امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 28

 لاهیجان، اسپیلی، داماش، درفک و جناب چایچی

خفاش خون آشام

واپسین روزهای سال 98 است . شهر من ، کشور من و تقریبا تمام دنیا در تب کرونا درگیر شده است. کرونا ویروسی است که از راه خفاش به انسان منتقل شده است، همان خفاش هایی که در قصابی های عجیب و غریب کشور چین سلاخی شده بودند و چینی های همه چیزخوار را مبتلا کرده بودند .

توریست های انبوهی که با مبتلایان به ظاهر سالم چینی تماس داشته اند و یا توریست های چینی که بویژه در ایام جشن های سال نو میلادی به کشورهای مختلف مسافرت می کنند عامل شیوع ویروس به سرتاسر جهان شده اند. یادم آمد از دعوت رسمی دولتمردان ایرانی از گردشگران چینی برای بازدید از ایران در ایام تعطیلات سال نو میلادی.

بهرحال این خفاش خون آشام دیر یا زود به تمام کشورهای جهان  سرخواهد زد.

وقتی به کرونا فکر می کنم ناخوداگاه صحنه های فجیع فیلمی از سلاخی و پوست کنی سگ های محبوس در قفس در چین، پیش چشمم می آید. صحنه های مشمئز کننده ای از زجر و آلام حیواناتی که زنده زنده پوست کنده می شدند . جناب چینی جلاد ، حتی زحمت کشتن بدون درد سگ ها را هم به خود نمی داد و همان طور در حین پوست کندن آن ها ، سگ بیچاره را آنقدر به زمین می کوبید تا بیهوش شود . آیا گوشت آن سگ ها را هم برای سرو بر سر میز شام می خواستند ؟  

بسیار متاسفم که سفرنامه لاهیجان زیبا را با یادآوری این جنایات بشری در چین و ماچین شروع می کنم. ولی کشورم و مردمم درگیر بحرانی هستند که نابخردی همنوعانمان آن را سبب شده است .

سایه این خفاش بر سر تعداد زیادی از پزشکان و کادر درمانی امان افتاده و آن ها را از پای درآورده است . یکی از دوستان عزیز سفرنویس ، خود و همسرش هردو پزشک و مقیم رامسر هستند. کاش به سلامت باشند. بسیار دوست دارم جویای احوالشان شوم ولی متاسفانه وب سایت لست سکند امکان پیام بین اعضا از طریق پروفایلشان را برقرار نکرده است.

همه این مقدمه برای آن بود که خاطره ای باقی بماند از تاریخ ملتهب امروز کشورم در یک وب سایت سفرنامه نویسی .

سفرنویسان عزیزمان علاوه بر آنکه خانه نشین شده اند، دل و دماغی هم برای نوشتن در این اوضاع را ندارند ولی برای خواندن شاید وقت کافی داشته باشند .

1.JPG

تصویر 1

 

2.JPG

تصویر 2 : خفاشی آویزان از سقف غار دانیال در نزدیکی سلمان شهر   

 

لاهیجان زیبا

زیبایی و طبیعت لاهیجان، هیچ و هیچ از یک شهر توریستی چین و تایلند کمتر ندارد . آب و هوای مرطوب و بارانی ، جنگل و کوهستان ، مزارع سرسبز و پهناور چای .

این شهر مستعد داشتن زیباترین و متنوع ترین باغ های گیاه شناسی  و پارک های بوتانیک است، از همان دست پارک هایی در شهرهای آسیای جنوب شرقی که گردشگران ایرانی با اوضاع فعلی نرخ دلار باید پانصد هزار تا یک میلیون تومان بابت ورودی آنها بپردازند.

کاش زیرساخت های سیاسی و اقتصادی کشورمان به سمتی هدایت و اصلاح شود که این پول و این ارز به جیب ایرانی برود نه آنکه از کفش برود .

قبلا نمونه های کوچکی از این پارک های زیبای طبیعی در پیرامون لاهیجان احداث و راه اندازی شده اند مانند پارک و مجموعه مزرعه قوها   که در تیرماه 98 در این محل یک گردهمایی از کاربران فعال سایت لست سکند انجام پذیرفت.  

