امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 104

 ورود دولت در ساخت واحدهای مسکونی سیل‌زدگان دهک‌های پایین

مدیرکل دفتر توسعه‌ مهندسی وزارت راه و شهرسازی گفت: در مناطقی که مردم توان ساخت و ساز دارند با تخصیص زمین و ارائه تسهیلات، ساخت و ساز در مکان‌های مناسب، آغاز خواهد شد، در غیر این‌صورت برای کسانی که از نظر مالی توان احداث واحدهای مسکونی ندارند دولت و وزارت راه و شهرسازی ورود خواهد کرد.

به گزارش باخبرباش به نقل از ایمنا به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، منصور نویریان در خصوص بازدیدهای میدانی از مناطق سیل‌زده و روند بازسازی‌ها در آن مناطق،به ویژه پلدختر و معمولان در استان لرستان، اظهار کرد: در موضوع نوع بازسازی، بررسی‌های اولیه در دست انجام است. بازدیدها با این هدف انجام شده تا اولا تعیین‌تکلیف شود که چه تعداد واحد مسکونی و در چه محدوده‌هایی از شهر عملا مکانیابی‌ها نادرست بوده است. همچنین، میزان خسارات برآورد شود تا باسازی‌ها با روند خوبی پیش برود.

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: مهمترین اشتباهی که در بازدیدهای لرستان و در منطقه پلدختر و معمولان مشهود بود، ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها و محدود کردن حریم و بستر رودخانه و عدم‌لایروبی رودخانه بود، اشتباهاتی که منجر به خسارات فراوانی نیز شد که جبران آنها زمانبر و با صرف هزینه‌های فراوانی نیز همراه است.

نویریان با اعلام اینکه طرح جامع شهرهای پلدختر و معمولان در دست برررسی بوده و در جریان این بررسی‌ها، برخی از اشتباه‌های شهرسازی و ساخت و ساز توسط مدیران محلی صورت گرفته است، اعلام کرد: بررسی‌ها با همکاری معاونت معماری و شهرسازی در دست انجام است تا حد حریم و بستر رودخانه‌ها مشخصا در طرح جامع، پیاده‌سازی شود.

وی با  اعلام اینکه واحدهای مسکونی پلدختر و معمولان که در حریم رودخانه‌ها ساخته شده و در سیل ویران شدند، دیگر در مکان قبلی احداث نخواهند شد، گفت: برای احداث واحدهای مسکونی در مناطق سیل زده که در مسیر رودخانه ها قرار داشته اند مکانیابی‌ها انجام می‌گیرد و پس از آن باید زمین مناسبی به آنها تخصیص یابد.

نویریان ادامه داد: در مناطقی که مردم خود توان ساخت و ساز دارند با تخصیص زمین و ارائه تسهیلات، ساخت و ساز توسط مردم آغاز خواهد شد و در غیر اینصورت برای مردمی که از نظر مالی توان احداث واحدهای مسکونی خود را ندارند دولت و وزارت راه و شهرسازی ورود خواهد کرد که البته همه این موارد، در دست بررسی است.

وی اعلام کرد: متاسفانه در پلدختر در خصوص تامین زمین به دلیل رانش، جنس زمین و رواناب های سطحی مشکلات عدیده‌ای وجود دارد که امیدواریم هرچه سریع‌تر برطرف شود.

نویریان در پاسخ به این پرسش که نقش نظام مهندسی‌ها در سیل اخیر تا چه میزان برآورد شده و توصیه وی برای نظام‌مهندسی‌ساختمان، چیست؟، گفت: هماهنگی کلی با شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی برای آغاز نوسازی‌ها انجام شده و توصیه این است که آن سازمان ها با دقتی بیشتری به تسهیل گری در این زمینه اقدام کنند.

وی افزود: در بسیاری از موارد، نظام مهندسی ساختمان ورود پیدا کرده، ‌اما همه این مراحل در دست بررسی قرار دارد.

منبع خبر :  ایمنا
کد خبر :  BKB-Admin5

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41