امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 203

 ۸ نکته طلایی درباره نگهداری از بامبو

 

 

به گزارش با خبر باش به نقل از زندگی آنلاین ،مراقبت و پرورش گیاه بامبوی لاکی یک سرگرمی آرامش بخش است که می‌تواند استرس ناشی از زندگی روزمره را نیز کاهش دهد. برخی معتقدند که نگهداری بامبوی لاکی در داخل خانه و حتی محل کار می‌تواند باعث شادی شود.

اگر این گیاه به صورت نادرست درون گلدان کاشته شود، بوی ترشی از خود متصاعد می‌کند و این امر نشانه بیمار بودن گیاه است. به طور معمول بامبوی لاکی مثل برخی از گیاهان از خود بویی ندارد.

اگر آن را به درستی درون گلدان قرار ندهید، باکتری‌هایی در آن شروع به رشد و تکثیر می‌کنند و فعالیت این نوع از باکتری‌های خاص می‌تواند بویی شبیه به بوی ترشی در هوا پخش کند.

این در حالی است که این نوع بامبو واقعی نیست، فقط گیاهی است که شبیه به بامبوی طبیعی است. از این رو آن را بامبوی لاکی می‌نامند. مقاومت و سازگاری آن در محیط بسته باعث شده تا نگهداری آن در خانه و دیگر مکان‌های سرپوشیده امری آسان و راحت باشد.

هر چه که باید درباره بامبو لاکی بدانید

برای اینکه بتوانید یک بامبوی لاکی سالم و زیبای داشته باشید؛ ابتدا باید بدانید که این گیاه نیاز به یک بار آبیاری در طول یک هفته دارد. در ضمن از آن‌جایی که ریشه معمولی این گیاه ۵ الی ۷ سانتی متر است، سعی کنید در هنگام آبیاری تمام ریشه به اندازه کافی آب دریافت کند. این گیاه به یک نقطه روشن که زیر نور مستقیم آفتاب نباشد، نیاز دارد. دمای مورد نیاز برای اینکه این گیاه به راحتی بتواند در آن رشد کند، چیزی حدود ۶۵ تا ۹۰ درجه فارنهایت (۱۸ تا ۳۲ درجه سانتیگراد) است. دمای بالاتر از این مقدار و حتی پایین‌تر از این مقدار می‌تواند به گیاه آسیب برساند و باعث نابودی آن شود. سعی کنید، برای جدا سازی برگ‌های زرد شده و مرده این گیاه از قیچی تیز استفاده کنید تا در هنگام جدا سازی به ساقه آن آسیبی وارد نشود. در ضمن سعی کنید قیچی را ضد عفونی کنید و پس از خشک شدن عمل برش را انجام دهید تا گیاه آلوده نشود. برای اینکه بتوانید اطلاعات بیشتری در مورد نگهداری و حتی گسترش گیاه بامبوی لاکی کسب کنید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

انتخاب بوته بامبوی لاکی سالم

برای شروع باید به دنبال یک بوته سالم از گیاه بامبو باشد. معمولا بسیاری از گل فروشی‌ها و حتی مراکز پرورش گیاهان آپارتمانی این گیاه را برای فروش کنار ویترین مغازه‌های خود قرار می‌دهند. احتمالا پیدا کردن یک بوته بامبو سالم و شاداب می‌تواند کاری بسیار جالب و جذاب باشد.

گیاهی را انتخاب کنید که دارای برگ‌های سبز و شاداب باشد

درست است که مراقبت از گیاه بامبوی لاکی کار سختی نیست اما این جمله بدان معنی نیست که شما با خریداری یک گیاه مریض بتوانید به راحتی آن را پرورش دهید. پس در هنگام خرید بامبوی لاکی دقت کنید که گیاه دارای برگ‌های سبز و شاداب باشد. از خرید گیاهی با برگ‌های زرد و پژمرده جدا خودداری کنید، چرا که ممکن است در کوتاه مدت از بین برود.

۸ نکته طلایی درباره نگهداری از بامبو

سعی کنید در هنگاه خرید بامبوی لاکی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

- برگ‌های گیاه بامبو باید سبز باشند و هیچ گونه زردی و یا کبودی روی برگ های آن نباشد.

- ساقه‌های بامبوی سبز، از پایین تا بالا باید رنگ ثابتی داشته باشند.

- برگ های بامبو نباید دارای لکه‌های قهوه‌ای باشند.

