امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 134

 فضای مجازی دریچه ای تازه به روی اشتغال

به گزارش ایرنا، پنجمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال که در کنار بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد از دوم آذر ماه جاری در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی این شهر دایر شده، دریچه ای تازه به روی اشتغال است. 
وارد نمایشگاه که می شوی، اسم کتاب و زرق و برق ناشران مکتوب و کتابهای رنگارنگ منتشر شده در حوزه های مختلف چشم را می گیرد و بازدیدکننده را از غرفه هایی که در گوشه و کنار نمایشگاه با عنوان رسانه های دیجیتال دایر شده غافل می کند.
اما اگر ظرفیتهای نهفته فضای مجازی برای عموم مردم شناخته شود و تقاضا برای رسانه ها و موسسات فعال در این عرصه گسترش یابد، نمایشگاه رسانه های دیجیتال را نمی توان در کنار نمایشگاه کتاب گنجاند و باید فضایی جداگانه با تبلیغات گسترده به آن اختصاص داد. 
خراسان رضوی استانی شاخص در عرصه رسانه ها و موسسات دیجیتال است، تا حدی که هر سال نمایشگاهی اختصاصی برای رسانه های دیجیتال در نظر گرفته می شود. با این حال هنوز اینگونه موسسات نیاز به حمایت بیشتر دارند. 
مسئول فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی می گوید: تاکنون این اداره کل به 60 شرکت مجوز نشر الکترونیک، به 35 شرکت مجوز ساخت بازیهای اینترنتی و به 12 هزار سایت اینترنتی در استان مجوز فعالیت داده است. 
سیداسماعیل هاشمی افزود: خراسان رضوی دارای بیشترین موسسات دیجیتالی فعال در کشور، بیشترین شرکتهای استارت آپی و بهترین برنامه نویس در حوزه بازیهای اینترنتی است. 
وی اظهار داشت: مجوزهای این نهاد در حوزه دیجیتال در قالب حامل دیجیتال، تکثیر حامل دیجیتال، نشر دیجیتال، نشر بر حامل دیجیتال، نشر بر خط، ناشر دیجیتال، بسته های نرم افزاری، بسته های نرم افزاری رسانه ای، بسته های نرم افزاری رسانه پرداز، رسانه های برخط، رسانه های برخط اقتصادی، رسانه های پیام ده، رسانه های کاربرمحور، مراکز بازی و سرگرمی دیجیتال، رسانه های دیجیتال و واحدهای فرهنگی تعریف می شود.
وی گفت: پنجمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال خراسان رضوی از دوم آذر ماه همزمان با بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب در مشهد دایر شده و 40 شرکت فعال در فضایی به مساحت 600 مترمربع از این نمایشگاه محصولات خود را در حوزه های علوم انسانی، علوم اجتماعی، خبری، دینی مذهبی، بازیهای اینترنتی و تبلیغات اینترنتی به نمایش گذاشته اند. 
مسئول فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: در حاشیه این نمایشگاه کلاسهای آموزشی با عنوان تبادل رسانه ای، فضای وب و خانواده، ارزهای اینترنتی، داده کاوی، کسب و کارآفرینی در فضای مجازی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، ورزش در فضای دیجیتال، دیجیتال مارکتینگ، ضریب نفوذ رسانه های جدید و نیز حقوق رسانه در حال برگزاری است. 
وی اظهار داشت: در این چارچوب هر شب دست کم یک رونمایی از محصولات رسانه ها و موسسات دیجیتال خراسان رضوی در نمایشگاه انجام می شود.

