امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2118

 ایرانیان بالای ۱۵ سال چگونه وقت خود را میگذرانند؟

 

 باخبرباش /  مرکز آمار اعلام کرد که جمعیت ۱۵ و ساله و بیشتر ساکن در شهرها روزانه به طور میانگین بیش از ۱۰ ساعت را صرف رسیدگی به خود می‌کنند و تنها سه ساعت را به اشتغال و کسب مزد اختصاص می‌دهند.

مرکز آمار کشور در تصویرنگاری جزئیات گذران وقت جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر ساکن در نقاط شهری بر حسب وضعیت سواد را منتشر کرد.
بررسی نمودارهای آماری نشان می‌دهد این گروه سنی بیشترین زمان را به رسیدگی و خود مراقبتی (همچون خواب) اختصاص می‌دهند، به گونه‌ای که افراد باسواد ۱۱ ساعت از شبانه روز و بی‌سوادها ۱۲ ساعت و ۱۷ دقیقه را صرف این کار می‌کنند.
نوجوانان با سواد کشور در پاییز ۹۸ به طور میانگین روزانه چهار ساعت و بی‌سواد چهار ساعت و ۳۵ دقیقه را به فعالیت‌های فرهنگی، رسانه‌های گروهی و تمرین‌های ورزشی می‌پردازند.
معاشرت، ارتباط، مشارکت اجتماعی و آداب و رسوم دینی از دیگر فعالیت‌هایی است که افراد ۱۵ ساله و بیشتر در کشور انجام می‌دهند، البته زمانی که برای این فعالیت‌ها صرف می‌شود در بین باسوادن یک ساعت و ۴۲ دقیقه و افراد بی‌سواد ۲ ساعت و ۲۲ دقیقه است.
یادگیری در عرصه‌های مختلف در بین افراد ۱۵ ساله و بیشتر در شهرها بیسیار ناچیز است به گونه‌ای که افراد با سواد تنها ۴۸ دقیقه در روز و بی‌سواد تنها سه ثانیه را صرف یادگیری می‌کنند.
خدمات خانگی بدون مزد برای اعضای خانواده از دیگر شاخص‌های مورد اندازه‌گیری این گروه سنی توسط مرکز آمار است. افراد باسواد ۲ ساعت و ۳۷ دقیقه و بی‌سواد سه ساعت و ۱۹ دقیقه از شبانه‌روز را به این موضوع اختصاص می‌دهند.
اشتغال و فعالیت‌های مرتبط برای مزد هم از جمله فعالیت‌های گروه سنی ۱۵ ساله و بیشتر ساکن در نقاط شهری است. افراد با سواد سه ساعت و بی‌سوادها یک ساعت از شبانه روز را در شغل و حرفه‌ای که برای آنها درآمد داشته باشد، اختصاص می‌دهند.

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41