امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2129

 پشت پرده انتقاد احمدی‌نژاد از قرارداد ایران و چین

  باخبرباش /  انتقاد احمدی‌نژاد از قرارداد ایران و چین، گمانه‌زنی‌ها برای حضور او در انتخابات آتی را تقویت کرده، توسعه ایرانی و اعتماد به این ماجرا پرداخته‌اند.

  گرچه پرونده محمود احمدی‌نژاد بسیار سنگین‌تر از آن است که شورای نگهبان بتواند درباره آن اغماض کند و صلاحیت رئیس‌‌جمهور پیشین ایران تایید شود، اما بسیاری همچنان نگران هستند که مبادا شعبده‌ای شود و معجزه هزاره سوم در وضعیتی که شبیه به معجزه خواهد بود، تایید صلاحیت شود و آن وقت یک سبد دستش بگیرد و هر چه رأی پای صندوق می‌آید را درو کند.

از سوی دیگر تحرکات احمدی‌نژاد این گمانه‌زنی‌ها را تقویت می‌کند. او در تمام این سال‌ها که از پاستور دور بوده، سنت دوران ریاست‌جمهوری خود یعنی سفرهای استانی‌اش را حفظ کرده و اتفاقا بسیاری بر اساس تداوم همین سفرهای استانی است که نتیجه می‌گیرند او همچنان در اندیشه پاستور است. اکنون هم از قضا اظهاراتش در یکی از همین سفرها، سر و صدای زیادی به پا کرده است.

آنطور که سایت بهارنیوز، سایت نزدیک به احمدی‌نژاد نوشته، یکشنبه شب او در گیلان بوده که از قرارداد 25 ساله دولت روحانی با چین به تندی انتقاد کرده است.

بسیاری معتقدند که این آخرین دردسری نخواهد بود که احمدی‌نژاد در این ماه‌های باقی مانده تا انتخابات 1400 برای دولت ایجاد می‌کند؛ به ویژه آنکه شماری از نزدیکان وی نیز در مجلس هستند. آنها معتقدند که هجمه‌هایی از این دست به دولت، ترفند احمدی‌نژاد برای بازگشت مسیح‌وار خود به پاستور خواهد بود.

برخی دیگر اما معتقدند او به دلیل احتمال بالای رد صلاحیت شخصا برای کاندیداتوری در 1400 اقدام نخواهد کرد.


روزنامه اعتماد هم در این‌باره نوشت:

«حمله»؛ استراتژي بازگشت به «پاستور»

قديري ابيانه و تاجرنيا، علت اظهارات احمدي‌نژاد را انگيزه‌هاي انتخاباتي مي‌دانند

محمود احمدي‌نژاد امروز در جايگاه يك رييس‌جمهوري سابق كه برنامه‌اي براي حضور در انتخابات 1400 دارد، از تريبون‌هاي محدود خود استفاده مي‌كند و عليه قراردادي 25 ساله ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري خلق چين قاطعانه در سوي مخالف مي‌ايستد؛ آن‌هم در شرايطي كه در دولتش در همكاري با اين كشور چيزي كم نگذاشت.

فارغ از اينكه افكار عمومي و توده مردم نگاه مثبتي به ارتباط تهران- پكن ندارند كه بررسي آن در اين مقال نمي‌گنجد اما محمود احمدي‌نژاد چرا با اين قراردادي كه هنوز مفادي از آن ديده و بررسي نشده، مخالف است؟ «سوداي دوباره رياست‌جمهوري» شايد اولين پاسخ به اين پرسش باشد. او كه اخيرا با يك رسانه كانادايي مصاحبه كرده و در پاسخ به احتمال كانديداتوري‌اش براي انتخابات 1400، گفته «آماده فداكاري براي ملت ايران است»، شايد با اين اظهارات تمايل دارد كه خط و مشي جديدش در ديپلماسي را تبليغ و سبد راي احتمالي‌اش را سنگين كند.

عشقِ قدرت

قدیری ابیانه در همین رابطه به اعتماد می‌گوید:

«محمود احمدي‌نژاد از ضرورت مذاكره با امريكا تا هرچيز ديگري را كه مطرح مي‌كند، تنها براي اين است كه بگويد من هستم.» او تحليل مي‌كند كه «احمدي‌نژاد با علم بر اينكه ردصلاحيت مي‌شود، قصد كانديداتوري براي رياست‌جمهوري دارد و در حال حاضر هم در حال رايزني و فشارآوردن است.»

قديري ابيانه، احمدي‌نژاد را يك «عشق قدرت» توصيف مي‌كند كه دوست دارد به رياست‌جمهوري بازگردد و حتي اگر ردصلاحيت شود هم نوك پيكان انتقاد و مخالفت را اول به صورت مستقيم به ‌سمت «شوراي نگهبان» و بعد به ‌صورت غيرمستقيم به سوي «رهبري» خواهد گرفت چراكه «اساسا اعتقادي به رهبري و نظام اسلامي ندارد.»

شنا خلاف مسير رودخانه

علي تاجرنيا، هم معتقد است كه اگر نگاهي به سوابق و اظهارنظرهاي احمدي‌نژاد بيندازيم، متوجه خواهيم شد كه او به‌دنبال «رضايت عامه مردم يا عوام» است. تاجرنيا، احمدي‌نژاد را فاقد هرگونه «استراتژي در زمينه فرهنگي، سياسي، اقتصادي و سياست خارجي» مي‌داند و فكر مي‌كند «حيات سياسي‌اش در گرو شنا برخلاف آب رودخانه» است.

اين نماينده مجلس ششم يادآوري مي‌كند كه احمدي‌نژاد به‌خصوص در دوره اول رياست‌جمهوري نگاه انتقادي به غرب داشته و نگاه رو به شرق را پي گرفت و حالا كه سياست رسمي نزديكي بيشتر به شرق است، ديدگاه متفاوتي را مطرح مي‌كند؛ كما اينكه درمورد برجام كه به نوعي نزديكي به غرب بود، موضعي خلاف موضع مجموعه حاكميت اتخاذ كرد. تاجرنيا البته باور دارد كه فارغ از عقبه فكري و سياسي احمدي‌نژاد بايد به بخش قابل‌تامل صحبت‌هايش در اين مورد نيز توجه كرد.

درواقع اگرچه بايد جزيي و صريح مشخص شود كه اين قرارداد بين‌المللي 25ساله با چين چه عوايد و مضراتي دارد اما فارغ از اين، محمود احمدي‌نژاد «حمله» و «هجمه» به شرايط موجود را در دستور كار قرار داده؛ راهكاري كه احتمالا تصور مي‌كند او را به «پاستور» بازمي‌گرداند.

منبع خبر :  برترین ها
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41