امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 6667

 گل نرگس از رشد سرطان جلوگیری می کند

محققان  دانشگاه ULB در بلژیک متوجه شده اند آلکالوئید استخراج شده از نرگس به خاموش کردن نانوماشین هایی کمک می کند که به رشد تومور سرطانی منجر می شوند.

طبیعت مملو از موادی است که سرطان را از بین می برند و تاکنون از انواع انگور و توت ها، روغن زیتون و حتی تخم حلزون دریایی داروهایی تهیه شده است. تازه ترین ترکیب طبیعی کشف شده در همین راستا نوعی آلکالوئید به نام هائمانتاماین است که به طور معمول در گل نرگس وجود دارد.

ریبوموزوم ها مولکول های پیچیده ای هستند که در تمام سلول ها وجود دارند و گاهی اوقات به نام نانو ماشین شناخته می شوند زیرا تمام پروتئین مورد نیاز سلول ها را ترکیب می کنند. از سوی دیگر تومورها معمولا سلول هایی هستند که رشدشان از کنترل خارج شده، آنها با استفاده از ریبوموزوم تولید پروتئین را افزایش می دهند. اما این مکانیسم نقطه ضعف سرطان نیز به شمار می آید.

درهمین راستا محققان دانشگاهی پس از استخراج هائمانتاماین از نرگس متوجه شدند، این ترکیب از چند جبهه به سرطان حمله می کند.

ماده مذکور در مرحله نخست اجازه نداد ریبوموزوم ها پروتئین تولید کنند و همین روند رشد تومور را کند کرد. در مرحله بعد این ماده از تولید ریبوموزوم ها نیز جلوگیری کرد. این روند نیز رشد سرطان را کند کرد. همچنین میزان پروتئینی به نام p۵۳ که به طور معمول در سلول های سالم کاهش می یابد، ناگهان تثبیت شد و همین امر مرگ سلول های سرطانی را دربر داشت.

البته تحقیقات در این باره هنوز در مراحل اولیه است و باید آزمایش های بیشتری انجام شود.

منبع خبر :  مهر
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41