* آموزش برای اشتغال از طریق فضای مجازی
وارد سالن بهار می شوم و با یکی از غرفه داران بزرگ این بخش که معرفی موسسه رسانه های نوین آستان قدس رضوی را عهده دار است، وارد گفت و گو می شوم.
'رضا حاتمی وفا' خود را معاون هماهنگی و فضای مجازی موسسه رسانه های نوین آستان قدس رضوی معرفی می کند و می گوید: 6 ماه از تاسیس این موسسه نمی گذارد، اما در این مدت کم، فعالیت های بسیار انجام شده است و این موسسه اولین حضور نمایشگاهی خود را تجربه می کند.
وی افزود: حضور در این نمایشگاه اولین فرصتی است که توانستیم با مخاطبان ارتباط برقرار کنیم و فعالیت هایمان را معرفی و خدمات مان را ارائه کنیم.
وی اظهار داشت: فعالیت های این موسسه در قالب چند برند تعریف می شود، نخستین برند 'مجازیون' است که محفلی برای دورهمی و هم اندیشی با موضوع انقلاب اسلامی برای فعالان فضای مجازی و فعالان رسانه ای مشهد است و تاکنون 6 دورهمی در این زمینه برگزار شده است.
حاتمی وفا گفت: برند دیگر، دوره 'راه نو' و مربوط به حوزه اشتغالزایی در فضای مجازی است، در این دوره افراد آموزش های کاربردی حوزه 'مولتی مدیا' را در مدت 15 جلسه می آموزند و پس از آن تبدیل به تولید کننده مستقل می شوند. 
وی افزود: دوره نخست 'راه نو' با همکاری کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برگزار و به 80 نفر مددجو آموزش داده شد که منجر به اشتغالزایی برای 30 نفر گردید.
وی اظهار داشت: دوره 'راه نو' برای دانشجویان نیز برگزار شد که نتایج ثمربخشی داشت.
حاتمی وفا دوره 'آنلاین شو' این موسسه را دوره آموزش کاربردی فضای مجازی دانست و گفت: این دوره به دنبال تربیت شهروند خبرنگار است که بتواند با گوشی همراه خود خبر تولید کند، در این دوره از تکنیک های عملیات روانی گرفته تا تکنیک های آنلاین، روزنامه نگاری آنلاین، کوتاه نویسی، تیترنویسی، خبر کوتاه، مستند سازی با موبایل و آموزشهای مهارتی در فضای مجازی ارائه می شود.
وی افزود: 'نوین مدیا' این موسسه نیز یک سایت اینترنتی مرجع در بحث های مربوط به مولتی مدیا است که در حوزه مباحث مربوط به حضرت امام رضا (ع)، سبک زندگی و آموزش فضای مجازی، محصولاتی تولید و در سایت بارگزاری می شود.
وی اظهار داشت: نمایشگاه رسانه های دیجیتال فرصتی برای کامل کردن باشگاه مخاطبین این موسسه است که این مخاطبین شامل تشکلها، کانون های مردمی، مدارس، هیات های مذهبی می شوند و نمایشگاه زمینه شناسایی علایق آنها و معرفی این موسسه به آنان را فراهم می کند.
حاتمی وفا گفت: فضای نمایشگاه در حدی نیست که همه شرکت و موسسات دیجیتال استان بتوانند در آن شرکت کنند، از سوی دیگر تمرکز فعالیت رسانه های دیجیتال در تهران متمرکز شده و بیشتر نمایندگی های آنها در خراسان در این نمایشگاه حضور یافته اند.
وی افزود: نمایشگاه رسانه های دیجیتال ظرفیت برای بهتر برگزار شدن یا اطلاع رسانی بیشتر برای حضور پررنگ تر موسسات دیجیتال را داشت و بهتر بود در این زمینه تلاش بیشتری انجام می گرفت.

* خرید و فروش کالا در فضای مجازی و حذف واسطه ها
به سراغ غرفه دیگری رفتم، صاحب غرفه خود را 'مجید ترک جوش'، مجری و طراح سایت کالاپلازا در مشهد معرفی کرد و گفت: این سایت مزایده آنلاین است و کاربران آن می توانند کالاهای کهنه و کارکرده خود را به صورت مزایده در داخل سایت درج کنند. 
وی اظهار داشت: مزایده در سایت اینترنتی به دو صورت انجام می گیرد، یک شیوه، مزایده عادی است که پیشنهاد دهنده بالاترین قیمت برنده آن می شود، شیوه دیگر، مزایده معکوس یا همان مناقصه است که پیشنهاد دهنده پایین ترین قیمت برنده می گردد.
وی گفت: در این پروژه علاوه بر اینکه 40 فروشنده در کشور از این شرکت یک پنل فروشندگی دریافت کرده و کالاهایشان را در سایت بارگذاری و کسب و کار آنلاین خود را راه اندازی کرده اند، 13 نفر به صورت مجزا در این پروژه مشغول فعالیت هستند.
مجری و طراح سایت کالاپلازا افزود: سرمایه هزینه شده برای راه اندازی این سایت 90 میلیون ریال است و دومین سایت مزایده کالاهای کارکرده در کشور به شمار می رود، فعالیت این سایت باعث حذف واسطه ها می شود و کالا به قیمت واقعی خرید و فروش می گردد. 
وی نمایشگاه رسانه های دیجیتال را فرصتی مناسب برای معرفی شرکت خود به مردم دانست و گفت: از زمان برپایی نمایشگاه تاکنون ارتباطات خوبی با مردم برقرار کرده ایم و از پروژه ما استقبال مطلوبی شده است.

