امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 136

 سیاست های تحریمی ترامپ؛ آمریکا را منزوی کرده است

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا،'میچا ژیووینوویچ' در گفت وگو با خبرنگار ما در بلگراد افزود: مخالفت های روسیه؛ چین و اتحادیه اروپا با تحریم های ضدایرانی آمریکا؛ بیانگر این واقعیت است که دوران جهان تک قطبی سپری شده و واشنگتن باید این واقعیت را بپذیرد.
وی در عین حال اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران را سبب تقویت و گسترش روابط کشورهای اروپایی؛ چین و روسیه با جمهوری اسلامی ایران دانست.
ژیووینوویچ یادآورشد که بدون شک سیاست های تحریمی ترامپ علیه ایران؛ موجب گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی فدراسیون روسیه، چین، اتحادیه اروپا و دیگر کشورها با ایران می شود.
وی رفتار 'دونالد ترامپ' در خروج آمریکا از توافقنامه برجام و اعمال تحریم های ضد ایرانی را 'بی احترامی به حقوق بین الملل' عنوان کرد و گفت: تداوم رفتارهای خلاف عرف بین الملل رئیس جمهوری آمریکا ؛ افزایش مخالفت ها با سیاست های ترامپ را در جهان به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: با اطمینان می گویم که آمریکا با اعمال تحریم های جدید علیه ایران نه تنها به اهداف خود نمی رسد، بلکه بخاطر گسترش همکاری های اقتصادی تهران با دیگر کشورها و استفاده از دیگر ارزها به غیر از دلار در تبادلات تجاری، دلار آمریکا قدرت خود را به عنوان یک ارز قوی در سطح جهانی از دست خواهد داد.
وی تاکید کرد: تصمیم واشنگتن برای ترک توافق هسته ای با ایران و اعمال دوباره تحریم خرید نفت از تهران موجب می شود که کانال جدید همکاری بین اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ایران و احتمالا دیگر کشورها ایجاد شود.
استاد حقوق بین الملل دانشگاه صربستان به مخالفت های جهانی با سیاست های آمریکا بویژه در ارتباط با خروج یکجانبه از توافقنامه برجام و اعمال تحریم های ضد ایرانی اشاره کرد و گفت: اعلان مخالفت ها با سیاست های واشنگتن نشان می دهد که ایران در صحنه حمایت بین المللی نسبت به ایالات متحده دست برتر را دارد.
استاد حقوق بین الملل دانشگاه صربستان گفت: ایران به دلایل مختلف کشوری قدرتمند است و نمی توان آن را به بهانه هایی نظیر بهره مندی از انرژی صلح امیز هسته ای و مبارزه با تروریسم دور زد.
این نویسنده صرب به روابط دیرینه و گسترده اتحادیه اروپا و آمریکا اشاره کرد و گفت: پس از روی کار آمدن ترامپ کاملا محسوس است که روابط واشنگتن با اتحادیه اروپا رو به سردی گراییده است .
وی افزود: تحریم جدید واشنگتن برعلیه ایران؛ سردی روابط میان بروکسل و واشنگتن را گسترش داده شده به طوریکه برلین، پاریس و لندن در یک بیانیه مشترک روابط خود با ایران را مهم و مخالفت خود را از اعمال تحریم های ضدایرانی آمریکا ابراز داشتند.
' اعلامیه اخیر مقام های بروکسل درباره برنامه ریزی مکانیزم مالی تجارت اهداف ویژه („Special Purpose Vehicle“ – SPV) به منظور گریز قانونی تجارت نفت به دلار آمریکا، بیانگر این است که تحریم های جدید ضدایرانی آمریکا به طور بالقوه می تواند، پایان سلطه دلار در اقتصاد جهانی را سرعت بخشد.
ژیووینوویچ همچنین به اظهارات اخیر ترامپ در خصوص خروج از توافقنامه موشک های بالستیکی با برد متوسط و کوتاه (INF) با روسیه که در سال 1987 بین 'رونالد ریگان' رئیس جمهوری وقت آمریکا و 'میخائیل گورباچف' رئیس جمهوری شوروی سابق امضا شد، اشاره کرد و گفت: آمریکا باید قبول کند که سالها است نظام تک قطبی به پایان رسیده و اکنون نظام چند قطبی در جهان وجود دارد.
ترامپ رییس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد و گفت که تمام تحریم های تعلیق شده طبق توافق هسته ای را طی دو فرجه 90 و 180روزه دوباره وضع خواهد کرد. اما بلافاصله دیگر کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
در راستای مقابله با تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا ضمن فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از فعالیت شرکت های خود در ایران، اعلام کرد که سازوکار مالی برای ادامه تجارت شرکت های خارجی با ایران و همچینن فروش نفت ایران و امکان مبادله تجاری ایران با جهان ارائه می کند.
تحریم هایی که آمریکا یک جانبه علیه ملت ایران اعلام می کند، از مدت ها قبل شروع شده و جامعه جهانی با آنها همراهی نکرده تا جائیکه ترامپ مجبور شده است از برخی از آنها عقب نشینی کند. در این مورد می توان به اظهارات رئیس جمهوری، وزیر امور خارجه و رئیس بانک مرکزی ایران اشاره کرد.
'حسن روحانی' رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است هیچ تحریمی نیست که آمریکا بخواهد بعدا انجام دهد، بعضی از افرادی که در آمریکا به دنبال تحریم ایران بودند بیش فعال بودند؛ بنابر این دولت آمریکا هر کاری که می خواست، انجام داد و بعد از چهارم نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41