امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2547

 ابوطالبی«پرنیان رحمت» و «پرنیان زنان ایرانزمین» آثاری در باب اهمیت پوشش زنان است

«فریبا ابوطالبی» در تشریح دو کتابش عنوان کرد:«پرنیان رحمت» و «پرنیان زنان ایران‌زمین» آثاری در باب اهمیت پوشش زنان است

نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه پوشاک زنان، نماد ماهیت فرهنگی و نماد باورهای هر جامعه است، گفت: دو کتاب «پرنیان رحمت» و «پرنیان زنان ایران‌زمین» در خصوص اهمیت پوشش زنان و درک پاسخ این سؤال که بهترین نوع پوشش برای زنان هر جامعه چیست، نگاشته شده است.

«فریبا ابوطالبی» از کارشناسان نخبه فقه و حقوق و استاد دانشگاه است که در زمینه حقوق زنان و خانواده و نیز پژوهش در عرصه‌های فرهنگی- اجتماعی و حقوقی – مذهبی فعالیت چشمگیری داشته است، این بانوی نویسنده که تاکنون 4 کتاب به رشته تحریر درآورده است در سال 1351 به دنیا آمده و در رشته کارشناسی فقه و حقوق اسلامی، با رتبه اول از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده است.

در مطلبی دیگر به تشریح دو کتاب از خانم «فریبا ابوطالبی» نامزد انتخابات مجلس در اصفهان، پرداختیم، اکنون به بخش دوم گفتگو با ایشان در خصوص دو کتاب دیگر می‌پردازیم.

«ابوطالبی» در مورد سومین کتاب خود با نام «پرنیان زنان ایران‌زمین» بابیان اینکه این کتاب در مورد پوشش برتر و حفظ حیا و عفاف زنان در لباس پوشیدن است، گفت: پارچه‌ای که به تن دوخته می‌شود، دارای سه ویژگی پوشش عیوب، زینت و حفاظت از بدن است که بر اساس نگاه و باور هر جامعه‌ای برای آن لفظ متفاوتی به‌کاررفته است.

نتیجه تصویری برای عفاف و حجاب

وی افزود: در زبان عربی به واژه «لباس» به معنای شبهه، اشکال و عدم وضوح آمده است و در زبان فارسی لغت پوشاک و پوشش به معنای پنهان کردن و ازنظر دور کردن، استفاده می‌شود، پس در فرهنگ عربی و فارسی به نقش پوشاندن اهمیت داده‌شده است‌.

این استاد دانشگاه افزود: جدای معنای واژگانی پوشاک، چگونگی پوشاک و شکل آن نیز خود نمادی از فرهنگ هر جامعه و فرهنگ و ساخته اعتقادات، باورها و پیشرفت علمی و سیاست حاکم بر آن جامعه هست که با بررسی پوشاک یک جامعه می‌توان به باورها و ارزش‌های موردپذیرش آن جامعه، از منظر پیشرفت علمی، سطح زندگی مردم، آب‌وهوا و سیاست حاکم بر جامعه دست‌یافت.

این کاندید انتخابات مجلس، عنوان کرد: با بررسی پوشاک هر جامعه، قومیت یا کشوری، می‌توان به تبادل، تعامل و نیز تهاجم باورها و اعتقادات دیگر اقوام در آن جامعه آگاهی یافت و چون زن دارای ماهیتی فرهنگی است، ازاین‌روی جستجو در مورد پوشاک زن، بهترین نماد برای فرهنگ و سیاست حاکم بر جامعه در هر دوره‌ای خواهد بود.

ابوطالبی در پایان با اشاره به کتاب چهارم تألیفی خود بانام «پرنیان رحمت» ، این کتاب  را مؤخره کتاب پرنیان زنان ایران‌زمین دانست .

این پژوهشگر عرصه زنان و خانواده، گفت: با نگاهی کاوشگر در تاریخ این نکته روشن می‌شود که پوشاک نماد و نشانه‌های باورهای مردمی و فرهنگ حاکم بر آن جامعه است.

وی افزود: در جامعه امروز، قانون کشور ایران بر اساس احکام و دستورات اسلام تدوین‌شده و برعکس دوره‌های پیشین که اداره‌ی جامعه در دست حاکمان فاسدی بوده که تنها به زبان مسلمان بودند ولی در عمل نه‌تنها بویی از اسلام نبرده، بلکه در مواردی گوی سبقت را از کفار و مشرکین ربوده بودند، امروز در رأس حکومت ولی‌فقیه قرار دارد که اسلام نه بر زبان که در عمل او جاری است.

«ابوطالبی» در خاتمه بابیان اینکه کتاب مذکور در جستجوی پاسخ این پرسش است که آیا پوشش کنونی جامعه ایران به‌ویژه زنان چه در اجتماع و چه در حریم خصوصی با باورها و ارزش‌های دینی و سازگاری دارد؟ همچنین با توجه به اینکه، حیا و ایمان از نشانه‌های عقل است و آشکارترین نشانه‌های آن چگونگی انتخاب پوشش است، این سؤال به ذهن متبادر می‌شود که در یک جامعه عقلانی انسان در انتخاب، عرضه و تولید یک پوشاک چه ویژگی‌هایی را باید رعایت کند که بیانگر عقلانیت شرط و جامعه او باشد؟

شایان‌ذکر است؛ «فریبا ابوطالبی» از بانوان دغدغه‌مند وسخنران و  فعال اجتماعی است که در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، به میدان آمده تا تجلی حضور بانوان اهل‌قلم در عرصه سیاسی باشد، این مدرس دانشگاه که در سال‌های اخیر در دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل است، علاوه بر 4 کتاب تألیفی، مقالات متعددی نیز در رشته فقه و حقوق و تحلیل‌های اجتماعی و فرهنگی به طبع رسانده است.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41