امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 6184

 نشست بررسی راه های توقف دائمی  طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار برگزار شد

با حضور نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی 

راه های توقف دائمی  طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار بررسی شد

نشست نقد و بررسی  توسعه  باغات دیم در اراضی شیبدار به همت کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی  و  با حضور نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی برگزار شد .

 مشکلات حوضه آبریز زاینده رود  باید در سطح ملی حل شود


دکتر حمیدرضا قلمکاری  رئیس کمیسیون کشاورزی آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست گفت : مشکلات زاینده رود باید در سطح کلان مدیریتی مرتفع شود و ما از آغاز  دوره ی هشتم اتاق بازرگانی با الگو گرفتن از ستاد ملی نجات دریاچه ارومیه به دنبال تحقق این هدف بودیم. 
 قلمکاری  با بیان اینکه  پیگیری مصوبات 9 ماده ای ، در گیر کردن نهاد ها مختلف  و تشکیل  ستاد ملی نجات زاینده رود سه اولویت کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان  در مساله آب بوده است  گفت : خوشبختانه در این سه محور، تلاش های زیادی توسط اعضای این کمیسیون انجام شده که از مهمترین نتایج آن می توان به دستور معاون اول رئیس جمهور به وزرای کشاورزی ، نیرو و کشور جهت ایجاد کارگروه  نجات زاینده رود اشاره کرد .
وی با اشاره به اینکه مطابق با قانون ، اتاق های بازرگانی تنها نقش مشاور را برای قوای سه گانه ایفا می کنند ؛ اظهار داشت : با این وجود کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان توانست در مساله آب  و تشکیل ستاد منطقه ای نجات زاینده رود فعالیت هایی پر رنگ  و کنشگری قابل قبولی را  داشته باشد . 
حمیدرضا قلمکاری،  نقد برنامه ششم توسعه در حوزه ی کشاورزی را از دیگر اقدامات مهم  کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان برشمرد و ادامه داد :  توقف برخی بندهای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار که در  سند ششم توسعه گنجانده شده بود و جلوگیری از اجرای آن در برخی استان ها از جمله نتایج  این اقدام است که توسط اساتید برجسته دانشگاهی ، متخصصان و فعالان اقتصادی و محیط زیستی عضو این کمیسیون انجام گردید . 
قلمکاری برگزاری همایش ملی نقد توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار و حضور دانشمندان و متخصصین حوزه آب این کمیسیون به عنوان مشاور در کارگروه های مجلس شورای اسلامی را ، دو خواسته کمیسیون کشاورزی آّب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان عنوان و خاطر نشان کرد :اجرای این طرح تبعات جبران ناپذیری را برای کشور به دنبال خواهد داشت و لازم است تا نمایندگان در این خصوص توجه بیشتری را داشته باشند . 

 


آینده ای روشنی برای کشاورزان و صنعتگران اصفهانی وجود ندارد 

سید عبدالوهاب سهل آبادی رئیس اتاق بازرگانی اصفهان با  بیان اینکه سال هاست  کشاورزان اصفهانی با خشکسالی و کمبود آب مواجه هستند  گفت : علی رغم این وضعیت اسفناک هنوز هیچ برنامه ی شاخصی برای حمایت از آنان صورت نگرفته و تنها به صبور بودن تشویق می شوند 
وی با انتقاد از اینکه مسئولین هنوز توقع سکوت کشاورزان در برابر به یغما رفتن حق آبه ی قانونی و وضعیت بد معیشتی را دارند اظهار داشت : خشکسالی گلوی مردم و اقتصاد اصفهان را گرفته است و تصویر روشن از وضعیت آب استان در آینده هم وجود ندارد. 
رئیس اتاق بازرگانی اصفهان از عدم حضور مسئولین کشوری در اصفهان برای پاسخگویی به این مسائل  نیز انتقاد کرد و افزود :ایجاد  شفافیت در زمینه  تخصیص ها و برداشت های از حوضه آبریز زاینده رود امری لازم و ضروری است
کاش مطالب علمی در خصوص این طرح قبلا به دست نمایندگان مجلس می رسید 
دکتر حیدرعلی عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از اعضای کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی به خاطر کنشگری در موضوع آب گفت : اگر اطلاعات علمی که امروز پیرامون طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار ارائه شد قبل از تصویب سند ششم توسعه در اختیار نمایندگان مجلس قرار می گرفت با سرعت بیشتری می توانستیم در مقابل اجرای این طرح بایستیم . 
وی شناسایی سایر استان هایی که با اجرای این طرح متحمل مشکلات آبی و زیست محیطی خواهند شد را بسیار ضروری دانست و ادامه داد : پس از این کار باید اطلاعاتی که امروز  ارائه شد در اختیار نمایندگان این استان ها قرار بگیرد تا با ایجاد هم افزایی بتوانیم اجرای این طرح را در کشور متوقف کنیم . 
عابدی ادامه داد : با  تدوین یک برنامه اجرایی می توانیم در مدت 6 ماه آینده و با برگزاری جلساتی با حضور نمایندگان مجلس ، وزیر جهاد کشاورزی ،معاونین وزیر جهاد کشاورزی و متخصصان این امر توقف و حذف این طرح از سند برنامه  ششم توسعه را  به سرانجام برسانیم . 
حیدرعلی عابدی با تاکید بر اینکه ستاد نجات زاینده رود در سطح استان نمی تواند مشکلات مرتبط با این حوضه آبریز را مرتفع کند اظهار داشت : ملی شدن مساله زاینده رود از مهمترین اولویت های نمایندگان اصفهان در مجلس شورای اسلامی است و ما پیوسته برای تحقق آن تلاش می کنیم .  
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت هایی که در اصفهان توسط نهادهای مختلف  پیرامون مساله آب و محیط زیست انجام می شود گفت : ارتباط  نهادها و سازمان های فعال در این زمینه نیاز به تقویت دارد و لازم است تا همه در به وجود آمدن یک تعامل سازنده با هم همکاری کنیم . 

 

کارگروه بررسی  برداشت های غیرقانونی و  نتیجه ی کشت باغات در ارتفاعات بالادست تشکیل می شود 

حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی ؛استیضاح  وزیر جهاد کشاورزی و اصلاح سند ششم توسعه را دو راه جلوگیری از اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب دار دانست و تصریح کرد : بر اساس قانون برای اصلاح سند توسعه لازم است تا دو- سوم  نمایندگان مجلس به اصلاح آن رای دهند و به همین خاطر لازم است تا اطلاعات علمی در خصوص تبعات این طرح در اختیار نمایندگان سایر استان های کشور نیز قرار بگیرد . 
موسوی لارگانی از آمادگی نمایندگان اصفهان برای  توجیه سایر نمایندگان مجلس در خصوص طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار خبر داد و اضافه کرد : این مساله از طریق مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز قابل بررسی و پیگیری است و ما آن را دنبال می کنیم . 
لارگانی با اشاره به جلساتی که در وزارت کشور پیرامون مساله  اعتراضات کشاورزان اصفهان  برگزار شده بود افزود : در این جلسات پیشنهاد تشکیل کارگروهی بی طرف (به غیر از متخصصان استان های اصفهان و چهارمحال بختیاری ) جهت تحقیق و تفحص در خصوص برداشت های بالادست از سوی اینجانب ارائه شد تا مشخص کنند انتقال آب به ارتفاعت و احداث باغ در این مناطق از منظر صرفه اقتصادی چگونه است که خوشبختانه این کارگروه درحال شکل گیری است . 
حجت الاسلام لارگانی طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار را شبیه به  توسعه باغات در ارتقاعات بالادست  دانست و اظهار داشت  :  در حال حاضر  بحث باران زایی ، سد تونل سوم کوهرنگ و انتقال آب دریا به فلات مرکزی از جمله مواردی است که در راستای افزایش منابع آبی دنبال می شود.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی در خصوص برداشت های بالا دست حوضه آبریز زاینده رود اضافه کرد : اعتراضات و تجمعات کشاورزان اصفهانی به خاطر دفاع از یک حق قانونی است اما این اقدام با اقدامات مقابله ای نیروی انتظامی مواجه می شود ؛ حال آنکه برداشت های غیرقانونی در بالادست رودخانه زاینده رود بدون هیچگونه مانعی درحال انجام است .

