امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 104

 نشست شورای همکاری خلیج فارس؛ غیبت امیر قطر، تمرکز بر ایران

به گزارش باخبرباش به نقل از ایمنا، و به نقل از یورونیوز، بحران قطر، جنگ ناتمام یمن و رسوایی قتل جمال خاشقجی بر نشست امسال پادشاهی‌های نفت‌خیز حاشیه جنوبی خلیج فارس سایه انداخته است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی می‌گوید با وجود اهمیت مسائل مطرح در دستور کار این نشست، هیچکس انتظار بیان موضعی مهم از جانب رهبران این کشورها را ندارد. با وجود دعوت رسمی عربستان سعودی از امیر شیخ تمام بن احمد آل ثانی، پادشاه قطر در این نشست حضور ندارد.

عربستان، بحرین، امارات متحده عربی، مصر و چند کشور عربی دیگر از ژوئن سال ۲۰۱۷ پادشاهی قطر را به اتهام حمایت از تروریسم و داشتن روابط گسترده با ایران تحریم کرده و عملا در محاصره اقتصادی، سیاسی و جغرافیایی قرار دادند. با وجود تلاش‌های کویت و ایالات متحده برای میانجیگری میان دوحه و ریاض، این بحران دیپلماتیک هنوز حل نشده است.

معاون وزارت خارجه قطر به نمایندگی از این کشور در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس شرکت می‌کند.

عکس از رویترز

محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان و محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دوبی و نائب رئیس امارات

شیخ خالد بن احمد الخلیفه، وزیر خارجه بحرین گفته قطر تمام پل‌های بازگشت به موقعیت اصلی خود در این نهاد را پشت سر خراب کرده است.

عبدالطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس گفت که اجلاس سی‌ و نهم بر بازنگری روابط با ایران پس از بازگشت تحریم‌ها تمرکز می‌کند.

تمرکز بر ایران و تلاش برای به عقب راندن سیاست‌های منطقه‌ای تهران از جانب عربستان سعودی، بحرین و امارات متحده عربی نمایندگی می‌شود. ایران با کویت و عمان روابط «عادی» دارد. نزدیکی بیشتر میان دوحه و تهران در چارچوب بحران کنونی دور از ذهن نیست.

جنگ یمن، بحران قطر و رسوایی قتل جمال خاشقجی ، موقعیت و نقش محمد بن سلمان به‌ عنوان بازیگر اصلی سیاست داخلی و خارجی ریاض در خلق این بحران‌ها، وضعیت ولیعهد پرقدرت پادشاهی سعودی و همچنین توان عربستان سعودی برای راهبری این نهاد منطقه‌ای را به چالش کشیده است.

پادشاه عربستان در این نشست خواستار وحدت کشورهای عضو در برابر ایران شد. سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در نشست اعضای شورای همکاری خلیج فارس اظهار کرد: «حکومت ایران به سیاست های تهاجمی خود برای مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر ادامه می دهد. در همین راستا همه ما باید برای حفظ دستاوردهایمان تلاش کنیم و با شرکایمان برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه و جهان همکاری کنیم. باید تضمین هایی بابت برنامه هسته ای ایران و جلوگیری از تولید موشک های بالستیک وجود داشته باشد.»

ملک سلمان در مورد بحران یمن نیز اظهار کرد: «کشورهای عضو ائتلاف با دقت در حال کمک به دولت مشروع یمن هستند و یمن و مردم آن را از دست گروهی که علیه دولت مشروع شورش کرده و امنیت و ثبات را به بازی گرفته است نجات خواهند داد.»

منبع خبر :  ایمنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط