امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 115

 نشست تهران هماهنگی برای پایان کار تروریست‌ها بود/ پرده آخر داعش؛ از رویای فتح ایران تا نابودی کامل

محمدعلی بصیری امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان در رابطه با نشست سه جانبه تهران با حضور سوریه و ترکیه در رابطه موضوع بحران سوریه اظهار داشت: طرف‌های مختلفی از ابتدای بحران هشت ساله درگیر آشوب‌های سوریه بودند.

وی افزود: ایران، ترکیه و روسیه از جمله کشورهایی بودند که هر کدام به نوعی تحت تأثیر و تأثیرگذار بر تحولات سوریه بودند،‌ در طرف مقابل کشورهایی مانند عربستان، اردن و رژیم صهیونیستی هم حضور داشتند که هر کدام در تلاش برای ایفای نقش در معادلات سوریه بودند.

کارشناس روابط بین‌الملل ادامه داد: پس از گذشت چند سال از بحران، ایران، ترکیه و روسیه به این نتیجه رسیدند که اگر با هم متحد و هماهنگ عمل کنند امکان حل بحران در سوریه بیشتر است و در عمل هم‌چنین شد و در حال حاضر 97 درصد خاک سوریه در اختیار دولت قانونی این کشور بوده و بساط تروریست در حال جمع شدن است.

بصیری تصریح کرد: نشستی که در تهران برگزار شد گام‌ها و هماهنگی‌های پایانی برای به دست گرفتن کنترل سه درصد باقیمانده در ادلب است که همه گروه‌های تروریستی در آن جمع شده‌اند؛ همچنین نشست تهران آخرین هماهنگی‌های در موضوعات امنیتی، نظامی و حتی اقتصادی برای مقابله به غرب بود.

وی یادآور شد: توطئه ساقط کردن دولت اسد و تجزیه این کشور به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی خنثی شده و با شکل گرفتن این اتحاد، آمریکا در سوریه عملاً شکست خورد؛ خروج آمریکا از برجام و تحریم‌هایی که وضع کرده‌اند را می‌توان واکنشی به این شکست دانست.

وی در خصوص تهدید مقامات آمریکایی مبنی بر پاسخ به حمله نظامی به ادلب عنوان کرد: آمریکایی‌ها از ابتدای بحران سوریه همیشه تهدید نظامی را داشته‌اند و تهدید اخیر آن‌ها در خصوص حمله نظامی به ادلب چیز جدیدی نیست؛ در این سال‌ها حملات محدودی وجود داشته اما هر بار در این حملات نهایتاً ضرر کرده‌اند.

کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به بیانیه 8 کشور اروپایی که از فاجعه انسانی در ادلب ابراز نگرانی کرده بودند، اظهار کرد: مطرح کردن فاجعه انسانی برای باز کردن دستشان در آینده است که اگر اوضاع به نفع سیاست‌های غرب پیش نرفت بتوانند اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در حلب، رقه و موصل شاهد حملاتی از این دست بوده‌ایم که در نهایت شکست تروریست‌ها را به همراه داشته است؛ البته حمله نظامی هزینه‌هایی به همراه دارد و احتمال تلفات غیرنظامی هم وجود دارد، عملیات باید به گونه‌ای باشد که کمترین خسارت به غیرنظامیان وارد شود که یکی از محورها در نشست روز گذشته کم کردن همین خسارت‌ها بوده است.

این استاد دانشگاه در رابطه با مواضع دولت ترکیه نیز ادامه داد: در سال‌های اخیر گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد در عمل شاخه شاخه شدند و ادعاهای عجیبی مطرح کردند از جمله تجزیه سوریه و انتقال ناامنی به سایر کشورها (از جمله ایران) که وقوع انفجارهایی در شهرهای ترکیه را به همراه داشت؛ این اتفاقات تصور اردوغان را تغییر داد و متوجه شد حمایت از این گروه‌ها همچون پرورش مار در آستین است.

کارشناس روابط بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور ترکیه در سال‌های اخیر از آتش‌بس به سمت خلع سلاح گروه‌های معارض حرکت کرده و این اتفاق را به صلاح ترکیه می‌داند.

منبع خبر :  فارس
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط