امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2178

 قیمت ملک در منهتن ۵ درصد ارزان‌تر از فرشته است!/ خانه‌هایی که سرمایه ایرانیان را بر باد می‌دهد

 باخبرباش ، در یکی ۲ سال گذشته همزمان با افزایش جهشی قیمت‌ها، خرید مسکن برای بسیاری از مردم تبدیل به یک آرزوی دست‌نیافتنی شده است به طوری که بسیاری از خریدارانی که تا سال گذشته می‌توانستند با پس‌انداز اندک خود و دریافت تسهیلات بانکی خانه نقلی خریداری کنند، اما هم‌اکنون با رشد بیش از صد در صدی قیمت مسکن خرید ارزان‌ترین ملک برایشان مقدور نیست.

جالب توجه است که این روز‌ها شنیده می‌شود بسیاری از سرمایه‌گذاران و یا خریداران ملک به بازار مسکن کشور‌های خارجی کوچ کرده‌اند و همین موضوع باعث فراگیر شدن فرار سرمایه از ایران شده است به طوری که آمار‌های رسمی نشان می‌دهد ایرانی‌ها در سال ۹۷ برابر ۱۰ سال در کشور‌های خارجی ملک خریده‌اند!

افزایش تبلیغ‌های خرید مسکن در شبکه‌های ماهواره‌ای، ارزان بودن ملک در کشور‌های اروپایی، کشورهای حاشیه خلیج فارس، ارمنستان،گرجستان و ترکیه، بالا بودن کیفیت‌های ساخت، داشتن ثبات اقتصادی از مهمترین دلایل خرید ملک توسط سرمایه‌گذاران در این کشور‌هاست.

 ارزیابی‌ها حاکی از آن است که در یک سال گذشته قیمت مسکن در برخی از نقاط تهران رشد ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی در هر متر مربع داشته این در حالیست که در بسیاری از کشور‌ها مانند ترکیه، گرجستان و ارمنستان قیمت مسکن در چند سال گذشته تغییری نکرده و ثابت مانده است، اما در ایران به ویژه کلان شهر تهران اگر در سال گذشته با مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان می‌توانستیم یک واحد ۵۰ متری در مرکز شهر خریداری کنیم ولی هم‌اکنون با ۳۰۰ میلیون تومان در حاشیه تهران می‌توانیم یک واحد مسکونی رهن کنیم!

همچنین بررسی ها نشان می‌دهد که قیمت یک واحد مسکونی ۸۰ متری در شهر استانبول ترکیه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است این در حالی است که یک واحد ۸۰ متری در منطقه مرکز تهران کمتر از ۲ میلیارد تومان نیست بنابراین بسیاری از سرمایه‌گذاران و یا خریداران ملک ترجیح می‌دهند در این بازار‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که در کشور آمریکا شهر منهتن خانه با مساحت ۱۳۲ متر مربع یک خوابه  به همراه تمامی امکانات حدود ۵ درصد ارزان‌تر از ملک مشابه  در منطقه فرشته تهران  است چه بسا که امکانات رفاهی و مصالح ساختمانی استفاده شده  در واحد‌های خارجی بسیار با کیفیت‌تر از امکانات موجود در ملک‌های لوکس ایرانی است.

مقایسه چند نمونه آگهی فروش مسکن در گران ترین  شهر های جهان در مقایسه با تهران

_یک واحد مسکونی  ۱۳۲ مترمربعی با تمام امکانات رفاهی در منطقه منهتن آمریکا  ۴ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان
_یک واحد مسکونی ۱۳۵ متری واقع در منطقه  آجودانیه ۵ میلیارد ۲۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

نتیجه تصویری برای منهتن

* منهتن در نیویورک

منطقه فلوریدا

یک واحد مسکونی  ۲۰۰ متری واقع در منطقه  فلوریدا  با تمامی امکانات   ۷ میلیارد ۵۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.
یک  واحد ۲۰۰متری واقع در  دروس  با تمامی امکانات ۸ میلیارد ۲۰۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

  کشور اسپانیا

منطقه والنسیا  واحد مسکونی  به مساحت ۷۳ متر ۲ خوابه حدود یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون تومان  قیمت گذاری شده است.

