امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 1372

 سیاست «یک بام و دو هوای» آمریکا/اقدامات خبیثانه ترکیه در عراق

محمد مظهری ـ محمد فاطمی زاده: حشد الشعبی یا همان نیروهای مردمی در عراق طی سال های اخیر نقش بسزایی در عرصه تحولات میدانی این کشور داشته و در طول حدود یک سال اخیر نیز دوشادوش ارتش این کشور با تروریست های داعش مبارزه کرده است. حشد الشعبی هم اکنون مورد هجمه بسیار زیاد برخی کشورهای عربی همچون امارات و عربستان سعودی قرار گرفته است و در داخل نیز با چالش هایی رو به رو شده است. در همین راستا خبرنگاران مهر گفتگویی را با «علی الیاسری» دبیرکل حزب «الطلیعه الاسلامی» در عراق و سید «حامد الجزایری» فرمانده لشکر «سرایا الخراسانی» شاخه نظامی «الطلیعه الاسلامی» انجام داده اند که مشروح آن از نظر می گذرد.

*آخرین اوضاع امنیتی در عراق به ویژه در استان های «صلاح الدین»، «نینوا» و «الانبار» را چگونه ارزیابی می کنید؟

علی الیاسری: پیروزی ها و دستاوردهایی که حشد الشعبی و مقاومت اسلامی اخیرا به دست آورده اند، تمامی نقشه های ایالات متحده آمریکا را نقش بر آب ساخت. پیروزی بزرگ پس از پیشروی به سمت صلاح الدین و مناطق واقع در مقابل آن حاصل شد، چراکه این مناطق به مثابه دروازه ای برای ورود به موصل هستند.

از سوی دیگر، آمریکایی ها از طریق مزدوران خود تلاش کردند تا الانبار به کنترل داعش درآید. در واقع در خصوص الانبار باید گفت که این استان از طریق عملیات نظامی سقوط نکرد، بلکه سقوط آن در نتیجه توطئه ای از سوی برخی فرماندهان نظامی داخلی وابسته به آمریکا اتفاق افتاد.

با این حال، رؤیای آمریکایی ها تعبیر نشد، زیرا بسیاری از بخش های استان الانبار توسط حشد الشعبی بازپس گرفته شد. ذکر این نکته نیز ضروری است که درک سیاسی اهالی الانبار از حجم توطئه ای که با آن رو به رو شدند، موجب شد تا بیش از پیش با اعضای حشد الشعبی و نیروهای ارتش وحدت داشته باشند.

امروز، عراق با دشمنان متعددی مواجه است که گروهی از آنها برای تجزیه این کشور تلاش می کنند و گروهی دیگر برای ضربه وارد کردن به وحدت در میان بخش های مختلف جامعه.

از سوی دیگر، عربستان سعودی تلاش می کند تا منطقه اصلی عراق (منطقه غربی) را از این کشور جدا کند؛ منطقه ای که از قضا بسیار وسیع نیز هست. خودِ الرمادی از نظر مساحت، یک سوم خاک عراق را تشکیل می دهد.

سعودیها برای تحقق هدف شوم خود یعنی جدا کردن مناطق غربی عراق از این کشور، به شیوخ عشایر و برخی شخصیات ها در دولت عراق که که خریدن آنها با پول ممکن بود، روی آوردند. طارق الهاشمی یکی از کسانی است که سعودیها وی را با پول خریدند؛ او کسی بود که در زمان حضورش در دولت برای ضربه زدن به وحدت کشور تلاش می کرد.

آنچه که ذکر شد، بخشی از توطئه علیه عراق است. علاوه بر آمریکا و عربستان، اخیرا هم ترکیه وارد میدان شده