* کاریابی و مشتری یابی در فضای مجازی
صاحب غرفه دیگر در نمایشگاه رسانه های دیجیتال، مدیر عامل شرکتی به نام 'آسان کار' است، از او درباره نوع فعالیتش پرسیدم و گفت: این شرکت در فضای مجازی واسطه بین ارائه دهنده خدمات و مشتری است، به نحوی که برای افراد دارای مهارت مشتری پیدا می کند و در مقابل به مشتری هایی که نیاز به دریافت خدمات دارند، خدمات رسان معرفی می نماید.
سید مرتضی حمدی افزود: این شرکت ضمانت های لازم را از افراد دارای مهارت های مختلف در امور منازل دریافت می کند تا مردم با خیال آسوده و با اطمینان بتوانند خدمات را دریافت نمایند.
وی اظهار داشت: راه اندازی اپلیکیشن 'آسان کار' در فضای مجازی، بهترین شیوه در شرایط اقتصادی کنونی برای جویندگان کار است، خیلی از افراد نمی دانند چگونه مهارت های خود را معرفی کنند، اما این اپلیکیشن با قیمت های مناسب و شرایط بهتر ، بین مشتری و فرد ارتباط برقرار می کند.
وی گفت: چهار ماه از فعالیت اپلیکیشن 'آسان کار' می گذرد اما در این مدت اندک، 230 متخصص دارای مهارت های مختلف جذب و برای آنان مشتری پیدا شده است.
مدیر عامل شرکت 'آسان کار' افزود: نمایشگاه فرصت ارتباط مستقیم این شرکت با مخاطبان خود را فراهم کرد که کارکرد آن به مراتب بهتر از تبلیغات در جراید بود، هم تبلیغات و هم استقبال مردم از نمایشگاه رسانه های دیجیتال رضایت بخش بود.

* نخستین سجاده نماز سخنگو در کشور
صاحب غرفه ای دیگر در نمایشگاه رسانه های دیجیتال مشهد مدعی طراحی و تولید اولین سجاده نماز سخنگو در ایران است که می گوید: این محصول شرکت شایان تحریر آذران است که تمام نمازهای پنج گانه و احکام نماز را برای سنین هفت تا 14 سال به زبان های انگلیسی، فارسی، عربی و آذری آموزش می دهد.
غلامرضا شالچی افزود: این محصول کاملا ایرانی است و با استفاده از باتری موبایل کار می کند و شارژر مخصوص دارد، این سجاده می تواند برای توانجویان و معلمان کاربرد بسیار داشته باشد.
وی با بیان اینکه برای تولید هر هزار سجاده، 38 نفر مشغول کار می شوند، اظهار داشت: شرکت شایان تحریر آذران، 27 محصول دیجیتالی در زمینه قرآن، نماز، نهج البلاغه، حوزه های اجتماعی، صنعتی و پزشکی تولید می کند.
وی گفت: حدود 60 درصد از محصولات این شرکت در زندان زنان تهران تولید می شود و تاکنون مردم استقبال بسیار از محصولات این شرکت که در فضای مجازی تبلیغ می شود، داشته اند.
شالچی افزود: هنوز رسانه های دیجیتال و فضای مجازی برای مردم ایران به صورت کامل شناخته شده نیست و نمی دانند که از این محل می توانند درآمد و شغل داشته باشند، باید شناخت مردم بیشتر شود زیرا عصر کنونی، دوره فناوری دیجیتال و فضای مجازی است.
وی با انتقاد از فضای نمایشگاه رسانه های دیجیتال اظهار داشت: سالنی که به این نمایشگاه اختصاص یافته است، خیلی مناسب نیست، وقتی مردم جیبشان از خرید کتاب خالی می شود، در انتها به این سالن می آیند در حالی که با توجه به نیاز امروز باید فضای بهتری برای رسانه های دیجیتال در نظر گرفته می شد زیرا کاربرد بیشتری از کتاب دارد.

* سامانه ای برای ارتباط مردم با مهندسان ساختمان
مدیر مسئول پایگاه خبری گفتمان مهندسی با عنوان 'جامعه مهندسان ایران' نیز صاحب یکی از غرفه های این نمایشگاه است وی در معرفی پایگاه خود گفت: بستر این پایگاه به نحوی است که همه صاحبان قلم و متخصصان می توانند به نشر اطلاعات خود در آن بدون واسطه بپردازند.
سهیل پروازی افزود: این پایگاه به نوعی طراحی شده که کاربران می توانند خلاقیت های خود را به نمایش بگذارند. 
وی اظهار داشت: مهندسان ساختمان در یک شاکله با نظارت اجباری در حال کسب درآمد هستند، با توجه به غالب بودن قوانین بر این نوع کسب درآمد و اجبار مردم در این خصوص، به نظر می رسد بازخورد خوبی ندارد.
وی ادامه داد: این پایگاه به نحوی طراحی شده است که مهندسین ساختمان بتوانند با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند و به نشر دستاوردها و توانمندی های خود در جامعه بپردازند.
مدیر مسئول پایگاه خبری گفتمان مهندسی گفت: هم اکنون سازمان نظام مهندسی 32 استان کشور در این پایگاه عضو هستند و همه روابط عمومی های آنها دارای پنل کاربری می باشند و به تدریج در حال جذب مهندسان در این سامانه هستیم.
پروازی افزود: اشتغالزایی در این پایگاه به صورت غیرمستقیم انجام می شود، زیرا این پایگاه زمینه آشنایی مردم با مهندسان کارآمد را فراهم می کند.
وی اظهار داشت: در کنار این پایگاه با عنوان پایگاه جامعه مهندسان ساختمان ایران، سامانه جامع مهندسان ساختمان ایران نیز راه اندازی شده که یک اپلیکیشن است و در سه قالب به جذب مخاطب می پردازد که این سه وجه شامل معرفی پروژه های مستعد، معرفی مهندسان کارآمد، معرفی شرکت های توانمند است.
وی گفت: این نمایشگاه از نظر حضور مخاطب مطلوب است اما از نظر حضور مسئولان ضعیف عمل کرد، از سوی دیگر بخش رسانه های دیجیتال غیرمتمرکز است و ناشران دیجیتال در سالن های دیگر قرار دارند. 

