امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2175

 فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

 باخبرباش ، امروزه فضای مجازی بستری را فراهم کرده که هر شخص یا گروهی تحت نام و هویتی جعلی، می‌تواند به آسانی در این فضا اعتقادات و افکار خود را با جهت‌دهی‌های سیاسی یا غیرسیاسی با دیگران به اشتراک بگذارد. از ابتدای ایجاد شبکه‌های اجتماعی افرادی بودند که تنها هدف فعالیت‌شان، انتشار اخبار دروغ و کذب و استفاده‌های غیراخلاقی از این محیط بود و کاری به جز تولید شایعه و بهره‌برداری سیاسی از شبکه‌های اجتماعی نداشتند. اکنون با گسترده‌تر شدن این فضا، تعداد کاربران فعال در شبکه‌های اجتماعی نیز افزایش پیدا کرده و این محیط نسبت به گذشته، تأثیر بیشتری بر افکار عمومی می‌گذارد؛ بنابراین این فضای تاثیرگذار و پرمخاطب به بستری جذاب برای فعالیت گروه‌های سیاسی تبدیل شده تا با حساب‌های کاربری دروغین، موجی را راه‌اندازی کنند و با حساب‌های کاربری واقعی، سردمدار این موج کذب شوند.

البته اوضاع وخیم‌تر از این حرف‌هاست؛ کار به جایی رسیده که گروهی عظیم و مجهز، با برنامه‌ریزی منظم و تحلیل دقیق شبکه‌های اجتماعی، در مرکزی گرد هم می‌آیند تا با انتشار پیام‌های گسترده، از این فضا در جهت اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

 

فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

چندی پیش بود که تصویر اتاق فکر مجازی گروه منافقین منتشر شد (تصویر زیر) که در آن اعضای این گروه با ایجاد اکانت‌های دروغین در تعداد بالا، با هشتگ‌سازی و داغ کردن هشتگ‌های خود، به تولید اکاذیب و انتشار اخبار دروغین علیه جمهوری اسلامی ایران می‌پرداختند. طبق اخبار رسمی، افراد گروهک منافقین در اردوگاهی در کشور آلبانی که با دلارهای سعودی، آمریکایی و اسرائیلی ساخته شده، گرد هم آمده‌اند تا با ایجاد اکانت‌های فیک، به نشر اکاذیب علیه جمهوری اسلامی ایران بپردازند.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

انتشار این تصاویر شکست بزرگی برای پروژه پرهزینه سعودی‌ها با همکاری گروه منافقین بود و تمامی برنامه‌های آنها را نقش بر آب کرد. اما دیگر حنای منافقین که می‌خواستند با دروغ، دستاوردهای واقعی جمهوری اسلامی را زیر سؤال ببرند برای کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی رنگی ندارد. اما عربستان به جز حمایت از منافقین، خود نیز مرکزی ویژه و مجهز به راه انداخته تا به طور تخصصی در فضای مجازی فعالیت داشته باشد.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

پروژه اعتدال، سلاح ویژه عربستان و آمریکا در جنگ نرم مجازی

در سال ۲۰۱۷ و در جریان کنفرانس سران ریاض، طی توافقی که میان سلمان بن عبدالعزیز پادشاه فعلی عربستان و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شکل گرفت، مرکز اعتدال در شهر ریاض تاسیس شد. این مرکز با شعار مبارزه جهانی با افراط‌گرایی فعالیت خود را آغاز کرد؛ این در حالی است که عبدالعزیز و ترامپ، خود به عنوان دو فرد به شدت افراطی در جهان شناخته می‌شوند. ترامپ و عبدالعزیز به صورت نمادین دست خود را بر روی کره زمین بلورین و درخشان بدون افراط‌گرایی و با اعتدال گذاشتند (تصویر زیر)، اما در واقعیت همچون جادوگران به دنبال سوءاستفاده از گوی بلورین خود بودند.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

در این مرکز که صرفا به جهت فعالیت در دنیای مجازی تشکیل شده، تحلیلگران با بررسی موضوعات روز، خط مشی کارمندان برای انجام فعالیت روزانه خود در فضای مجازی را مشخص می‌کنند؛ تقریبا مشابه همان هدفی که گروه مجازی منافقین در آلبانی پیگیری می‌کرد. البته این مرکز بسیار پیشرفته‌تر و مجهز ایجاد شده و با همکاری آمریکا، تحلیلگران برجسته‌ای در آن فعالیت می‌کنند تا جادوی دلارهای نفتی، این بار شاید در جنگ نرم عامل پیروزی عربستان باشد.

