امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2212

 واکنش مینو محرز به ادعای مهندسی آمار مرگ و میر کرونا در ایران | دولت آمار را دستکاری می‌کند؟

  باخبرباش / دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به صحبت محبوب‌فر مبنی بر مهندسی آمار کرونا  گفت: من تعجب می‌کنم چرا چنین حرفی می‌زند. ما یک آمار واقعی داریم که هر کشوری براساس توان گزارش‌دهی خود آن را ارائه می‌دهد و یک آمار تخمینی.

این متخصص بیماری‌های عفونی درخصوص دخالت احتمالی ملاحظات سیاسی و امنیتی در این مساله گفت: اینها بی‌خود می‌گویند! اینها هیچ‌کدام بلد نیستند. ما یک آمار داریم که سازمان جهانی بهداشت  فقط آن را از ما قبول می‌کند، به این ترتیب که هر کسی تست کرونای او مثبت شود، جزو آمار است. البته ممکن است موارد نادری مبتلا وجود داشته باشند که تستشان منفی باشد و در آمار نیایند. بنابراین آماری که وزارت بهداشت اعلام می‌کند آماری براساس تست مثبت است. ممکن است تعداد زیادی مبتلای بدون علامت هم باشند که تست نداده باشند.

وی افزود: یک بار هم آقای رئیس‌جمهور آماری دادند که ۲۵ میلیون نفر ممکن است مبتلا شده باشند. این‌ در واقع مدلینگ و تخمین است، نه اینکه وزارت بهداشت آمار ۲۵ میلیون را یک میلیون اعلام کرده باشد. این تخمین همه جای دنیا هست. یک‌سری دیتا را در فرمول‌های خاص می‌ریزند و حدس می‌زنند که ما باید فلان‌قدر کووید-۱۹ می‌داشتیم که فلان تعداد را کشف کرده‌ایم. در مورد بیماری‌های دیگر مثل ایدز نیز همین‌طور است. 

بخش خصوصی کیت دارد؛ دولتی کمبود دارد

محرز در پاسخ به این سوال که چرا در مراکز دولتی فقط از افراد بالای ۶۰ سال و گروه‌های در خطر تست رایگان گرفته می‌شود و در حالی که این مساله در آمار ابتلا تاثیر دارد، گفت: ما کمبود کیت کرونا داریم. بخش خصوصی کیت دارد ولی ما در بخش دولتی کمبود داریم. البته این کمبود در همه جای دنیا وجود دارد. باید امکانات کشورها را در این زمینه مدنظر قرار داد. البته آمریکا که پولدارترین کشور بود و امکانات زیادی داشت، دیدید که به چه وضعیتی دچار شد. اما کشورهای اروپایی کیت دارند و کیت‌های خوب هم دارند. 

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: از همان اول کیت‌های درست و حسابی که متعلق به کمپانی‌های معتبر بودند، به دلیل تحریم‌ها، به ما ندادند. فقط یک مقدار چین به ما اهدا کرد. الان هم خودمان در کشور کیت تولید می‌کنیم و بعضی از کیت‌ها هم متعلق به کمپانی‌های اروپایی و کره‌ای است. 

وی با تایید اینکه غربالگری کرونا که دولت از آن سخن می‌گوید براساس علائم بالینی است، توضیح داد: کیت به آن اندازه آُوِرت دست دولت نیست که بتواند همه را رایگان آزمایش کند. 

مصیبت برای کشورهایی که به حرف متخصصان بهداشت گوش ندادند

محرز درخصوص دیگر ادعای محبوب‌فر مبنی بر اینکه «اگر روند مواجهه با کرونا به شکل فعلی باشد آمار فوتی‌ها در شهریورماه چهار رقمی خواهد شد»، گفت: ما نتیجه تجمع را عملا دیده‌ایم؛ بعد از اینکه مردم از قرنطینه درآمدند و خانواده‌ها دور هم جمع شدند. از طرفی ویروس هم جهش کرد و سرعت بیماری‌زایی آن نیز زیاد شد. ناگهان با هجوم بیماران به بیمارستان‌ها و بالا رفتن آمار فوتی‌ها مواجه شدیم. مورد داشتیم که همه افراد یک خانواده مبتلا شده بودند. الان وضع کمی بهتر شده اما اگر مثل قبل تجمعات صورت بگیرد و فاصله‌گذاری فیزیکی رعایت نشود، دوباره همان ماجرا پیش می‌آید و حتی بدتر از آن. 

متخصص بیماری‌های عفونی گفت: اینجا وزارت بهداشت برحسب شواهد و دیتاهایی که دارد و برنامه‌ریزی که می‌تواند انجام دهد، توصیه می‌کند تجمعات برگزار نشود. اگر الان آمار ابتلا بالا برود، ما آنقدر امکانات و بیمارستان نداریم که همه را پوشش دهیم. چقدر پزشک و پرستار باید از بین برود؟!

منبع خبر :  همشهری آنلاین
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41