امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 667

 معاون وزیر ارشاد : پایین بودن سرانه مطالعه باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد

 

معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح یازدهمین نمایشگاه کتاب بر ضرورت آسیب شناسی پیرامون پایین بودن سرانه ی مطالعه کشور تایید کرد.

کاراندیش معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح یازدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان اظهار داشت : کتاب عامل انتقال تمدن بشری است و اگر فرهنگ مطالعه در جامعه ای پایین باشد تحقیق و پژوهش در آن کشور کاهش می یابد و این موضوع  باعث عدم پیشرفت و توسعه ی آن ملت خواهد بود و به همین دلیل است که سرانه ی مطالعه به عنوان یکی از مهمترین  شاخص های مهم در تعیین نرخ توسعه ی کشور ها محاسبه می شود .

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برخی توسعه و پیشرفت را تنها در انجام امور عمرانی می دانند تصریح کرد :این در صورتی است که هنگام اجرای پروژه های عمرانی باید مسائل فرهنگی لحاظ شود و پیوست های فرهنگی آن تدوین گردد .

وی با بیان اینکه سرانه ی مطالعه در ایران جایگاه خوبی ندارد اضافه کرد : علت پایین بودن سرانه ی مطالعه ی کشور باید آسیب شناسی شود و مساله ی فرهنگ نسبت به سایر امور باید در اولویت قرار گیرد .

کاراندیش ایجاد علاقه به مطالعه در سنین کودکی و دوران مدرسه را از جمله راهکار ها برای ایجاد فرهنگ مطالعه دانست و ادامه داد :بهترین افرادی که در مدارس وجود دارند و به مطالعه علاقه مند هستند باید مدیریت کتابخانه های مدارس و کتابخانه های عمومی را بر عهده بگیرند .

علی اصغر کار اندیش کتاب را غذای روح انسان توصیف و خاطرنشان کرد : تا زمانی که جامعه مطالعه را به عنوان یک نیاز اساسی باور نداشته باشد توفیقی در زمینه ی ارتقاء فرهنگ مطالعه نمی توان داشت زیرا جوامعی که سرانه مطالعه پایین دارند یا کلا به دنبال چیزی نیستند و یا معتقدند که هیچ چیزی کم ندارند .

معاونت توسعه مدیریت ومنابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقشار و سنین مختلف جامعه تاکید کرد : تولید محتوا کتب باید بر اساس نیاز های جامعه باشد ولی ما در کشور نتوانسته ایم این تطابق را بین محتوا وسنین مختلف ایجاد کنیم .

وی پایین بودن سرانه ی مطالعه را نیازمند آسیب شناسی و فرهنگ سازی دانست و اضافه کرد :مسائلی همچون آمار بالای طلاق و تصادفات رانندگی نیز از پایین بودن فرهنگ سازی در این زمینه ها و پایین بودن سرانه ی مطالعه نشئت گرفته است .

کار اندیش در ادامه اظهار داشت : اگرچه شیوه های مطالعه با رشد فناوری ها تفاوت هایی پیدا کرده است و کتاب های دیجیتال و صوتی نیز به این عرصه وارد شده اند ولی با این حال علت پایین بودن سرانه ی مطالعه باید مورد آسیب شناسی قرار بگیرد .

علی اصغر کاراندیش ادامه داد : در دو سال اخیر نزدیک به 84 هزار عنوان کتاب نشر پیدا کرده است و 33 درصد نیز به نشریات ما اضافه شده  است ولی تیراژ آن ها نسبت به جمعیت کشور ناکافی است .

وی در پایان اقداماتی  نظیر معافیت مالیاتی برای کتاب فروشی ها  و آمادگی خرید آثار فاخر و ارزشمند هنرمندان  را از جمله اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است برای برداشتن موانع موجود در راه نشر و فرهنگ مطالعه و همچنین حمایت از هنرمندان عنوان کرد .

منبع خبر :  نگاه کویر
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41