امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2125

 روایت شهادت بانوی فرماندار ترکمن در حادثه بی تدبیری آل سعود؛ مرجانِ گلستان در دریای منا/ جستجوی خانواده برای یافتن سندی از مدفن نازقلیچی ادامه دارد

شهیده مرجان نازقلیچی روز تولد و روز معارفه اش به عنوان اولین فرماندار زن ترکمن مصادف با ولادت حضرت فاطمه بود و بعد از شهادت در منا در روز عید قربان هنوز بی مزار است .

 باخبرباش  ؛ بعید است هیچ وجدان بیدار و آزاده ای حادثه منا را که در روز عید قربان سال 94 اتفاق افتاد ، به این راحتی فراموش کند ، در این واقعه هزاران حاجی با اعتماد به آل سعود در بیت الله محرم شدند ، اما توسط عمال سعودی-صهیونیستی به خاک و خون کشیده شده و دریغ از جرعه ای آب که می توانست به هزاران حاجی در حال جان دادن ، حیاتی دوباره ببخشد .

استان گلستان نیز از خسارتهای این حادثه  بی نصیب نبود و نزدیک به 50 نفر از ترکمن های استان گلستان در این واقعه جانگداز و فراموش نشدنی جان خود را در راه دیدار یار تقدیم کردند ، اما فقدان مرجان نازقلیچی اولین فرماندار زن ترکمن و سومین فرماندار بانوی کشور در تاریخ چهل ساله انقلاب ، از جانکاه ترین زخمهای این غائله بود .

 

سندی دال بر شهادت و دفن خواهرمان در مکه به ما ارائه نشد

 

مهینه نازقلیچی خواهر فرماندار فقید معتقد است :  هنوز سند و مدرکی دال بر شهادت و دفن خواهرمان به ما ارائه ندادند و تا الان ۳ بار از ما نمونه DNA گرفتند که بار اول نمونه خواهر زاده ام را فرستاده بودیم  ، همچنین دو سال پیش هم خواهر دیگرم به مکه اعزام شد ولی هر 2 بار گفتند که چنین نمونه ای در عربستان وجود ندارد تا اینکه پارسال پسر مرحومه به مکه رفت و بعد از 9 ماه گفتند که شهیده نازقلیچی در مکه دفن شده است ، اگر آنجا دفن شده پس چرا جواب دو آزمایش قبلی منفی بود ؟

 

وی می گوید : رئیس سازمان حج سال ۹۴ بعد از ۴۷ روز از واقعه منا در منزل خواهرم گفت ایشان شهید شده و عکس قبل دفن و وسایل شخصی اش وجود دارد مانند ساعت ، گوشواره و حلقه ازدواج و... ولی تا کنون به ما هیچ وسیله نداده اند.

 

 

بخاطر شرایط بد روحی در منطقه نیستم و نخواستم عید قربان امسال آنجا باشم

 

وی در پاسخ به سوال ما که آیا الان جایی به عنوان قبر یا مزار شهیده مشخص هست ، گفت : می گویند در مکه دفن شده و سازمان حج گفتند برای زیارت قبور و تحویل گرفتن وسایل امسال به مکه اعزام می شوید ، می گویند روی سنگ شماره گذاری شده ، حال اگر خواهر من آنجا دفن شده و وسایلش موجود هست چرا ما را اعزام نکردند .

 

20 دیماه 93 - دیدار با رهبر معظم انقلاب

 

 مهینه نازقلیچی تاکید کرد : امسال که نرفتیم البته بخاطر شرایط بد روحی خودم هم پیگیری نکردم ، به نظر من قصور اصلی متوجه دولت و وزارت خارجه است که متاسفانه در قِبال حادثه منا ، کاملا منفعلانه عمل کردند و البته بعد از آن که نماینده بعثه مقام معظم رهبری بازنشست شدند ، دست ما نیز کوتاه شد .

 

 وی گفت : حتی جلو ساخت فیلم خواهرم را گرفتند چون واقعیت حادثه منا را به تصویر می کشید ، متاسفانه من بخاطر شرایط بد روحی در منطقه نیستم و نخواستم عید قربان امسال آنجا باشم چون از لحاظ روحی به من خیلی سخت می گذرد ، البته من در فیلم اشاره ای داشتم که حادثه منا از عمد بوده است .

