امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 210

 عیارسنجی تاب‌آوری صنعت دارو در برابر تحریم

به گزارش باخبرباش به نقل از  ایمنا ، حداکثر کردن فشار روانی، مهم‌ترین ابزار دشمن در جنگ اقتصادی کنونی بوده و دولت ترامپ و همراهان منطقه‌ای آن نهایت تلاش خود را برای بهره‌گیری از این ابزار به کار گرفته‌اند. اثرگذاری تحریم، صفر شدن صادرات نفتی ایران، به حداقل رسیدن صادرات غیر نفتی، هجوم مردم به قفسه‌های خالی فروشگاه‌ها و نایاب شدن اقلام اساسی از جمله شایعاتی بود که دشمن در طی 6 ماه اخیر، تمام توان خود را برای عملی کردن آن به کار بست و با انتشار روزانه آن از طریق شبکه‌های ماهواره‌های و فضای مجازی، سعی داشت تا اذهان مردم ایران را آشفته سازد.

با گذشت زمان و به اثبات رسیدن برخی حقایق، این تلاش‌ها رنگ باخت و فرا رسیدن 13 آبان و آرامش کامل بازارها اولین واکنشی بود که از ایران به همه دنیا مخابره شد. حال با گذشت حدوداً 3 ماه از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و با وجود عدم راه‌اندازی مکانیزم مالی اروپا، SPV، شاخص‌های اقتصادی کشور تغییر چندانی نسبت به شرایط قبل از تحریم نداشته و به رغم بروز برخی مشکلات در مبادلات مالی، عملکرد شرکت‌های بورسی نیز نشان‌دهنده تأثیر قابل توجه تحریم‌ها نیست.

تاب آوری صنعت دارو در دوران تحریم

گزارش‌های عملکرد 9 ماهه شرکت‌های بورسی در حال حاضر قابل اتکاترین اطلاعات را در خصوص اثرگذاری تحریم‌ها بر صنایع مهم کشور ارائه می‌کنند و بررسی صورت‌های مالی اغلب این شرکت‌ها حاکی از تداوم وضعیت مثبت تولید و فروش در آن‌هاست.

بررسی‌های فارس در بین شرکت‌های اصفهانی نشان می‌دهد عملکرد برخی از شرکت‌ها در دوران تحریم نه تنها نزولی نبوده بلکه با موفقیت‌های متعددی نیز همراه بوده است. شرکت‌های فعال در صنعت دارو از جمله بنگاه‌هایی بوده‌اند که در طی ماه اخیر به رغم همه مشکلات به وجود آمده در تأمین مواد اولیه و فشارهای تورمی، توانسته‌اند عملکردی مثبت از خود بر جای گذاشته و نیاز کشور را در این محصول استراتژیک رفع کنند.

داروساز اصفهانی در صدر عملکرد داروسازان کشور

در بین گزارش‌های منتشر شده از داروسازان کشور، داروسازی فارابی در صدر عملکردهای موجود ایستاده و توانسته با رشد 56 درصدی فروش خود، علاوه بر رفع نیاز کشور به داروهای آنتی‌بیوتیک، جایگاه خود به عنوان بزرگ‌ترین آنتی‌بیوتیک ساز خاورمیانه را باز تعریف کند.

بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده این شرکت بر سامانه کدال،  فروش 9 ماهه این شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل با 56 درصد رشد به 229 میلیارد تومان رسیده و این در حالی است که کنترل هزینه‌های تولید باعث شده تا با وجود رشد 56 درصدی فروش، بهای تمام شده محصولات تنها 17 درصد رشد کند و نهایتاً سود ناخالص شرکت با 287 درصد رشد به 82 میلیارد تومان برسد.

رشد 1262 درصد سود عملیاتی داروساز اصفهانی

کاهش 45 درصدی هزینه‌های فروش و کاهش 63 درصدی سایر هزینه‌های عملیاتی از جمله اتفاقاتی است که نشان‌دهنده تمرکز این داروساز بر مدیریت هزینه‌ها بوده و موجب رشد هزار و 262 درصدی سود عملیاتی شرکت شده است.

بهبود شرایط سودآوری و اصلاح نسبت‌های سود و زیانی باعث شده تا این داروسازی در سر فصل سود خالص بتواند از زیان 23.7 میلیارد تومانی 9 ماهه سال قبل به 33 میلیارد سود برسد. این شرکت همچنین در گزارش تفسیری خود از بهبود عملیات در سه ماهه چهارم سال جاری خبر داده و سود پیش‌بینی شده خود برای این سال مالی را به 230 تومان به ازای هر سهم (معادل 92 میلیارد تومان) افزایش داده و از عرضه زیر مجموعه خود به نام «ژلاتین کپسول ایرانیان» در فرابورس خبر داده است.

لازم به ذکر است که این شرکت در سال مالی گذشته به دلیل مشکلات نقدینگی و فروش که عدم وصول مطالبات از دختر وزیر سابق صنعت عامل اصلی آن بود با زیان سنگین 69 میلیارد تومانی مواجه شد و کم و کیف این مطالبات و دلایل وقوع آن در گزارشی با عنوان «رد پای یک ژن خوب در رکود صنعت دارو (بیشتر بخوانید)» مورد بررسی خبرگزاری فارس قرار گرفت.

رنگ باختن ادعاهای تحریمی در عملکرد بنگاه‌های اصفهانی

این عملکرد مثبت از یک شرکت داروسازی در وضعیتی رخ داده که صنعت داروی کشور در سال جاری با شدیدترین فشارهای بین‌المللی در تأمین مواد اولیه مواجه بوده است و به نوعی عملکرد این داروساز نشان‌دهنده قدرت خود اتکایی صنعت دارویی کشور در مقابل تحریم‌های بین‌المللی است.

مضاف بر این، عملکرد سایر شرکت‌های بورسی نیز بر خلاف ادعای تحریم کنندگان خارجی، مثبت گزارش شده و شرکت‌هایی نظیر ذوب آهن، فولاد مبارکه، پالایشگاه اصفهان، صنایع نسوز توکا و ... توانسته‌اند عملکردی مثبت از خود در ماه‌های پس از تحریم بر جای گذارند که قسمتی از این موفقیت‌ها «بررسی آماری فارس از انعکاس تحریم در صنعت اصفهان (بیشتر بخوانید)» مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع خبر :  ایمنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41