مزرعه قوها یک پارک اکولوژ در حاشیه جنوبی شهر لاهیجان و در نزدیکی تالاب سوستان می باشد و علاوه بر سوییت های ریزورت اقامتی ، دارای باغ گیاه شناسی ، گلخانه استوایی و آبگیرهای زیبا و امکانات رفاهی می باشد . 

3.JPG

تصویر 3 : لاهیجان زیبا

 

4.JPG

تصویر 4 : آبشار مصنوعی شیطان کوه لاهیجان

 

5.JPG

تصویر 5 : کوه و مزارع سرسبز پیرامون لاهیجان  

 

6.JPG

تصویر 6 : استخر بزرگ لاهیچان

 

7.jpg

تصویر 7 : کوچه خیابانی در لاهیجان

 

8.jpg

تصویر 8 : پلکان به سوی بام سبز لاهیجان

 

9.jpg

تصویر 9 : سردر خانه ها – لاهیجان

 

ماجرای این سفرنامه

ماجرای این سفرنامه برمی گردد به هفت هشت سال قبل در تیر ماه سال 91 .

در فاصله 21 تا 24 خرداد 91 سفری داشتم به استان گیلان. سفرم از لاهیجان شروع شد و بعد از دیدار از اسپیلی و داماش و صعود به قله درفک، دوباره به لاهیجان ختم شد. این سفر به دعوت یکی از دوستان عزیز و بزرگورام، جناب چایچی انجام گرفت. بجز من، دونفر دیگر از دوستان نیز به این سفر دعوت شده بودند.

اما چرا حالا و چرا اینقدر دیر هنگام این سفرنامه را می نویسم . علتش اینه که چند ماهی بیشتر نیست که با وب سایت لست سکند آشنا شده ام. وب سایتی که هرچند با هدف تبلیغ تورهای لحظه آخری و تورهای آژانس های گردشگری شکل گرفته ولی به مرور، شاخص ترین رسالت و محتوای آن، انتشار سفرنامه و نقد و بررسی جاذبه ها گردیده است. آشنایی با این وب سایت درست بعد از سفرم در مهر و آبان 98 به ترکیه با دوچرخه بود. سفر دور دریای مرمره ترکیه با دوچرخه .

در بازگشت از این سفر برای اولین بار برای ثبت برخی خاطرات سفر دست به قلم بردم. سپس با راهنمایی دوست عزیزی با سایت لست سکند آشنا شدم و آن را محیط جذاب و گرم و کاربردی و بسیار مفیدی تشخیص دادم. همین موضوع باعث شد که نگارش سفرنامه ترکیه را کامل کرده و در اختیار این وب سایت قرار دهم .

10.jpg

تصویر 10 :  در استانبول

قبل از سفر به ترکیه ، خاطرات سفرهای متعدد خود را که عمدتا سفر به جاذبه های طبیعی ایران عزیزمان بود، در قالب تهیه عکس و فیلم و مستندهایی از این برنامه ها محفوظ و ثبت کرده بودم.  این فیلم و عکس ها به صورت کلاسه بندی شده، آرشیو بزرگی را در سیستم کامپیوتر من به خود اختصاص داده است. اکنون بعد از آشنایی با لست سکند فرصت خوبی برایم مهیا شده بود که این خاطرات و عکس و فیلم های سفرهای قبلی را تدوین و بازنگری کرده و همراه با نگارش سفرنامه مربوطه در این وب سایت به اشتراک بگذارم .

در سه ماهه اخیر ، جاذبه های اصفهان  ، سفر به طبیعت بختیاری ، سفر به زاهدان و تفتان ( لینک به ) ، سفر به طبس و جاذبه های پیرامون آن  ، سفر از افراتخته تا دماوند  و سفر به ماسوله و ییلاق کوروبار  را برای لست سکند فرستاده بودم که منتشر شده است.

اکنون نوبت به سفرنامه لاهیجان ، اسپیلی ، داماش و درفک رسیده بود تا گوشه ای دیگر از زیبایی های سرزمینمان ایران عزیز را به اشتراک بگذارم . کاش می شد مسابقه ای هم بین جاذبه های طبیعی ایران و دیگر کشورها ترتیب داد . با شناختی که در عرض 9 سال طبیعت گردی در ایران پیدا کرده ام احساسم این است که زیبایی های طبیعت ایران جزو برنده های چنین مسابقه ای است. زیبایی هایی که به رایگان و با هزینه اندک در اختیار ما قرار گرفته است ولی افسوس که ..... " آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم " .

