امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 111

 ۱۰ دقیقه ورزش سبک چه تاثیراتی بر مغز دارد؟

بررسی‌های جدید محققان نشان می‌دهد که انجام فعالیت‌های ورزشی سبک، حتی برای دقایق محدود به بهبود حافظه افراد کمک می‌کند.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، مطالعه درباره هیپوکامپوس، مرکز ذخیره اطلاعات و حافظه و همچنین ارتباط میان احساسات و حواس ظاهری در مغز که در بخش گیجگاهی مغز (temporal lobe) قرار دارد، یکی از موضوعات مورد علاقه محققان است. این بخش از مغز که وظیفه یادگیری را در حافظه داراست، در برابر استرس حساس بوده و یکی از بخش‌هایی است که با افزایش سن دچار آسیب می‌شود؛ این آسیب در بیماری‌هایی نظیر آلزایمر بیشتر دیده می‌شود.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که ورزش کردن می‌تواند برخی از ابعاد شناختی مغز و همچنین عملکرد حافظه را بهبود بخشد، به گونه‌ای که افراد بزرگسالی که به لحاظ فیزیکی فعال هستند، دارای حجم هیپوکامپال بیشتری هستند. تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (Irvine) و دانشگاه تسوکوبا در ژاپن در پی یافتن پاسخی برای این پرسش بوده‌اند که آیا ورزش کردن برای مدت بسیار کوتاه می‌تواند حافظه افراد را بهبود بخشد یا خیر؟

به گفته محققان به طور قطع می‌توان گفت که رشد سلول‌های مغز با ورزش کردن تحریک می‌شود. آن‌ها تصمیم گرفتند هر گونه پیشرفت قابل اندازه گیری در فعالیت مغز را در چند دقیقه اول پس از انجام تمرینات ورزشی سبک ثبت کنند. برای انجام این کار محققان از ۳۶ فرد سالم بزرگسال خواستند برای مدت ۱۰ دقیقه فعالیت ورزشی سبک انجام دهند. سپس از شیوه تصویربرداری ام آر آی با کیفیت بالا برای اندازه‌گیری تغییرات فعالیت مغز استفاده کردند.

تصاویر مغزی نشان داد بخشی از هیپوکامپ با نام "dentate gyrus" که نقش مهمی در ذخیره سازی حافظه اپیزودیک دارد و همچنین مناطقی که در پردازش حافظه نقش دارند، پس از انجام ورزش سبک برای مدت ۱۰ دقیقه بهبود می‌یابد. همچنین زمانی که محققان با استفاده از یک آزمون یادآوری، حافظه شرکت کنندگان را مورد آزمایش قرار دادند، مشاهده کردند که عملکرد حافظه افراد بهتر شده است. به گفته مایکل یاسا، رهبر گروه تحقیق حتی پیاده روی کوتاه مدت در طول روز نیز می‌تواند اثرات قابل توجهی در بهبود حافظه و عملکردهای شناختی افراد داشته باشد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41