اطمینان حاصل کنید که گیاه به درستی درون گلدان کاشته شده است یا نه؟

مقاوم بودن بامبوی لاکی دلیل نمی‌شود، هر طور که مایل باشید آن را درون خاک گلدان قرار دهید. اگر این گیاه به صورت نادرست درون گلدان کاشته شود، بوی ترشی از خود متصاعد می‌کند و این امر نشانه بیمار بودن گیاه است. به طور معمول بامبوی لاکی مثل برخی از گیاهان از خود بویی ندارد. اگر آن را به درستی درون گلدان قرار ندهید، باکتری‌هایی در آن شروع به رشد و تکثیر می‌کنند و فعالیت این نوع از باکتری‌های خاص می‌تواند بویی شبیه به بوی ترشی در هوا پخش کند. از این رو سعی کنید، قبل از خرید گلدان بامبو، خاک آن را بو کنید تا از وجود باکتری در آن مطمئن شوید.

کاشت بامبوی لاکی به روش هیدروپونیک و یا با استفاده از خاک

بسیاری از گیاهان بامبو به صورت هیدروپونیک رشد می‌کنند. از این رو گیاه را درون ظرفی پر آب و دارای سنگ ریزه قرار می‌دهند. سنگ ریزه‌ها در این گونه پرورش گیاه، نقش نگهدارند بامبوی لاکی را بازی می‌کنند. «کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوهٔ کشت بدون خاک است. در این نوع کشت متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند پرلیت عملاً نیاز به خاک برای گیاه در این عمل منتفی می‌شود.» در چنین شرایطی اطمینان حاصل کنید تا ظرف و یا گلدان مورد نظر تا نصف پر از آب باشد. اما اگر از خاک برای پروش بامبو لاکی استفاده می‌کنید، سعی کنید خاک آن مرطوب باشد، در چنین شرایطی نباید خاک کاملا خیس باشد.

تصمیم بگیرید، پرورش گیاه‌تان آبی باشد یا خاکی

برای هر دو گزینه چه خاکی و چه آبی مزایایی وجود دارد. این عمل بستگی به خودتان دارد که آیا می‌توانید خدمات لازم را با توجه به شرایط نوع پروش، در اختیار گیاه قرار دهید یا نه. نباید از یاد برد که خاک با توده سنگین و سفت می‌تواند به این نوع گیاه آسیب وارد کند. البته اگر بتوانید از خاکی سبک‌تر برای رشد آن استفاده کنید و کودها و مواد لازم برای رشد آن را به موقع در اختیار بامبوی لاکی قرار دهید، استفاده از خاک می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اگر دوست دارید از روش هیدروپنیک استفاده کنید باید از قبل مقداری سنگ ریزه تهیه کنید تا با آن‌ها بتوانید ساقه را درون گلدان و یا هر ظرف دیگر کنترل کنید تا ثابت بماند. اما برای استفاده از خاک برای پرورش بامبو لاکی سعی کنید از یک سوم شن و یک سوم ماسه ذغال سنگ نارس و یک سوم پایانی خاک معمولی استفاده کنید. خاک معمولی برای اطمینان از زهکشی خوب باید به این مجموعه اضافه شود. در روش هیدروپنیک باید دقت کنید که هر هفته یک بار آب درون گلدان را خالی کنید، چرا که آب مانده می‌تواند باعث پوسیدگی گیاه‌تان شود. این ایده نیز بسیار خوب است که در هر بار عوض کردن آب سعی کنید گلدان و سنگ ریزه‌های درون آن را به خوبی بشویید تا اگر آلودگی در آنجا جمع شده با این روش نابود شود. از یاد نبرید در روش استفاده از خاک حتما خاک درون گلدان‌تان باید مرطوب باشد. این گیاه برای رشد به محیطی مرطوب نیاز دارد.

انتخاب ظرف و یا گلدان مناسب برای بامبوی لاکی

در هنگام خرید گلدان برای گیاه‌تان سعی کنید که قطر داخلی آن به اندازه ۵ الی ۶ سانتی متر از قطر خود گیاه بیشتر باشد تا گیاهتان آزادی عمل بیشتری برای رشد داشته باشد. شما می‌توانید از چند شاخه بامبو در یک گلدان استفاده کنید تا زمانی که احساس کنید، باید گلدان جدید و بزرگ‌تری برای گیاه‌تان در نظر بگیرد. استفاده از ظرف‌های شفاف برای حالت هیدروپنیک خوب است. این نوع گلدان‌ها می‌توانند سنگ‌ریزه‌ها را نیز به نمایش بگذارند و زیبایی خاصی را را به گل و گلدان ببخشند. اما باید اطمینان حاصل کنید که این گونه گلدان‌های شفاف در معرض نور مستقیم خورشید نباشند. البته چه در روش هیدروپنیک و چه در روش خاکی شما می‌توانید از گلدان‌های سرامیکی استفاده کنید. اما باید دقت کنید در روش خاکی حتما گلدان‌تان داری سوراخ تخلیه باشد.

