تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 92

 بزرگترین خریدار نفت ایران از تحریم‌ها معاف شد

تلویزیون مرکزی چین گزارش کرد چین به عنوان بزرگترین خریدار نفت ایران از فهرست تحریم‌های نفتی ایران از سوی آمریکا حذف شده است و به خریدهای خود از ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش به گزارش باخبر باش به نقل از ایمنا، «سی سی تی وی» روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد چین و ۷ کشور دیگر از این پس با استفاده از این معافیت، خرید نفتی از ایران را ادامه خواهند داد. بر مبنای این گزارش کشورهای ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، یونان، ترکیه، هند، چین و جزیره تایوان همگی می توانند با ایران معاملات نفتی خود را ادامه دهند.

این گزارش افزود: تحریم هایی که آمریکا بار دیگر پس از توافق برجام از سال ۲۰۱۵ میلادی به اجرا گذاشته است، نمی تواند مشکلی را از اساس حل کند.«هوا چون اینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد این کشور از حقوق مشروع و قانونی اش برای استمرار معاملات تجاری با ایران و برای حراست از فعالیت شرکت های چینی در ارتباط با ایران حفاظت خواهد کرد.

وی از اینکه آمریکا برجام را نقض کرده و تحریم ها را بازگردانده است ابراز تاسف کرد و گفت که جامعه بین المللی و کشورهای جهان مخالف تصمیم ها و اقدامات یکجانبه هستند و با این تحریم ها موافق نیستند و باید به برجام پایبندی نشان داد.

وی افزود بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و همه نهادهای ذی ربط دیگر، ایران به تعهداتش در برجام پایبند بوده و تا کنون آژانس ۱۲ بار با انتشار گزارش هایی این موضوع را مورد تاکید قرار داده است.

چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است و روزانه حدود ۶۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می‌کند که معادل ۷ درصد از مجموع واردات این کشور است. ارزش واردات چین از ایران با قیمت فعلی بازار، ۱۵ میلیارد دلار در سال است. شرکت‌های انرژی دولتی CNPC و سینوپک چین میلیاردها دلار در میادین نفتی بزرگ ایران مانند یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه‌گذاری کرده و نفت به چین فرستاده‌اند.

ایرنا

کد خبر :