* نشر دیجیتال، نیاز امروز
صاحب یکی دیگر از غرفه ها که به عنوان ناشر دیجیتال در نمایشگاه کتاب مستقر است نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خود را 'محمد ایمان کارگزار'، مسئول نمایندگی شرکت رهپویان در خراسان رضوی معرفی کرد.
وی گفت: فعالیت شرکت رهپویان، تولید محصولات آموزشی به صورت تدریس معلمان و تمرین درسی در قالب نرم افزارهای دیجیتالی از اول دبستان تا مقطع کنکور دانشگاه است که این نرم افزارها با همکاری مولفان کتب درسی تهیه شده است.
وی افزود: هر سال که می گذرد استقبال اولیا و دانش آموزان از نرم افزارهای دیجیتالی بیشتر می شود، زیرا این محصول باعث صرفه جویی در هزینه و وقت دانش آموزان می شود.
وی اظهار داشت: هرچند معلمان محصولاتی از این دست را رقیب خود می دانند اما باید بدانند که نرم افزارهای آموزش مکمل تدریس آنان در دانشگاه است.
این ناشر دیجیتال گفت: نمایشگاه امسال از نظر کیفیت مطلوب بود و با تبلیغات مناسب برگزار شد و هر سال بهتر از سال قبل است و این نمایشگاه به شرکتی مانند رهپویان در معرفی کالای خود بسیار کمک کرده است.

* فعالیت هر موسسه دیجیتال برای 40 نفر شغل ایجاد می کند
مسئول فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز گفت: فعالیت هر موسسه دیجیتال برای 40 نفر و هر سایت اینترنتی برای 10 نفر شغل ایجاد می کنند.
هاشمی افزود: پارسال در قالب حمایتهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از موسسات دیجیتال بیش از پنج میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده و برای 80 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.
وی اظهار داشت: ظرفیت رسانه ها و موسسات دیجیتال در خراسان رضوی بسیار است لذا زمینه برگزاری نمایشگاهی در سطح ملی یا حتی منطقه ای در این بخش وجود دارد و می توان این بخش را از طریق نمایشگاه به مردم شناساند و زمینه های اشتغالزایی بیشتر را فراهم کرد. 
وی گفت: دو طیف مخاطب موسسات دیجیتال در خراسان رضوی هستند که طیف نخست جامعه دانشگاهی است اما سطح شناخت آنان از این بخش در حد آشنایی بوده و کاربری ندارد. طیف دوم جوانان یا فعالان اقتصادی هستند که به فضای اینترنتی و بازیهای آن آشنایی دارند. 
مسئول فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی افزود: فقط این نهاد نمی تواند ظرفیتهای بخش دیجیتال را به مردم بشناساند لذا توفیق در این بخش نیاز به همراهی سایر دستگاه های اجرایی و اختصاص اعتبارات لازم از سوی وزارتخانه است.
وی اظهار داشت: تاکنون استقبال از این نمایشگاه بویژه کلاس های جانبی آن بسیار مطلوب بوده به نحوی که به دلیل محدویت فضا برای برپایی کلاس، از فضای سبز نمایشگاه بهره گرفته شده است.
هاشمی گفت: تقاضای موسسات دیجیتالی خراسان رضوی برای حضور در این نمایشگاه بسیار زیاد بود اما به دلیل کمبود اعتبار و محدودیت فضا مجبور به احصای بهترین شرکت ها برای حضور شدیم.
وی افزود: یکی از خواسته های خراسان رضوی با توجه به حضور نخبگان نرم افزاری و ظرفیت هایی که در این استان وجود دارد، برگزاری نمایشگاه رسانه های دیجیتال به صورت مستقل و در سطح ملی است.
بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب و پنجمین نمایشگاه استانی رسانه های دیجیتال تا هشتم آذر ماه دایر است.

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41