امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 5251

 کشاورزی و محیط زیست اصفهان را دریابیم

«اسماعیلی» نامزد انتخابات مجلس:

کشاورزی و محیط‌ زیست اصفهان را دریابیم

«محمدرضا اسماعیلی» نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی، بابیان اینکه اصفهان روزی عروس استان‌های ایران بود و با تنوع آب و هوایی و طبیعت بی‌نظیر و 4 فصل در مرکز ایران به بهترین سکونتگاه خاورمیانه تعبیر می‌شد، گفت: شوربختانه امروز اصفهان در تب خشک‌سالی و آلودگی هوا و نابودی روستاها و محیط‌زیست می‌سوزد.

این استاد دانشگاه با ذکر اینکه، اصفهان استانی زیبا و چهارفصل است که از خور و بیابانک گرم و سوزان تا سمیرم برف خیز و از ورزنه کویری تا فریدن و دامنه‌های کوهستانی سردش همه و همه اصفهان را استانی نمونه ازنظر تنوع محیط‌زیست قرار داده است، افزود: چندین منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش، دشت‌ها و کوه‌ها و انواع عرصه‌های نعمت خداوندی، اصفهان را در شهرهای کشور بی‌نظیر ساخته است.

 

این پژوهشگر اجتماعی، با اشاره به اینکه، در سال‌های اخیر خشک‌سالی و برخی بی مدیریتی‌ها بلاهای زیادی بر سر اصفهان آورده است، تصریح کرد: ارائه راهکارهای کشت جایگزین و دادن تسهیلات و آموزش، برای به‌روز و مکانیزه کردن ادوات به کشاورزان و پیگیری حقابه و احیای زاینده‌رود و حفظ جاری بودن همیشگی برای ضمانت معیشت کشاورزان و نشاط اجتماعی مردم راهکارهای اثربخشی برای برون‌رفت از بحران می‌تواند باشد.

نتیجه تصویری برای خشکسالی در اصفهان

«اسماعیلی» با اشاره به فرونشست زمین، این معضل را ابر چالش‌های محیط زیستی استان تعبیر کرد و گفت: باید از مسئولین پرسید که چرا به فرونشست زمین و غول فروخفته تالاب گاوخونی نمی‌پردازیم؟ اگر این تالاب سربلند کند می‌تواند تمامی ایران را به‌واسطه هجوم ریز گردها و فلزات سنگین در برگیرد و چالش زیست‌محیطی بزرگی ایجاد کند.

نامزد انتخابات یازدهم مجلس، دلیل این مشکل را برداشت بی‌رویه از چاه‌ها و خشکیدن قنات‌ها دانست و عنوان کرد: باید در مجلس و شورای شهر و هم در بخش خصوصی مسیر و سیاست‌گذاری مبتنی بر دانش، تخصص و بررسی اولویت‌ها و ضرورت‌ها ایجاد کنیم.

وی با طرح این پرسش که وقتی در حوزه کشاورزی استان نگاه می‌کنیم این سؤال به وجود می‌آید که چرا شاخص روستای پایدار استان اصفهان در رتبه پایین کشور است؟ گفت: اگر همه‌چیز خوب است این‌همه مهاجرت برای چیست؟ این یعنی شرایط روستاها و کشاورزی اصفهان به‌واقع خوب نیست.

«اسماعیلی» در شرایط کنونی توسعه پایدار را به‌نوعی کلید نجات از این مشکلات دانست و تأکید کرد: معتقدیم هرگونه بارگذاری اضافه بر زاینده‌رود و انتقال دوباره آب از حوضه آبریز در حال حاضر ظلم بزرگی بر پیکره اصفهان است.

وی با اشاره به ستاد احیای زاینده‌رود که از سراب تا پایاب را تشکیل‌شده و فعالیت‌های نجات دریاچه ارومیه را سرلوحه کار قرار داده، عنوان کرد:70 تا 80 درصد جمیعت استان در حوزه آبخیز زاینده‌رود مستقر هستند و 70 درصد جمعیت در شش درصد مساحت استان هستند که این تمرکز باعث به وجود آمدن مشکلات و چالش‌های زیست‌محیطی زیادی شده است.

«اسماعیلی» خاطرنشان کرد: مشکل کیفیت هوای اصفهان، خشک شدن زاینده‌رود، افت شدید منابع آب‌های زیرزمینی از دیگر چالش‌های استان اصفهان است.

نتیجه تصویری برای آلودگی هوای اصفهان

وی در پایان گفت: مهروموم کردن مشعل‌های مازوت سوز دو نیروگاه اطراف شهر اصفهان، توزیع سوخت یورو 4 در اصفهان، تشدید برخورد با صنایع آلاینده، انتقال آب به تالاب بین‌المللی گاوخونی با مشارکت مردم و تشکل‌های زیست‌محیطی می‌تواند مرهمی بر هوای آلوده اصفهان و از بین رفتن خشکی هوا باشد.

شایان‌ذکر است، خشک شدن تالاب‌ها، آلودگی‌های محیط‌زیست، پسماندها، توسعه ناپایدار و سقوط 55 پله‌ای محیط‌زیست ایران در سطح جهانی درگذشته همه از معضلات زیست‌محیطی است که مردم نگران آن هستند و به‌تبع آن اصفهان هم از این چالش در امان نیست.

مطالبات زیست‌محیطی رهبر معظم انقلاب درباره اینکه محیط‌زیست مربوط به همه است باید سرلوحه فعالیت نمایندگان مجلس و مسئولین اجرایی باشد، چراکه در نظام دین‌محور ما کارها بایستی بر اساس خرد جمعی، مشارکت مردم و دخیل کردن توده‌ها انجام شود و ما دست در دست هم می‌توانیم به اهداف سازمانی برسیم.

نتیجه تصویری برای زاینده رود

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-A

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41