وی با بیان اینکه غفلتی که کشاورزان انجام دادن تاوان آن را دو یا سه نسل آینده باید بپردازند، خاطرنشان کرد: با توجه به وضعیت آبخوان و تغییرات اقلیمی در این شهرستان بایستی به سمت توسعه باغات یکپارچه مکانیزه حرکت کنیم.

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه روند سطح کشاورزی زارعی روبه کاهش است افزود: برداشت بی رویه از آبخوان دشت اردستان طی دو دهه گذشته برای چند دهه آینده وضعیت این دشت را به صورت ممنوعه بحرانی نگه خواهد داشت. به این سادگی ها نمی توانیم بحران آب را جبران کنیم.

 

جلالی با بیان اینکه 83 درصد شهرستان اردستان یک محیط خشک است، گفت: منطقه اردستان در استان رتبه 9 سطح و رتبه هشت تولید محصول زراعی را دارد. همچنین در تولید باغات شهرستان اردستان رتبه 9 تولید را دارد.

 

وی اجرای جشنواره های کشاورزی در شهرستان را تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: کشاورزان منطقه می توانند بذر گونه های بومی منطقه را محافظت کنند و در احیا آن قدم بردارند.

ایسنا

منبع خبر :  ایسنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41