 

وی در تشریح واقعه منا گفت :  خواهرم در حادثه منا زنده بود ، رفت داخل معرکه برای نجات زنانی که همراه شان بودند ، حتی یکی از خانم ها را نجات و تحویل همسرش داد و دوباره با دیدن صحنه هایی که مردم تقاضای کمک داشتند وارد شلوغی جمعیت شد ، بعد در ازدحام و شلوغی زمین خورد و پایش آسیب دید ، در این هنگام یکی از خانم های کاروان که دبیر عربی بود به عربی فریاد می زد و درخواست کمک میکرد و می گفت کمک کنید ایشون فرماندار ما هست ، کمک کنید .

 

 

ماموران سعودی خواهرم را سوار برانکارد کرده و داخل آمبولانس گذاشتند که یکی از روحانیون کاروان که خواست سوار آمبولانس بشود با ممانعت ماموران سعودی مواجه شد و این آمبولانس هیچوقت به بیمارستان نرسید و خواهرم توی هیچ بیمارستانی پیدا نشد ، مرجان حتی هنگامی که سوار آمبولانس شده بود دست تکان داد و گفت که حالم خوب است ، نگران نباشید فقط پایم آسیب دیده است  ، کارگردان فیلم با همه این شاهدان مصاحبه کرده ولی در نهایت قسمت هایی از ماجرا سانسور شده است .

 

در استان گلستان فقط از اسم خواهرم بهره برداری کردند

 

 خواهر شهید نازقلیچی با انتقاد از اینکه در استان گلستان فقط از اسم خواهرم بهره برداری کردند ولی دریغ از یک مراسم سالگرد ، از مسئولان گلایه می کند و می افزاید  : در فرمانداری بندر ترکمن هر عکسی از خواهرم بوده را جمع کردند و در انبار گذاشتند چون خواهرم یک زن است و مسئله تعصبی بود ، نمی توانستند بپذیرند که خواهرم فرماندار بوده و شهید شده است و بعضی ها می خواهند حادثه منا فراموش بشود و حتی در تقویم ملی کشور از درج عنوان سالگرد فاجعه منا در روز 2 مهر خودداری شده است .

 

 یک بار نیز در تابستان 96...

 

یک بار نیز در تابستان 96 ، ملیحه خواهرم به دنبال رد و نشانی از خواهر شهیدمان مرجان نازقلیچی به مکه برای آزمایش DNA می رود تا شاید بعد از دو سال بتواند سندی مبنی بر عروج خواهر برای مادر چشم به راه مان بیاورد اما او بدون نشانه بازگشت ، خوب است مسئولینی که از دو سال پیش از آن به خانه ما آمدند و دست روی قرآن گذاشتند و وعده وعیدهای دادند ، بدانند که ما همچنان منتظر هستیم .

 

روز تولدش و روز معارفه اش مصادف با تولد حضرت فاطمه (س) بود

 

مادر شهیده نازقلیچی می گوید : روزی که مرجان در بیمارستان 5 آذر گرگان به دنیا آمد روز تولد بی بی فاطمه بود . بعد از تولدش یک ساله بود که به تهران رفت و آمد می کردیم ، یک روز در هتل بودیم که دیدیم مرجان نیست ، او رفته بود پیش یک خانواده ترک نشسته بود ، وقتی پیداش کردم آقایی که اونجا بود به من گفت این بچه زرنگیه ، بزرگ بشه یک چیزی میشه .

 

خواهر شهیده می گوید : خواهرم افتخار قوم ترکمن و استان گلستان است و در حالیکه رهبر معظم انقلاب از آن مرحومه به طور رسمی و به نیکی یاد می کنند ولی گویا عده ای از مطرح شدن نام مرحومه نازقلیچی ابا دارند و نکته مهم اینکه خواهرم قبل از رفتنش وصیت کرد که اگر اتفاقی برایم افتاد مرا به ایران نیاورید ، آرزوی من این است که در کنار خانه خدا خاکسپاری شوم و جالبتر اینکه تاریخ تولد خواهرم با حضرت فاطمه در یک روز است (بصورت قمری) و روز معارفه اش هم به عنوان اولین فرماندار زن ترکمن روز تولد حضرت فاطمه (س) بود و اگر شهید شدند همچون فاطمه زهرا بی مزار گشتند .

 

وی افزود : یادم می آید وقتی وارد شهر بندرترکمن می شدند با دیدن تصویر شهید عظیم گل از شهدای سانحه یاک ۴۰ می گفتند: دکتر گُل معلمم بود ، خوشا بسعادت شان ، کاش منم شهید بشوم و تابلوی مرا در ورودی شهر نصب کنند و آرزوی قلبی ایشان بود که شهید بشوند و سال ۹۶ شهید شاخص کشور شناخته شدند ، اتفاقا رئیس ثبت احوال تصویر شناسنامه و کارت ملی شهیده را بصورت تندیس به فرمانداری هدیه کردند و در سالن اجلاس نصب شده ولی بعد از مدتی دستور دادند که برداشته شود !!