منطقه  پونک  یک واحد مسکونی به مساحت ۸۰ متری  ۲ خوابه ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است 


کشور ایتالیا 

در منطقه توسکانی واحد مسکونی به مساحت ۱۷۰ متر ۵ اتاق خواب حدود  ۱۰ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان  قیمت گذاری شده است.
یک واحد مسکونی ۳۰۰ متری واقع در شهرک غرب ۴ خوابه  ۱۱ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

بر اساس جدید ترین بررسی های صورت گرفته در شمالی‌ترین نقطه تهران  مسکن از متری ۲۰ میلیون تومان شروع و تا ۳۰ میلیون تومان قیمت گذاری می شود این در حالی است که واحدهای مسکونی سوپر لوکس و ویلایی در گران ترین مناطق  کشورهای خارجی متری ۱۰ میلون تومان  قیمت گذاری شده است.  مصالح ساختمانی و تجهیزاتی که در این واحدها استفاده می شود به هیچ عنوان قابل مقایسه با مصالح ساختمانی در ایران نیست.

عقب ماندگی ایران  در تولید مسکن نسبت به کشورهای خارجی 

 حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  باشگاه خبرنگاران جوان ، با بیان اینکه کشور ایران در حوزه جذب سرمایه‌های سرگردان موفق نبوده است، گفت: در ایران هزار هزار میلیارد تومان سرمایه‌های سرگردان وجود دارد که در بازار‌های رونق تولید  مؤثر باشد، اما متأسفانه این سرمایه‌ها به سمت و سو‌های مختلف هدایت شده و همین موضوع باعث شده که در بازار‌های تولید نتوانیم وارد شویم.

او ادامه داد: در شرایط کنونی کشور، باید مراقب باشیم سرمایه‌های ملی‌مان را از دست ندهیم و اولویت جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی را در برنامه‌های بعدی قرار دهیم.

خروج سرمایه‌های ملی تهدیدی برای اقتصاد کشور

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه خروج سرمایه‌های ملی تهدیدی برای اقتصاد کشور به شمار می‌رود، گفت: در بازار ایران علی‌رغم رکود و تورمی که  وجود دارد قابلیت سرمایه‌گذاری بسیار زیادی نیز رویت می شود، بنابر این باید زمینه‌های تشویقی را برای جذب این سرمایه‌گذاران فراهم کنیم.


بیشتر بخوانید:چالش ۲۲ میلیون بد مسکن در طرح اقدام ملی / تقاضای ۸۰ هزار متقاضی مسکن در سال


عقبایی به تجدید نظر در بخش تولید اشاره کرد و گفت: تولید در ایران همانند کشور‌های توسعه یافته پیشرفت نکرده و قابل رقابت حتی با کشور‌هایی مانند ترکیه، مالزی و کشور‌های عربی نیست. بنابر این آمار‌ها نشان می‌دهد که ایران در حوزه تولید مسکن نسبت به کشور‌های دیگر عقب مانده است.

او با بیان اینکه باید مسیر صنعتی‌سازی در حوزه مسکن را سرعت ببخشیم، گفت: سهم ما از صنعتی‌سازی مسکن به ۱۵ درصد رسیده این در حالی است که در کشور‌های دیگر سهم صنعتی‌سازی بیش از ۸۰ درصد است.

نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران افزود: آخرین طرح ملی که در حجم انبوه در حوزه مسکن ساخته شده، مسکن مهر بود که این واحد‌ها هم به شکل سنتی ساخته شده است. بنابر این باید کشور اولویت خود را در این بخش قرار دهد.

عقبایی به جذب سرمایه‌گذاری و افزایش تبلیغ در حوزه تولیدات اقتصادی اشاره کرد و گفت: باید زمینه‌های تبلیغ مؤثر در این بخش افزایش یابد تا مردم فریب تبلیغات خارجی و ماهواره‌ای به ویژه در حوزه مسکن را نخورند.

او بیان کرد: مردم تصور می‌کنند که با سرمایه‌گذاری در ملک‌های خارجی می‌توانند سرمایه‌های خود را حفظ کنند اما  سرمایه‌گذاری در مسکن ایران از تمامی کشور‌های دنیا توجیه اقتصادی بیشتری دارد،  متأسفانه