امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4655

 پسماند ویژه در راه دشت سجزی

زمین و زمان به دست انسان و حرکات و رفتار انسانی در حال تغییر ، تخریب و نابودی تدریجی است ، موضوعی که با نگاهی گذرا بر سیاستهای مصرف گرایانه، استفاده رو به رشد  سلاح های جنگی و گاها شیمیایی، میزان برداشت از منابع طبیعی، تولید پسماند ، شکایات و نارضایتی های زیست محیطی بیشتر نمایان می شود . 

اما نتیجه تمام اقدامات بشر به تولید زباله و نهایتا پسماند ختم می شود ، پسماندهایی که بر اساس استاندارد های جهانی طبقه بندی شده و از معمولی تا خطرناک و ویژه را در برمیگرند و در بین آنها پسماندهای ویژه که معمولاً يك یا چند نوع  از مشخصات سمی بودن ، قابليت انفجار، احتراق، خوردگي، واكنش پذيري اسیدی یا قلیایی را دارا بوده و غیر قابل بازیافت هستند از همه حساس تر هستند. 
رشد فزاینده صنعت و  شهرک های صنعتی در تولید پسماند های رنگارنگ ویژه نقش داشته و اصفهان را وارد چالش جدیدی کرده ، اما این معضل زیر نظر کمیته استانی و کمیته ملی در سال 84 و در سایه عدم آگاهی جامعه با ماموریت دانشگاه صنعتی اصفهان بازهم شرق و دشت سجزی را هدف قرار داده و با پیشنهاد  4 نقطه ایجاد سایت پسماند ویژه وارد مراحل بعدی شده است و اخیرا با زمزمه پیشنهاد ورود بخش خصوصی  در کارگروه ها و جلسات  مربوطه به پیگیری ، واگذاری زمین و ایجاد و راه اندازی در 2 نقطه نصر آباد و ورتون نزدیک شده است.
دهه 80 ، دهه ای ناخوشاید  برای دشت سجزی و این منطقه بوده و هست ، احداث فاضلاب شرق ، تصویب طرح توسعه شهرک صنعتی،راه اندازی سایت پسماند شهرداری اصفهان و طوفان بهره برداری کوره های آجر و گچ و معادن شن با نوای خشکی زاینده رود و تالاب گاو خونی گره خورد و منطقه ای که پتانسیل های بالقوه گردشگری ،ایجاد بندر خشک و نیروگاه های خورشیدی را داشت به زباله دان شبیه شد و چه بسا اگر در همان سال ها سرمایه گذاری در راه اندازی سایت پسماند ویژه وارد میدان شده بود ، امروز این سطل زباله چیزی کم نداشت .
طرح ایجاد سایت پسماند ویژه در پی اعتراضات مقامات محلی و با توجه به گذشت زمان بیش از یک دهه در شناسایی مکان ها  ، حساسیت های به همراه داشته تا جایی که موضوع به شورای برنامه ریزی استان ارجاع تا پیگیری و تایید مکان ها و اعلام نظر را در دستور کار قرار دهد . سایت های ویژه که  طبق ضوابط حداقل باید   2 کیلومتر با اماکن شهری و مسکونی فاصله داشته باشند و بررسی کیفیت خاک،سطح آب زیر زمینی ،میزان نزدیکی قنات ها و چاه های آب و کشاورزی از مهمترین مسائل در جانمایی آنها هستند .
به گفته قاسمی معاون فنی محیط زیست اصفهان : پسماندهای ویژه باید با رعایت شرایط ویژه ای جمع آوری ،حمل و امحا شوند و تولید کننده پسماند باید هزینه خدمات را پرداخت نماید و شرکت های خصوصی متعددی در کشور در این زمینه فعالیت می کنند که کارخانجات و کارگاهها با انتخاب آنها و زیر نظر محیط زیست پسماندهای خود را به آنها تحویل  می دهند . 
قاسمی با اشاره به اینکه گروه پایش این اداره در طول روز و شب در کنار کنترل  کیفیت هوا ، پساب و پسماند صنایع را هم کنترل می کنند افزود : چهار نقطه در سال 84 برای ایجاد سایت پسماند ویژه  پیش بینی شد که بخش خصوصی برای دو نقطه ورتون و نصر آباد اعلام آمادگی کرده است.
اما نکته قابل توجهی که در این موضوع  وجود دارد این است که در فاصله  هرند و کوهپایه سالهاست بخش خصوصی وارد عمل شده و با استقرار تجهیزات  پیشرفته اروپا در سال 92 توسط سخنگوی وقت دولت دکتر نوبخت به بهره برداری رسیده است .
خباز ی کارشناس شرکت ره پویان صالح با اشاره به دریافت مجوز این مجموعه در سال 96 گفت : ما با سرمایه گذاری 247 میلیارد تومانی در سال 92 شروع به فعالیت رسمی کردیم  و ظرفیت مدیریت بیش از 260 تن پسماند ویژه در روز را داریم . 
وی  افزود: ما با ایجاد انبارهای ویژه و رعایت موارد ایمنی و استقرار تجهیزات آتش نشانی ،سامانه های آنلاین پایش آلایندگی که توسط محیط زیست و شرکت فرانسوی کنترل می شود حتی گازهای خطرناکی همچون فورال را در خروجی ها کنترل می کنیم . 
این کارشناس به توانایی شرکت ره پویان صالح اشاره کرد و گفت :در حال حاضر ما در 16 ساعت کار می کنیم و اگر زباله مورد نیاز دستگاه ها تعمین شود برای 24 ساعت هم می توانیم کار کنیم .
هر چند اندازه گیری دقیقی از میزان تولید و روش های امحا ان در دسترس نیست ، اما همین فاکتور خطرناک بودن آن ها کافی است تا حساسیت مکان نمایی و راه اندازی آنها را دریابیم ، نکته ای که در اعتراضات شهردار و شورای وقت سجزی هم مشاهده می شود ، نگرانی های که از خطرات ناشی از حمل و نقل و ترانزیت محموله های ویژه وجود دارد ، تا احمال کاری هایی که به وفور دیده می شود و کوچکترین خطاها می تواند زندگی ساکنین منطقه و چه بسا اصفهانی ها را با مشکل روبرو کند . 
در پایان باید یاد آور شد ، دشتی که هنوز زخم پسماندهای شهرداری اصفهان را بر تن دارد و تجهیزات لازم را مطابق پیش بینی ها به خود ندیده و با سطح بالای آب های زیر زمینی شناخته می شود  و  آینده آن تحت شعاع فاز توسعه شهرک صنعتی قرار گرفته نمی تواند این میهمان ناخوانده و ناخوشایند را به خود ببیند و پسماند های که از فلزات سنگین تا ترکیبات سمی ، شیمیایی و الکترونیکی ،لجن های صنعتی و داروهای تاریخ مصرف گذشته و بیمارستانی و عفونی را در بر میگیرد در آن جایی ندارد.

منبع خبر :  نگاه کویر
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41