امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 89

 نقش جا ماندگان از انتخابات در تداوم اعتراضات فرانسه/جامعه بدون اعتراض می‌میرد

به گزارش باخبرباش به نقل از خبرنگار ایمنا، ماجرای اعتراض جلیقه زردها در فرانسه از آنجایی آغاز شد که عده ای از طبقه متوسط جامعه فرانسه برای مقاومت در برابر افزایش قیمت سوخت به خیابان ها آمدند، اما با وجود عقب نشینی دولت، اعتراضات تداوم یافت و هر هفته اصناف و گروه‌های جدیدی از جمله کامیونداران، کشاورزان، دانش آموزان و ... را در برگرفت. معترضان مطالبات اجتماعی و اقتصادی عمیق‌ و متنوعی همچون لزوم اصلاح نظام آموزشی و تقاضای گسترده برای بهبود قدرت خرید خانوارهای طبقه متوسط را طلب می‌کنند.

این مساله نشان از آن دارد که طیف وسیعی از جمعیت فرانسه از اقدامات رییس جمهوری خود ناامید شده‌اند و خواستار تغییرات جدی در سیاست‌های کشورشان هستند. رییس جمهور جوان فرانسه که در سیاست کم تجربه است در سخنرانی خود خطاب به مخالفان تنها به یک عذرخواهی و وعده و وعیدهای کوتاه مدت بسنده کرد و از قانع کردن معترضان عاجز ماند، بنابراین اعتراضات همچنان ادامه دارد. برای بررسی دقیق تر ماجرا و علت تداوم تجمعات اعتراضی در این کشور اروپایی،  گفت‌و گویی را با علی بیگدلی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و کارشناس مسائل بین المللی انجام دادیم که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

 علت اصلی اعتراضات مردمی در فرانسه را چه می دانید؟

اعتراضات فرانسه همیشه از طریق سندیکاها صورت می‌گرفت و به صورت سنت درآمده بود. زمانهایی که اعتراضات گسترش پیدا می کرد، رییس جمهور یا یکی از مقامات برجسته دولت با دبیرکل سندیکا صحبت می کرد و مسئله حل می شد.اما اعتراضات اخیر جلیقه زرد های فرانسه یک موضوع استثنایی است که شاید در تاریخ بعد از انقلاب فرانسه سابقه نداشته باشد؛ چرا که این شورش، قشرهای مختلفی از جامعه فرانسه را در بر می‌گیرد؛ از این رو کنترل کردن آن کار سختی است.

این گستردگی انتظارات از دولت و ناتوانی مکرون از پاسخ گویی به همه آنها، قطعا دلیل اصلی اعتراضات مردمی و تداوم آنها در فرانسه است. البته نسبت به روزهای اول حجم تظاهر کننده‌ها و میزان خشونت کمتر شده، اما همچنان دامنه این اعتراضات گسترده تر می شود.

 با وجود تن دادن دولت مکرون به بسیاری از خواسته‌های معترضین، اعتراضات همچنان ادامه دارد، علت طولانی شدن آن را ناشی از چه عواملی می دانید؟

یکی از دلایل طولانی شدن اعتراضات، فعال شدن رهبران جناح‌های افراطی مانند «ژان‌لوک ملانشون»، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری این کشور و نیز مارین لوپن، رهبر جناح راست افراطی فرانسه است که به گروه چپ افراطی فرانسه پیوسته و اتحادی را علیه آقای مکرون به وجود آورده اند. خانم لوپن نماینده راست افراطی است و با نفوذی که در فرانسه دارد مردم را به ادامه اعتراضات و بالا بردن سطح انتظارات تشویق می کند تا ثابت کند توان ساقط کردن این دولت را دارد.

به نظر شما احتمال سقوط دولت مکرون در اثر این اعتراضات وجود دارد؟

احتمال سقوط دولت مکرون بسیار پایین است؛ چراکه این دولت ۶۵ درصد آرای مردم را در انتخابات گذشته به خود اختصاص داده بود و این مسئله، احتمال ساقط شدن دولت وی را به حداقل می رساند. بنابراین به نظر می رسد میزان نارضایتی‌ها به تدریج کاهش پیدا می کند و دلیل اینکه دولت تا کنون در کنترل این اعتراضات ناتوان بوده نیز، تنوع گروه‌های اجتماعی شرکت کننده است.

رویکرد آقای مکرون را در این ماجرا چگونه ارزیابی می کنید؟

مکرون رییس جمهور جوانی است و اگرچه پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری وزیر بوده، اما سابقه سیاسی کمی دارد. ریاست جمهوری، پستی بسیار حساس و مقامی هم‌طراز با ژنرال دوم است و به سطح بالایی از محبوبیت و حمایت مردمی نیاز دارد؛ این در حالی است که به دلیل پایین بودن سن مکرون، وی نتوانسته آن محبوبیت عام را پیدا کند.

سخنرانی مکرون خطاب به معترضان و وعده هایی که داد، بسیار کلی بود و در برخی موارد باعث بروز شبهاتی می شد. البته احتمال دارد او در نشست هایی که با کابینه خود دارد این  مسائل و شبهات را برطرف کند، اما برای مکرون و  معترضان بهتر بود که وی بتواند به طور مستقیم با رهبران جنبش اعتراضی وارد مذاکره شده و خواسته های آنان را برآورده سازد.

به نظر شما تصمیمات مکرون در حوزه سیاست خارجی نیز تأثیری بر تداوم اعتراضات مردمی علیه او داشته است؟

به طور خاص، مکرون چند اشتباه در سیاست خارجی مرتکب شد که