 

بر اساس بررسی بعمل آمده توسط این پایگاه خبری تحلیلی مشخص گردید که در طول این 5 سال و بعد از وقوع فاجعه منا در سال 1394 ، یک مراسم چهلمین روز درگذشت برای شهدای حادثه منا و مرحومه نازقلیچی برگزار شده و یک برنامه سالگرد حادثه منا هم در سال 95 توسط سپاه شهرستان بندرترکمن در خلال اجلاسیه 4000 شهید استان برگزار شده و دیگر هیچ مراسمی در سطح استان و شهرستان برای گرامیداشت سالانه شهدای حادثه منا از سوی استانداری گلستان و فرمانداری های گنبد و بندرترکمن گرفته نشده است .

 

شهیده مرجان نازقلیچی شهید شاخص سال 96 کشور را بهتر بشناسیم : مرجان نازقلیچی ( شهیده منا - مهاجر الی الله) سومین بانوی فرماندارکشور و اولین بانوی فرماندار ترکمن در تاریخ 31 فرودین سال 1393 توسط حسن صادقلو استاندار وقت گلستان به عنوان فرماندار بندرترکمن معرفی شد و نزدیک به 17 ماه به عنوان فرماندار بندرترکمن به نظام جمهوری اسلامی ایران خدمت کرد و در دوم مهر 94 در فاجعه منا شهید شد و در مقبره الشهدا مکه ( محل قبر شناسایی نشده ) دفن شد .

 

 مرجان نازقلیچی متولد ۱۳۵۳ دارای مدرک تحصیلی لیسانس در رشته‌های علوم تربیتی و حقوق است ؛ وی در سال ۱۳۸۱ به عنوان کار‌شناس امور بانوان فرمانداری شهرستان ترکمن وارد وزارت کشور شد و از سال ۸۳ تا ۸۵ بخشدار مرکزی این شهرستان بوده است.

 

 

 

هیئت موسس و مدیر کانون فرهنگ اجتماعی بانوان ساعی  ، بازرس علی البدل مجمع قاریان راه نور بندرترکمن ، عضو شورای حل اختلاف بندرترکمن شعبه چهارم ، صلح و سازش از سال 1383 ،  قبولی در آزمون بعثه مقام معظم رهبری در سال 1388 به عنوان معینه ، تشرف به زیارت مکه مکرمه و مدینه منوره در سال 1390 و 1392 و 1394 ، دعوت و شرکت در کنفرانس بین المللی وحدت از سوی مجمع جهانی تقریب مذاهب طی سالهای متوالی 92-1389 ،  افتخار زیارت مقام معظم رهبری از سال1389 ،  طی مرحله مقدماتی ختم قرآن مجید از مجمع قاریان راه نور بندرترکمن طی سالهای 77-76 ،  همکاری در قالب کمیسیون فرهنگی تبلیغات اسلامی – کمیسیون همکاری با دولت و بسیج ،  نائب رئیس کمیته سازمان نهاد بانوان مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور ، دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان گلستان از تاریخ 1390 در قالب کمیته های 22 گانه مرکز ، بخش هایی از مسئولیت های مرحومه نازقلیچی بود .

 

 همچنین نائب رئیس شورای ...

 

همچنین نائب رئیس شورای راهبردی بانوان بسیج خواهران شهرستان ترکمن و بسیجی فعال ،  سخنرانی و ارائه مقاله ” نقش زنان در بیداری اسلامی از منظر امام خمینی (ره) در همایش بزرگ امام و بیداری اسلامی توسط دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استانهای گیلان و گلستان و کمیته های 22 گانه مرکز بزرگ اسلامی خرداد 1391 در مصلی گرگان ، سخنرانی و ارائه مقاله "نقش زنان در وحدت اسلامی با توجه به سیره نبوی رسول اکرم (ص)" در مراسم سالگرد رحلت رسول اکرم (ص) در مصلی گرگان 28 صفر 1392 و  دریافت لوح سپاس از دفتر مقام معظم رهبری طی نامه شماره 8/120214-1392/10/22 به جهت ارسال مقاله "نقش رهبری در اتحاد امت واحده اسلامی" و انجام حج نیابتی مقام معظم رهبری درحج تمتع سال 92 از جمله سوابق فرهنگی و اجتماعی این بانوی فرهیخته ترکمن بود .

منبع خبر :  راه دانا
کد خبر :  bakhabarbash-1

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41