طرح توسعه باغات دیم در ارضی شیب دار در واقع شیوه ی نامه واگذاری اراضی ملی است


لطفعلی ضیائی نائب مسئول کمیته آب کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان طرح توسعه باغات دیم  در اراضی شیب دار را طرحی فوق العاده ویرانگر برای محیط زیست و حوضه های آبریز کشور توصیف و ادامه داد: این طرح، راه را برای دست اندازی سودجویان به اراضی ملی و بار گذاری های جدید آبی هموار می کند . 
 وی افزود :طرح توسعه باغات دیم در ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب دار کشور که متاسفانه در سند ششم توسعه نیز آمده است ، در واقع شیوه نامه ی قانونی است که چگونگی واگذاری اراضی و مراتع ملی به سودجویان را  با شعار توسعه باغ نشان می دهد و اجرای آن مساوی با راه انداختن موجی از زمین خواری در کشور است. 
ضیائی ادعای مجریان این طرح مبنی بر جلوگیری از تبخیر بارش و تولید آب از این طریق را رد کرد و اظهار داشت: اساس این طرح بر جمع آوری روان آب هایی  است که در حال حاضر سفره های آب زیرزمینی ، آب ذخیره شده پشت سدها و یا تالاب های کشور را تقویت می کند و گذشته از این موضوع بندهایی در این طرح وجود دارد که به مجریان طرح این اجازه را می دهد که  درصورت کمبود روان آب ها از منابع آبی دیگر نیز استفاده کنند. 

نائب مسئول کمیته آب، ورود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع و حذف این طرح از سند ششم توسعه را خواستار شد و اضافه کرد : خوشبختانه با تلاش های کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان چند بند از این طرح متوقف و از اجرای کلیت طرح نیز در برخی استان ها جلوگیری شده  اما هنوز معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی  به دنبال اجرای تمام کمال آن است.

با اجرای  طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار دیگر آبی برای خوردن وجود نخواهد داشت 

دکتر یوسفی مسئول کمیته آب اتاق بازرگانی اصفهان با اشاره به این که آمارهای سال گذشته کشور 11 درصد کاهش بارش و 44 درصد کاهش روان آب ها  را در کشور نشان می دهد گفت : کاهش 44 درصدی روان آب ها  بیانگر آن است که ما در بالادست حوضه های آبریز کشور توسعه کشت داشته ایم و بدون شک اجرای طرح توسعه باغات  دیم در اراضی شیب دار نیز می توانند این آمار را افزایش دهد . 
وی کاهش آب ورودی به سدها و به تبع آن کاهش میزان آب شرب را از دیگر معایب اجرای این طرح دانست و ادامه داد :در حالی که مردم فلات مرکزی به خصوص اصفهان در تامین آب شرب با مشکل مواجه هستند ، بر اساس این طرح باید 30 هزار هکتار باغ در اراضی بالادست حوضه آبریز زاینده رود ایجاد شود که این مساله یعنی  باید منتظر شرایط وحشتناک تر از شرایط امروزی در مساله تامین آب باشیم  .
 یوسفی با اشاره به مکاتبات و جلسات  انجام شده بین کمیته آب کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان و معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی  با موضوع نقد طرح توسعه باغات در ارضی شیب دار اظهار داشت :  در حال حاضر پیگیری های انجام شده تنها منجر به توقف چند بند و جلوگیری از اجرای این طرح در چند استان شده است ولی باید دانست که این طرح منحصر به اصفهان نیست و تمام حوضه های آبریز کشور را تهدید می کند . 

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41