پس از ولیعهدی بن سلمان نیز شاهد بودیم که وی طی سفری دو هفته‌ای به آمریکا به سلیکون‌ولی رفت و با تأثیرگذارترین چهره‌های فناوری در جهان از جمله مالکان مایکروسافت، اپل، گوگل، آمازون، اسپیس ایکس و به خصوص مارک زاکربرگ مدیر فیسبوک و جف دوروس مدیر عامل توییتر (تصاویر زیر) دیدار کرد.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

قطعا در بخشی از این دیدارها در مورد کمک‌های این شرکت‌ها برای فعالیت آزادانه‌تر شرکت‌های سعودی در فضای مجازی پرداخته شد. حمایت کشورهای عربی مانند امارات و کویت از این مرکز نیز نشان از همکاری آن‌ها برای پروژه تسخیر شبکه‌های اجتماعی، تحت نام اعتدال دارد.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

عربستان، بانی اغتشاشات در عراق

طی روز‌های گذشته و با ایجاد برخی ناامنی‌ها در عراق، موج حمایت کاربران عرب‌زبان از اغتشاشات عراق، افزایش چشمگیری یافت؛ کاربرانی که اولاً سعی داشتند اتفاقات عراق را بسیار بزرگ و گسترده جلوه دهند و ثانیاً به دنبال آن بودند تا افراد بیشتری را به پیوستن به این گروه اغتشاش‌گر سوق دهند. کاری که در فتنه سال ۸۸ هم در شبکه‌های مجازی و با اکانت‌های دروغین فارسی رخ داد، اما این روزها به شکلی سازمان‌یافته‌تر شاهد حمایت‌های عجیب کاربران عرب زبان از این ناامنی‌ها هستیم. هرچند برای کاربرانی آگاه به روش کار شبکه‌های اجتماعی مشخص بود که این نوع حمایت‌های سازمان‌یافته از کجا آب می‌خورد،  تصاویر بررسی پیام‌های توییتری که مردم عراق را به ایجاد اغتشاش دعوت می‌کند، واقعیت ماجرا را برای همگان مشخص کرد.

فتنه عبری_عربی_غربی در آستانه اربعین با محوریت «پروژه اعتدال»

بر اساس تصاویر منتشر شده، هشتگ #العراق_ینتفض به معنای "عراق برخیزید" که به وضوح مردم عراق را به ایجاد ناامنی دعوت می‌کند، توسط عربستانی‌ها در روز‌های اخیر به یکی از هشتگ‌های داغ توییتر تبدیل شده است. در واقع ۷۹ درصد اکانت‌هایی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند، متعلق به عربستان است، همچنین سعودی‌ها با به‌کارگیری بیش از ۲۰۰ ربات توییتری به داغ شدن این هشتگ کمک کردند. در آمار به دست آمده پس از عربستان، کشور‌های کویت، امارات، مصر و آمریکا نیز به ترتیب در داغ شدن این هشتگ تأثیرگذار بودند، آن هم در حالی که تنها ۶ درصد توییت‌ها با هشتگ #العراق_ینتفض متعلق به خود عراق است.

بررسی نقش گسترده عربستان در اعتراضات اخیر عراق

کاملا واضح است که رژیم سعودی با به‌ کارگیری پروژه اعتدال برای ایجاد موج‌های سیاسی در  کشوری مانند عراق آن هم درست در زمان پیاده‌روی بزرگ و باشکوه اربعین که بیش از پیش وحدت مسلمانان و هدف آزادی‌خواهانه آنان را نشان می‌دهد، در ت