امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 132

 فرآیندهای پذیرش در بورس کوتاه شود/ تأمین مالی، چالش اصلی استارپ‌ها

 

اصفهان طی روزهای پایانی هفته گذشته میزبان نمایشگاه استارتاپ و فناوری‌های نوین بود؛ نمایشگاهی مملو از جوانان صاحب ایده و شرکت‌هایی که همگی با یک ایده ناب، کار خود را از صفر و زیر صفر شروع کرده بود و با گام‌هایی امیدوارانه به سمت تصاحب بازارهای چند میلیاردی قدم بر می‌داشتند.

انرژی، خلاقیت و امید، اتمسفر حاکم بر نمایشگاه را اشباع کرده و در جای جای نمایشگاه می‌شد فعالیت و تکاپوی جوانان برای معرفی ایده‌های خود و جذب سرمایه‌گذار را مشاهده کرد.

البته این فضا برای اصفهانی‌ها چندان فضای عجیب و بیگانه‌ای نیست و به گفته کارشناسان اقتصادی، اصفهان از قرن‌ها پیش، به عنوان یکی از محورهای استوار اقتصاد کشور، از «اتمسفر» خلاق و ایده پرداز برخوردار بود و همیشه اولین‌های صنعت، ابتدا در اصفهان ظهور می‌کردند. چه از زمانی که اولین نیروگاه کشور به صورت خصوصی در این شهر احداث و چه در زمانی که سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، این شهر را قطب پارچه کشور و منچستر شرق کرد.

حال بار دیگر اولین‌های خلق ایده در اصفهان گرد هم آمده بودند که در این شرایط خطیر اقتصادی، گامی به جلو بردارند و بتوانند با اتکا به دانش و خلاقیت داخلی، راهی برای آینده باز کنند.

نمایشگاهی برای حمایت از ایده‌های ناب

حمیدرضا فاتحی امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس و در حاشیه اختتام نمایشگاه استارتاپ اصفهان در خصوص برگزاری این نمایشگاه و نتایج آن اظهار کرد: نمایشگاه استارتاپ اصفهان، به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و خالقان استارتاپی برگزار شد و بخش عمده‌ای از آن را ایده‌های نو و استارتاپی تشکیل دادند.

وی در ادامه افزود: این نمایشگاه با برنامه شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان اجرایی شد و در توضیح این شبکه باید گفت، شبکه پژوهش و فناوری یک مجموعه همچون شهرک علمی و تحقیقاتی است که کار ارتباط و شبکه‌سازی بین شرکت‌های دانش‌بنیان، صنایع و مراکز پژوهشی را انجام می‌دهد.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان همچنین تصریح کرد: این شبکه، 14 سال است که فعالیت می‌کند و هیأت مدیره‌ای متشکل از فعالان دانش‌بنیان، مدیران صنایع و اساتید دانشگاه را داراست.

فاتحی خاطر نشان کرد: در نمایشگاه امسال، شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های صنعتی و دانشگاه‌ها و مراکز رشد دانشگاه‌ها حضور داشتند و این جمع باعث شد تا هم نمایشگاه قوی باشد و هم کیفیت محصولات عرضه شده بالا برود.

برگزاری رویدادهای سرمایه پذیر

وی ادامه داد: در کنار حضور استارتاپ ها و شرکت‌های صنعتی، رویدادهای جانبی معرفی ایده‌ها برگزار شد که در راستای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان و معرفی محصولات آن‌ها اجرایی شد و در کنار آن به فرآیند جذب سرمایه آن‌ها کمک کرد.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان در خصوص جایگاه این استان در حوزه خلق ایده و تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اصفهان از همان ابتدا پیشرو در امر توجه به خلاقیت‌ها و استارتاپ ها بود و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان اولین شهرک علمی تحقیقاتی شکل گرفت و بیش از 500 شرکت دانش‌بنیان در آن قرار دارند.

فاتحی متذکر شد: اصفهان واقعاً در این حوزه حرف برای گفتن دارد و جای خالی رویدادهای این چنین در اصفهان حس می‌شد و شبکه پژوهش و فناوری برنامه‌ریزی را انجام داد تا این جمع دارای صنعت و فنّاوری جمع شود.

ورود شهرداری به سرمایه‌گذاری خطرپذیر

وی در رابطه با عدم وجود صندوق‌های خطرپذیر در استان اصفهان و مشکلات تأمین مالی استارتاپ ها اذعان کرد: خبری که منتشر شده در بحث اجازه شورای شهر به شهرداری به انجام سرمایه‌گذاری 5 میلیاردی خطرپذیر بوده است که خبر خوبی است و می‌تواند محرک مناسبی برای این شرکت‌ها باشد.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان ادامه داد: صندوق پژوهش و فناوری هم در اصفهان شروع به کار کرده است که حدوداً 7 میلیارد تومان سرمایه دارد و صندوق‌های خصوصی هم وجود دارند اما نیاز اصفهان بیش از این است و سازمان‌های متنوعی می‌توانند در این حوزه حضور پیدا کنند.

فاتحی همچنین بیان داشت: برخی رویدادها که در این نمایشگاه برگزار شد، رویدادهای معرفی و داوری ایده‌ها بود که ایده‌های برتر را به نمایشگاه جیتکس اتاق بازرگانی می‌برد و می‌تواند آن‌ها را تأمین مالی کنند.

وجود فرآیندهای فرسایشی در بورس

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص بورس ایده و فرصت‌های استفاده از آن گفت: در فرابورس برای عرضه ایده‌ها فضایی ایجاد شده اما به سختی می‌توان از آن استفاده کرد. یکی از این موارد که فرآیند قانونی آن طی شده و شرکت‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند، عرضه سهام شرکت‌های کوچک و متوسط در بازار فرابورس است که پروسه طولانی و سخت‌گیرانه‌ای دارد که البته تا حدودی منطقی هم هست.

فاتحی با انتقاد از فرآیند طولانی پذیرش شرکت‌ها در فرابورس اعلام داشت: اگر تالاری که مختص شرکت‌های دانش‌بنیان است با شرایط این شرکت‌ها هم‌خوانی داشته باشد، این روند تسهیل می‌شود و کاراتر خواهد بود. از طرفی این فرآیند باید با سرعت بیشتری طی شود، چرا که شرکت‌های دانش‌بنیان در زمان کوتاهی نیاز به جذب سرمایه دارند و اگر در این زمان تأمین مالی نشوند، دیگر راهی برای جبران باقی نخواهد ماند.

وی همچنین در خصوص وجود شرکت‌های تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در تهران و عدم وجود آن در سایر شهرها اظهار کرد: تفاوت تهران و دیگر شهرها، وجود امکانات جذب مالی بسیار زیاد و تشکیل شتاب دهنده‌های متعدد است، در اصفهان این نقطه ضعف وجود دارد اما در طی چند سال اخیر برخی دستگاه‌ها نظیر اتاق بازرگانی با رویکرد مناسبی وارد این حوزه شده و کمیته مربوط به استارتاپ ها نیز در این اتاق تشکیل شده است.

مدیر شبکه پژوهش و فناوری استان اصفهان تأکید کرد: ورود شرکت‌های خصوصی می‌تواند در این امر بسیار راهگشا باشد و با توجه به وجود ایده‌های ناب در نزد شرکت‌های دانش‌بنیان، قطعاً ورود آن‌ها به این حوزه باعث ایجاد ارتباط سودآور و مؤثری می‌شود.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41