امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2116

 دلار 20 تومانی

 متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دلار بازار آزاد که هفته گذشته را با رقم ۱۷ هزار و ۷۵۰ تومان آغاز کرده بود، پس از طی روندی صعودی سرانجام روز گذشته با ثبت رقم 19 هزار و 450 تومان رکوردی جدید ثبت کرد.
افزایش قیمت ارز در هفته‌های اخیر موجب شده است بار دیگر رکوردهای بالایی برای دلار و یورو در تابلوی صرافی‌ها ثبت شود؛ قیمت‌های خرید و فروش ارز طی روز جاری نسبت به روز کاری قبل با افزایش همراه بوده و بر همین اساس قیمت دلار در بازار آزاد هم‌اکنون 19 هزار و 320 تومان و یورو 21 هزار و 300 تومان و درهم امارات پنج‌هزار و 380 تومان اعلام شده است.
روند و بررسی بازار ارز در طول چهار دهه گذشته نشان می‌دهد در این بازه زمانی 11 بار شاهد نصف‌شدن ارزش ریال بوده‌ایم؛ رشدی که به اعتقاد کارشناسان دلیل اصلی بالا رفتن نرخ ارز افزایش حجم نقدینگی و بالا رفتن نرخ تورم و بهره از یک‌سو و کاهش اعتماد مردم به نظام پولی و بانکی کشور از سوی دیگر است. هرچند اقتصاد ایران به‌طور کلی با تورم ساختاری 20 درصد مواجه است اما این میزان رشد نرخ ارز غیر‌طبیعی است.


با وجود آنکه مسوولان بانک مرکزی می‌گویند این بانک بالاترین ذخیره ارزی اسکناس را در اختیار دارد که هم قادر است آن را چون گذشته به‌طور مستقیم وارد بازار و هم می‌تواند از ابزار بازار متشکل برای عرضه آن استفاده کند، اما نرخ ارز همچنان بالا می‌رود و نزدیک به کانال 20 هزار تومان شده است؛ افزایشی که بسیاری از کارشناسان آن را موقتی در سایه کرونا و رکود جهانی در تجارت می‌دانند؛ چنانکه اخیرا شاهد بازگشایی مرزهای ایران با همسایگان هستیم و حال انتظار می‌رود با رونق صادرات مجددا بازار ارز نیز به ثبات برسد. درحالی‌که رشد اقتصادی پایین، سرمایه‌‌گذاری کم و شاخص اصلی اقتصاد رو به کاهش است اما رشد نقدینگی کماکان بالاست؛ این میزان نقدینگی موجب شد افزایش 6 برابری نرخ دلار شده و این موضوع عدم‌موفقیت سیاست‌های اقتصادی دولت به‌ویژه در حوزه کنترل تورم و رشد نقدینگی را می‌رساند.


حال روز گذشته رییس‌جمهور به بانک مرکزی دستور داد که اسامی متخلفان ارزی در صادرات و واردات را به مردم معرفی کند. روحانی گفت که «بانک مرکزی باید به همه بدهکاران عمده برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اخطار داده و زمان پرداخت برای آنان مشخص شود و در صورت تخطی به تخلف آنها رسیدگی شود.»
بعد از این اظهارات رییس‌جمهور، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این بانک با توجه به اصل شفافیت و به‌منظور آگاهی عموم از عملکرد حوزه تجارت خارجی کشور طی دوسال اخیر نسبت به اعلام فهرست دریافت‌کنندگان ارز برای واردات اقدام کرده است. این بانک خطاب به آن دسته از صادرکنندگانی که تاکنون نسبت به این مهم اقدام نکرده‌اند، خاطرنشان کرد: «در‌نظر ‌گرفتن فرصت زمانی حداکثر چهار ماه از تاریخ صدور کالا برای برگشت ارز صادراتی، به‌منظور فراهم ‌‌آوردن شرایط و امکان برگشت ارز به کشور است؛ لذا انتظار می‌رود صادر‌کنندگان با تسریع در برگشت ارز صادراتی مصالح و منافع جامعه را مدنظر قرار دهند.»

آرگون: ورودی ارز به کشور محدود شده است
آقای «عباس آرگون» عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به افزایش نرخ ارز، عنوان کرد: برای افزایش نرخ ارز بهتر است علت اصلی آن را در تحریم‌ها و کاهش بهای نفت جست‌وجو کرد؛ هر چند نباید کاهش صادرات نفت را هم فراموش کرد. وی با اشاره به اینکه اتفاقات جهانی بی‌تاثیر در افزایش بهای دلار در کشورمان نیست، افزود: اخیرا شورای حکام قطعنامه‌ای علیه کشورمان به تصویب رسانده است که در واقع دراین‌باره تاثیرگذار بوده است. به نظر من برقراری گفتمان‌های دیپلماتیک می‌تواند تا اندازه‌ای به تقویت منابع ارزی منجر شود. این فعال اقتصادی کشورمان کاهش صادرات مواد غیر‌نفتی در شرایط کرونایی را یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ ارز دانست و گفت: شرایط کرونایی در تبادلات اقتصادی سایه انداخته و ورودی ارز کشور را محدود کرده‌است. این موضوع همچنین منابع ارزی کشور را غیر‌قابل دسترسی کرده است.
آرگون با اشاره به تورم ایجاد‌شده در یک‌سال اخیر که 40 درصد بوده است، تصریح کرد: در افزایش بهای دلار هم می‌توان تورم را در نظر گرفت و پرسید آیا با این تورم ارز رشد کرده است یا نه؟
این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به راهکارهای موجود برای مهار افزایش نرخ دلار، یادآور شد: با مدیریت و انجام برخی تمهیدات می‌توان سرعت رشد آن را کند کرد. با دلایلی که در بالا اشاره کردم و اعمال محدودیت‌هایی برای آنها، باید سرعت افزایش دلار را کاهش داد؛ البته صادرات محصولات غیر‌نفتی در این روزها تاثیر خوبی می‌تواند داشته باشد.
این عضو اتاق بازرگانی ایران افزود: همچنین باید کاهش وابستگی‌ها به ارز مدیریت شود و توسعه صادرات به کشورهای همجوار می‌تواند در این زمینه موثر باشد؛ البته بهتر است نقدینگی را به سمت بازارهای مولد سوق دهیم تا بازار کار به هم نریزد و منابع بانکی هم در آن تاثیرگذار باشد. این‌ها که بیان شد مسکن است و باید برنامه‌ای اساسی در این خصوص تدوین کرد و ارز را با برخی محرکات رشد داد.

مفتح: تقاضای ارز مدیریت شود
محمدمهدی مفتح، منتخب مردم تویسرکان در مجلس یازدهم در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» با اشاره به دلایل گرانی دلار طی روزهای گذشته گفت: افزایش نرخ دلار، متاثر از شرایط مختلفی مثل کرونا، تحریم‌ها و کاهش درآمدهاست؛ با این وجود فضای ارز باید مدیریت شود. وی با بیان اینکه واردات و تقاضای ارز را باید مدیریت کرد، اذعان کرد: ما طی این سال‌ها، کمتر روی مدیریت تقاضا و بیشتر روی بازار کار کردیم. به نظرم بانک مرکزی باید مدیریت جامعی داشته باشد. مفتح با تاکید بر اینکه «مهم‌ترین تقاضاکننده ارز و عرضه‌کننده آن به بازار، بانک مرکزی به نمایندگی از دولت است»، اظهار کرد: تکلیفی که بانک مرکزی دارد، این است که نرخ ارز را با ابزارهای اقتصادی که در اختیار دارد، در قالب نرخ شناور و عرضه و تقاضا، مدیریت کند.
مفتح در بخش دیگری از این گفت‌وگو، گفت: اینکه انتظار داشته باشیم تا بانک مرکزی -از آنجایی که متقاضی ارز و عمده تامین‌کننده ارز در کشور است- بتواند نرخ ارز را متناسب با رشد اقتصادی کشور و شاخص‌های دیگر، به نرخ متعادلی برساند، انتظار زیاد و مالایطاقی از این نهاد نیست. این انتظار از بانک مرکزی وجود دارد.
وی با انتقاد از رها و یله‌بودن فضای ارزی کشور و جولان دلالان در این فضا، گفت: این اصلا درست نیست که چند نفر دلال، بازار ارز ما را در اختیار بگیرند و هر نرخی که می‌خواهند تعیین کنند. این رها و یله‌بودن، اصلا با شرایط اقتصادی کشور همخوانی ندارد. مفتح تصریح کرد: به بانک مرکزی پیشنهاد می‌کنم تا مسوولیت قانونی خود یعنی مدیریت نرخ ارز با ابزار نرخ شناور و عرضه و تقاضا را انجام بدهد و نرخ ارز را به حول و حوش نقطه‌ای که برای کشور در این شرایط مناسب است، برساند.
مفتح در پاسخ به این سوال که مجلس برای ارائه توضیحات درباره دلایل افزایش نرخ ارز، آیا از همتی، رییس کل بانک مرکزی دعوت به عمل خواهد آورد، گفت: دعوت از مسوولان به مجلس، با پیشنهاد یک نفر نیست و بقیه دوستان نماینده هم باید دراین‌باره تصمیم بگیرند. کمیسیون‌ها می‌توانند بهتر این کار[دعوت از مسوولان] را انجام بدهند. اینکه مسوولان بیایند و به نمایندگان مردم پاسخ بدهند، از اساس صحبت درستی است.
 

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41