آقای چایچی ، دوست عزیزی بود از لاهیجان زیبا . آشنایی من با ایشان قبلا از طریق فضای مجازی فیس بوک شکل گرفته بود. آقای چایچی عضو گروه " بیا بریم دشت " در فیس بوک بودند . این گروه مجازی را در اواخر اسفند 89 تشکیل داده بودم و در عرض مدت کوتاهی، گردهمایی هایی از اعضای طبیعت دوست این گروه در رشت و اصفهان و مناطق دیگری از کشور برقرار شده بود . اعضای این گروه از شهرهای مختلف کشور بودند که از طریق این گروه مجازی با هم آشنا شده بودند . آقای چایچی یکی از اعضای فعال و طبیعت دوست گروه " دشت " ( بیا بریم دشت ) بود . حالا در تیرماه 91 ، جناب چایچی عزیز از من و دو سه نفر دیگر از دوستان دعوت کرده بود تا در لاهیجان مهمان او باشیم تا در ادامه ما را به دیدار طبیعت زیبای استان گیلان ببرد .

11.jpg

تصویر 11 : جناب چایچی عزیز

صبح روز 21 تیر 91 به لاهیجان رسیده بودم . آقای چایچی دنبالم آمدند و تا رسیدن بفیه دوستان ، فرصتی داشتیم که گشتی در شهر بزنیم . آقای چایچی خودرو خود را از طریق میدان کاشف به بام سبز لاهیجان راند و من اولین عکس از این سفر را از آرامگاه کاشف السلطنه که اکنون تبدیل به موزه چای شده ، شات زدم .

12.JPG

تصویر 12 : آرامگاه کاشف السلطنه و موزه چای – لاهیجان

نام لاهیجان با مزارع سبز چای پیوند خورده است . ولی جالب است بدانید که چای فقط اندکی بیش از یکصد سال است که در ایران کشت می شود . قبل از آن چای از هندوستان وارد ایران می شده و بنابراین در مقایسه با حالا نوشیدنی رایجی در کشور نبوده و احتمالا قهوه بیشتر رواج داشته و  شاید به همین علت است که واژه " قهوه خانه " مرسوم شده بوده . قهوه های قجری هم که معرف حضورتان هست .

12.1.jpg

تصویر 12.1 : آقا محمدخان قوانلو قاجار ، مشهور به " چایکار " و ملقب به محمد میرزا کاشف السلطنه ، پدر چای ایران

" آقا محمدخان قوانلو قاجار " ، که بعدها با آوردن صنعت چای به ایران ملقب به لقب محمد میرزا کاشف السلطنه شد ، فارغ التحصیل رشته  حقوق از دانشگاه سوربون فرانسه بود . تاریخ تولد ( 1244 شمسی ) و تاریخ وفات ( 1۳07 شمسی ) وی نشان می دهد که اکثر عمر خود را در دوره قاجاریه زیسته است. دوره ای از عمر وی به سبب حمایت از مشروطه خواهی به نزاع با ناصرالدین شاه گذشت به گونه ای که محمد میرزا مجبور شد به روسیه و سپس به استانبول فرار کند. بعد از مرگ ناصرالدین شاه، محمد میرزا  را به سمت سر کنسول ایران در بمبیی هندوستان منصوب کردند. در انجا کاشف السلطنه صنعت کشت و فراوری چای هندوستان را که در انحصار انگلستان بود فرا گرفت و کشت چای در لاهیجان را پایه گذاری کرد. داستان چای و کاشف السلطنه داستان پرفراز و نشیب و دراماتیکی دارد که سرانجام به تراژدی مرگ مشکوک وی منتهی شده است. محمد میرزا کاشف السلطنه، پدر چای ایران لقب گرفته است و آرامگاه او که زمانی در تپه های چایکاری شده حومه جنوب لاهیجان قرار داشت در حال حاضر قسمتی از بافت اصلی شهر لاهیجان شده و موزه ای به نام  " موزه چای " در آن برقرار است . این موزه به نوعی موزه مردم شناسی گیلان هم محسوب می شود .

تصاویر زیر را ز داخل موزه چای لاهیجان تهیه کرده ام .

13.JPG

تصویر 13

 

14.JPG

تصویر 14  

 

15.JPG

تصویر 15  

 

-->
منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41