برای رشد سریع تر و بهتر گیاه به صورت دوره ای به آن کود اضافه کنید

اگر بخواهید بیش از اندازه مجاز به گیاه بامبوی لاکی کود بدهید، بی‌شک باعث مرگ آن می‌شوید. در مصرف کود حد مجاز را از یاد نبرید، چرا که گیاهان گلدانی قادر نیستند تا کود را به صورت رقیق شده، دریافت کنند. شما باید این عمل را برایشان انجام دهید، چرا که کودهای غلیظ می‌توانند مثل سم باعث نابودی گیاهان گلدانی شوند.

شیوه درست آبیاری بامبوی لاکی

گیاه بامبوی لاکی به آب زیادی نیاز ندارد. در واقع آب زیاد، درون خاک می‌تواند برای آن مضر باشد. سعی کنید هفته‌ای یک بار گیاه‌تان را آب بدهید البته دقت کنید تا تمام سطح خاک درون گلدان آبیاری شود تا ریشه‌ها به اندازه کافی به آب دسترسی داشته باشند.

گیاه خود را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

بامبوی وحشی معمولا با استفاده از نور مستقیم خورشید رشد زیادی می‌کند. اما شما باید بامبوی لاکی را از نور مستقیم خورشید دور کنید. یک محیط روشن در خانه، برای این گیاه مکان بسیار مناسبی برای رشد است. نیازی نیست در طول روز آن را زیر نور مستقیم خورشید نگه داری کنید. برای اینکه بتوانید مراقبت بیشتری برای گیاه بامبی لاکی داشته باشید، آن را روی پنجره‌هایی که داری نور مستقیم خورشید هستند نگه داری نکنید. اما توجه داشته باشید آن را در گوشه اتاق که معمولا نور بسیار کمی به آن می‌رسد، نیز قرار ندهید. یک مکان روشن در اتاق و یا پذیرایی می‌تواند محیط مناسبی برای رشد آن‌ها فراهم کند. بهترین دما برای نگه داری بامبوی لاکی دمایی بین ۱۸ الی ۳۲ درجه سانتی گراد است.

برگ‌های مرده یا زرد را حذف کنید

گاهی اوقات ممکن است؛ انتهای برگ بامبو زرد رنگ شود. چنین شرایطی معمولا به خاطر نرسیدن آب کافی به گیاه و یا مصرف بیش از حد کود و قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید است. در چنین شرایطی برگ‌های زرد شده را حذف کنید و حتما پس از پیدا کردن، دلیل زرد شدن برگ گیاه به فکر برطرف کردن مشکل باشید تا بامبوی شما بیش از حد آسیب نبیند. برای حذف نقاط زرد رنگ برگ‌های بامبو با استفاده از یک قیچی باغبانی و یا هر نوع قیچی تیز دیگر باید ابزار خود را با استفاده از سرکه و یا الکل رقیق ضدعفونی کنید. تا به گیاه‌تان آسیب وارد نشد. برگ‌های زرد را با توجه به جهت رشد برگ‌های بامبو ببرید. البته اگر کل برگ بامبوی شما زرد شده باشد، انتهای آن را با حفظ احتیاط به صورتی که به ساقه آن آسیب نرسد، از تنه گیاه جدا کنید.

گیاه خود را با قلمه زدن گسترش دهید

اگر یک یا دو شاخه از گیاه بامبوی شما بیش از اندازه که می‌خواهید رشد کند، می‌توانید از آن‌ها به عنوان پایه قلمه استفاده کنید و برای خود یک بامبوی جدید درون یک گلدان جدید ایجاد کنید. سعی کنید، برای قلمه زدن از یک چاقوی تیز استفاده کنید. ساقه قلمه باید حداقل دو تا حلقه در بالای خاک داشته باشد تا بهتر بتواند رشد کند. در هنگام قلمه زدن چاقوی خود را با استفاده از سرکه و یا الکل رقیق ضد عفونی کنید تا آلودگی وارد گیاه مادر نشود. البته دقت داشته باشید، پس از خشک شدن الکل و یا سرکه از روی چاقو، اقدام به قلمه زدن کنید. پس از این که ساقه مورد نظر را برای قلمه از گیاه مادر جدا کرید. آن را درون یک ظرف پر از آب مقطر قرار دهید و به مدت یک الی دو ماه آن را در یک مکان کم نور و ترجیحا سایه قرار دهید تا ریشه‌ها شروع به رشد کنند. وقتی که ریشه‌ها را مشاهده کردید، می‌توانید یک گلدان جدید را برای رشد قلمه خود در نظر بگیرید و از هر روشی که دوست دارید (استفاده از خاک و یا استفاده از آب) آن را پرورش دهید.

 

زندگی آنلاین 

منبع خبر :  زندگی آنلاین
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41