امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 5609

 پسماندهای ویژه/ جای ویژه ها اینجا نیست

 

سال گذشته بود که جانمایی و تصویب سایت امحای پسماند ویژه در شورای توسعه و برنامه ریزی استان خبر ساز شد و  داد مسئولین شهر سجزی،بخشداران مرکزی و حتی فرماندار اصفهان را درآورد ، رضوانی فرماندار اصفهان در جلسه ای فوری به این اقدام  واکنش نشان داد و گفت مسئولان اداری نباید نسبت به این مسایل  احساسی و سلیقه ای اظهار نظر کنند و از اداره کل محیط زیست خواست تا  در مورد آلایندگی این سایت و خطرات احتمالی آن برای منطقه پاسخگو باشد .
اما در طرف مقابل مدیر کل وقت اداره محیط زیست استان با استناد به کارهای مطالعاتی جانمایی این سایت که مربوط به سال 87 بود از آمادگی بخش خصوصی برای احداث این سایت در فاصله 30 کیلومتری شرق اصفهان خبر داد و فاصله از مراکز مسکونی، فاصله از منابع آب، جهت وزش باد، عمق آب های زیرزمینی، جنس خاک، بافت خاک و مسائل اقتصادی را از مهمترین دلایل دفاع خود اعلام کرد.


این اظهار نظر که با واقعیت فاصله بسیاری داشت ، موجب افزایش نارضایتی ها و مکاتبات مسئولین وقت شهر سجزی شد و در نهایت با آغاز رسمی کار دولت دوازدهم و تغییر و تحول مدیران استان موضوع برای مدتی مسکوت ماند تا اینکه  در ما ههای اخیر زمزمه های بازگشایی این پرونده و طی مراحل اداری آن بار دیگر ، زنگ هشدار منطقه را به صدا درآورد.

 اهالی شهر سجزی که سالهاست به انواع آلودگی کارخانه های قیر و شیمیایی و ریخته گری و بوی نامطبوع فاضلاب تصفیه خانه شرق  معترضند ، حال از این بی مهری تازه و تبعات آن می گویند .

یکی از شهروندان این شهر با تشبیه دشت سجزی به حیات خلوت مدیران گفت : با این اتفاقات چطور به آینده فرزندانمان دل خوش باشیم و اگر روزی این سایت فعال شود چاره ای جز مهاجرت برای مردم باقی نمی ماند .

وی به پتانسیل های این منطقه اشاره کرد و گفت : ما امروز در کشور با مشکل کمبود برق و آب روبرو هستیم و بارها خبر احداث نیروگاه خورشیدی در این منطقه را شنیده ایم که کار سودمند و بدون آلودگی است ، چرا مسئولین بر روی این ظرفیت ها تمرکز نمی کنند.

این شهروند افزود: ما اینجا بهترین پسته و حتی زعفران را می توانیم بکاریم که بسیار سودمند تر و حتی ارز آور است ،دسترسی مناسبی به خطوط ریلی و هوایی و پایانه باربری داریم و اگر بندر خشک در این منطقه احداث شود بسیار سودمند تر خواهد بود.

وی با اشاره به پیگیری های متعدد شورا و مسئولین شهر اعلام کرد:موضوع جلوگیری از شکل گیری این سایت یکی از خواسته های اهالی از مسئولین بوده و ما در کنار آنها هستیم و این میهمان جدید را نخواهیم پذیرفت .سال ها قبل وقتی به یکباره سایت بازیافت شهرداری اصفهان در بیخ گوش این شهر به بهره برداری رسید مردم شوکه شدند و در حالی که  مسئولین بر دفن زباله های صرفا ریجکت شده در این سایت تاکید می کردند ،مشاهده ماشین های حمل زباله های پزشکی و زباله های تر حکایتی دیگر را ورق می زدند.

پسماندهای ویژه که به مراتب خطرناک تر و حساس تر از پسماندهای معمولی هستند و  به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمی بودن، بیماری زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به مراقبت ویژه نیاز دارند ، نگرانی تازه مردم شهر سجزی و محله های و روستاهای اطراف شده اند و وقتی یکی از واحد های مدرن و فعال در این زمینه سال هاست در منطقه کوهپایه فعالیت می کند و هنوز ظرفیت های آن کامل نشده ، ضرورت شکل گیری مکان جدید زیر سوال می رود و اگر تفکر توسعه محور در منطقه شرق شکل بگیرد به جای افزودن کانون بحران جدید با نگاهی به آینده می توان به دنبال توسعه محصولات کشاورزی ، پرورش حیوانات ، ساخت نیروگاه های خورشیدی ،سایت کارگاه های مشاغل نیمه مزاحم و حتی سایت های بوم گردی توجه نشان داد و به اقتصاد منطقه ، تولید ثروت ملی و تثبیت جمعیت کمک کرد.

 
 

منبع خبر :  نگاه کویر
کد خبر :  

نظرات

 • نام :
  f.h

  نظر :

  از ماست که بر ماست.. به شدت معترض هستیم هر چند گوش شنوایی برای اعتراضمان نداریم. گویا مسٸولان مصداق ایه شریفه "صم بکم عمی فهم لا یرجعون "شده اند...ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
 • تلفن : 03136622123
 • موبایل : 09133147435
 • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
 • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
 • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
 • بن بست ایمانی . پلاک 41