امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2134

 «کرونا» روی دور تند

 باخبرباش / شیب ابتلا و تلفات کووید-۱۹ همچنان رو به افزایش است و مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.

کرونا در پایتخت بیداد می‌کند، دل به آمارهای رسمی هم که ببندیم وضعیت تهران با توجه به جمعیت بالایش هشدارآمیز است، نشانه‌هایی هم که در آمار رسمی وجود ندارد حکایت از وضعیت بد پایتخت دارد، این‌که اعضای شورای شهر تهران آماری بالاتر از وزارت بهداشت می‌گویند یا مدیرعامل سازمان بهشت‌زهرا(س) از دفن نزدیک به یکصد نفر در یک روز در تهران خبر می‌دهد همان نشانه‌هایی است که در آمار رسمی خبری از آن نیست، اما چیزی که در سیطره وضعیت کرونای تهران به چشم نیامده وضعیت هولناک شهرهای دیگر ایران است، شهرهایی که کمتر نشانی از وضعیت آنها در رسانه‌ها به چشم می‌خورد اما آن‌طور که از آمارها می‌توان دریافت وضعیت ناگوار استان‌های دیگر است. آن‌طور که سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند و استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، اردبیل و کهگیلویه‌و‌بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند. قرمز و هشدار در تعریف پروتکل‌های وزارت‌بهداشت راهی برای مجزاکردن اوضاع این استان‌هاست اما برای مردم این شهرها چندان تفاوتی نمی‌کند و این تقسیم‌بندی‌ها چندان تاثیری در کشتار ویروس کرونا در آن شهرها ندارد.

جهش 300 درصدی کرونا در مشهد
براساس جدول‌بندی وزارت‌بهداشت هم که نگاه کنیم مشهد به همراه 23شهرستان دیگر خراسان رضوی در وضعیت قرمز قرار دارند. وقتی از وضعیت قرمز شهری مثل مشهد حرف می‌زنیم معنای عینی‌اش می‌شود این‌که در یک ماه اخیر «تعداد مبتلایان به کرونا در مشهد ۳۰۰ درصد رشد داشته‌است» وضعیت مشهد آن‌قدر بحرانی است که چند روزی است برای کنترل و رسیدگی بیشتر به وضعیت مبتلایان نماینده ویژه وزیر بهداشت همراه پنج نفر از مدیران ارشد وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد مستقر شده‌اند و دیروز هم خبر رسیده که محمدرضا کلایی، شهردار مشهد هم به بیماری کرونا مبتلاشده و حالا در قرنطینه خانگی است. هرچند آن‌طور که مسؤولان شهری می‌گویند حالا حمل‌ونقل شهری به یک‌پنجم ظرفیت اصلی خودش در این شهر رسیده اما در شرایط کنونی ظرفیت بیمارستان‌های اختصاصی بیماران کرونا شامل بیمارستان ۶۱۰تختخوابی امام‌رضا(ع) و بیمارستان شریعتی در مشهد رو به تکمیل است و باید بیمارستان‌های جدیدی برای مبتلایان جدید پیش‌بینی کرد.

اما چرا وضعیت مشهد بغرنج شده‌است؟

به نظر می‌رسد همه بار مهار کرونا در مشهد به دوش استفاده از ماسک گذاشته شده‌است. آن‌طور که حسن جعفری، معاون استاندار خراسان رضوی می‌گوید: «تمرکزی که در حوزه استان وجود دارد در بهداشت فردی و در راستای زدن ماسک است.» در این‌باره آمارهایی هم از سوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای خراسان رضوی منتشر شده‌است. به گواه این آمارها ۷۶ درصد مردم استان ماسک می‌زنند. در ادارات ۹۱ درصد و در مشاغل و صنوف هم ۸۲ درصد از ماسک استفاده می‌کنند. اما یکی از دلایل بحرانی‌شدن مشهد م