امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 2246

 فریبا ابوطالبی : ضرورت تناسب میزان فارغ التحصیلان زن با تعداد بانوان استخدام شده گان

«ابوطالبی» نامزد انتخابات مجلس در حوزه اصفهان:ضرورت تناسب میزان فارغ التحصیلان زن با تعداد بانوان استخدام شدگان

«فریبا ابوطالبی»، نامزد انتخابات مجلس در حوزه اصفهان، با اشاره به کاهش زنان شاغل و پایین بودن آمار مستخدمین زن، تاکید کرد: باید میزان فارغ التحصیلان زن با تعداد بانوان استخدام شدگان تناسب داشته باشد ولی اکنون این آمار تفاوت فاحشی دارد.

«فریبا ابوطالبی» با تأکید بر تقویت جایگاه زنان و نگاه برابر به استعدادهای علمی، پژوهشی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، گفت: اینکه زنان بخواهند در خانه یا بیرون امر به فعالیت اقتصادی شوند یا از کار کردنشان جلوگیری شود، آن ناپسند است چراکه انتخاب با خود آنان است و زنان برای برگزیدن نقش خود در جامعه نباید محدود شوند.

نتیجه تصویری برای زنان شاغل

این استاد دانشگاه با این پرسش که چرا باید در پنج سال گذشته، 23 درصد از حضور زنان شاغل کاسته شده باشد، اذعان کرد: باید نسبت اشتغال زنان با نسبت اشتغال به تحصیل آن‌ها برابری کند و در دولت‌ها و آمار کشوری این شاخص رشد کند.

این نامزد انتخابات مجلس، تقویت نهاد خانواده و افزایش رضایتمندی در زندگی خانواده را به‌عنوان یک اصل بنیادی متذکر شد و ادامه داد: لایحه حمایت از خانواده، اکنون موجب حمایت از خانواده نمی‌شود و زنانی که به دلیل طلاق از همسران خود جدا می‌شوند، باید سهمی از ثروت آن خانواده داشته باشند یا توسط نهادی حمایت شوند تا دچار آسیب‌های اجتماعی نشوند.

 این حقوقدان، توانمندسازی اعضای خانواده به‌منظور ایفای بهتر نقش‌های خانوادگی را ضروری توصیف کرد و گفت: در این جهت آموزش مهارت‌های زندگی، مشاوره حقوقی و ایجاد تسهیلات اقتصادی و فرهنگی باید در دستور کار متولیان باشد.

 

وی تصریح کرد: لزوم دخالت حوزه‌های علمیه و علمای فقه اسلامی در شرایط امروز برای بازنگری برخی قوانین ضروری است مثلاً توجه به اصل زمان و مکان؛ که یک دختر 9 ساله اگر جرمی مرتکب شد، باید مجازات شود، اما پسر 14 ساله مجازات نشود و در این مورد باید رابطه بین بلوغ سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فکری با بلوغ عبادی موردبازنگری قرار بگیرد.

 

 «ابوطالبی» با اشاره به تشکیل وزارت امور بانوان برای احقاق حقوق مغفول زنان که مدت‌هاست به‌عنوان وعده مطرح است، تأکید کرد: تشکیل نهادهای متولی این‌چنینی به‌خصوص برای زنان سرپرست خانواده و زنان خانه‌دار که ۶۱ درصد زنان ایرانی، خانه‌دار هستند لازم و حیاتی به نظر می‌رسد.

 وی افزود: هرکدام از زنان خانه‌دار، مسئولیت‌های مختلفی مانند خرید مایحتاج خانواده و پخت غذا و سایر فعالیت‌های جاری منزل را بر عهده‌دارند و این در حالی است که اگر زنان این کارها را انجام ندهند، مردان باید برای انجام شدن این امور پول پرداخت کنند و حتی در دین اسلام هم این مسائل به زن امر نشده است.

این استاد دانشگاه، با اشاره به این مطلب که زنان زیادی در استخدام دولت هستند ولی میزان مدیران ارشد وزارتخانه‌ها بسیار کم است، بیان کرد: تقویت نهاد خانواده و ضرورت ایجاد رضایتمندی در زندگی خانوادگی، راهبرد مهم دیگری است که باید حاصل شود و برای اجرایی کردن آن‌ها چارچوب‌هایی مشخص شود.

«فریبا ابوطالبی» در خاتمه با تأکید بر نقش قانون‌گذاری و نظارتی مجلس، تصویب قوانین صحیح و نظارت بر اجرای آن برای تحقق موارد ذکرشده را شرط اساسی ایجاد تغییر در منزلت زنان توصیف کرد و گفت: کمیسیون‌های تخصصی و کمیته‌های مرتبط با زنان و خانواده در مجلس و مرکز پژوهش‌ها، باید روی این موارد متمرکز شوند تا شاهد منزلت دوچندان و رشد همه شاخص‌ها برای زنان باشیم.

 

 

 

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  bakhabarbash-A

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41