امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 4062

 ابوطالبی نویسنده کتاب «با کاروان کربلا» و «جایگاه عقل در فقه اسلامی» چه کسی است؟

نامزد انتخابات مجلس از تألیفاتش می‌گوید:«با کاروان کربلا» و «جایگاه عقل در فقه اسلامی» دو کتاب‌ از «فریبا ابوطالبی»

«فریبا ابوطالبی» نویسنده و پژوهشگر حوزه زنان و خانواده و کارشناس ارشد فقه و حقوق اسلامی، تاکنون 4 کتاب به زیور طبع آراسته که در این گفتگو به واکاوی دو اثر خواهیم پرداخت.

کتاب «جایگاه عقل در فقه اسلامی» در خصوص حدود اختیار بشر در استفاده از حواس و قدرت عاقله برای تبیین احکام شرعی و کتاب دوم در خصوص بررسی و هشدار انحرافات در روایات منتسب به قیام اباعبدالله (ع) در کربلا است.

 

«ابوطالبی» از محققین خوش‌فکر در حوزه خانواده و حقوق زنان و رتبه اول کارشناسی ارشد است که در سیزدهم آبان ماه سال ۱۳۵۱ به دنیا آمده و فرزندی از نسل اول انقلاب است، دوران کودکی‌اش در سال‌های اول پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و نوجوانی‌اش، مصادف با دوران دفاع مقدس سپری‌شده است، ایشان که نامزد انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه اصفهان است، از کودکی به علوم دینی علاقه‌مند بوده و اکنون مدت 2 سال است به تدریس در دانشگاه پیام نور حسن‌آباد جرقویه مشغول است.

از این پژوهشگر نخبه کشور، تاکنون 4 اثر به چاپ رسیده که شامل: کتاب‌هایی بانام‌های جایگاه عقل در فقه اسلامی، همراه با کاروان کربلا، پرنیان زنان ایران‌زمین و پرنیان رحمت می‌باشد و علاوه بر آن وی صاحب ده‌ها تحقیق و مقاله در حوزه‌های خانواده و زنان و فقه و حقوق و سایر رشته‌های فرهنگی - اجتماعی و دینی است.

«ابوطالبی» در خصوص کتاب «جایگاه عقل در فقه اسلامی» بابیان اینکه، در تألیف این اثر تلاش کردم تا پژوهشی در خور، برای اهل اندیشه به رشته تحریر درآورم، گفت: در نگارش این کتاب انسان با ابزار شناخت و آگاهی (حواس ظاهر، باطن و قدرت تعقل) که خداوند در اختیار او قرار داده، کسب معلومات می‌کند و با استفاده از حواس پنج‌گانه، ادراک و معلومات عقلیه که وجه امتیاز انسان و حیوان است، با نیروی عقل درباره ادراکات حسی، خیالی و وهمی می‌اندیشد تا بتواند صحیح را از باطل تشخیص ‌دهد.

وی افزود: بحث ما در این اثر نیز در مورد همین قوه عاقله است و می‌خواهیم بدانیم آیا این قوه عاقله می‌تواند منبع یا دلیلی برای احکام شرعی باشد یا خیر و اگر یک منبع مستقل است آیا حکم شرعی وجود دارد که تنها دلیل برای استنباط آن عقل باشد.

این کاندید انتخابات یازدهم مجلس عنوان کرد: در این کتاب به واکاوی و پاسخ به پرسش‌هایی نظیر این پرداختیم که اگر علمای شیعه استدلال‌های عقلی را پذیرفته‌اند، چرا استدلال‌های عقلی تحت عنوان استحسان و مصالح مرسله را رد می‌کنند؟ یا این سؤال که در مورد بحث قیاس (تمثیل منطقی) نیز آیا قیاس به‌عنوان یک روش و یا دلیلی برای استنباط احکام، موردقبول علمای شیعه هست یا خیر؟

این پژوهشگر نخبه کشور به دومین کتاب خود اشاره کرد و گفت: کتاب همراه با کاروان کربلا، در خصوص انحرافات در روایات منصوب به وقایع کربلا نوشته‌شده است.

این نامزد انتخابات مجلس شورای اسلامی، افزود: خداوند برای هر امتی مراسم و آیین‌های گروهی برای افزایش یاد خدا قرار داده که این بسیج و گرد هم آوردن مردم در فواصل زمانی منظم و حفظ خطوط ارتباطی، باعث ایجاد تعادل اخلاقی در سطح جامعه و کاهش کشمکش اجتماعی و نیز سبب تقویت و تائید دوباره پایبندی به ارزش‌ها و باورهای خاص و مغفول مانده می‌گردد.

وی یادآور شد: ازاین‌رو اهل‌بیت (ع) به برگزاری مراسم و مجالسی که یاد آنان را زنده کند و گریه بر رنج و ستمی که بر آنان واردشده را سفارش کرده‌اند.

«فریبا ابوطالبی» ادامه داد: فرستادگان شیطانی انگلیس، آمریکا و صهیونیسم در چند قرن اخیر یکی از وظایف مهم خود را مبارزه با عزاداری‌های مذهبی به‌عنوان یکی از مبانی مهم انسجام جامعه اسلامی قرار داده‌اند.

وی با اشاره به اعتقادات شیعه و سنی گفت: دو گروه برای انحراف در دو مذهب‌ مسلمین، در نظر گرفته‌شده‌اند که برای مذهب تشیع که معتقد به اسلام پویا و نوگراست، فرقه بهایی مأموریت یافته‌اند تا با ترفند نوگرایی امروزی و پرهیز از کهنه‌گرایی، با شعائر و سنت‌های الهی ازجمله عزاداری در مصائب اهل‌بیت (ع) که سدی در مقابل اهداف تسلط شیطان بر انسان‌ها است مبارزه کنند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: برای مذهب اهل تسنن که معتقد به اسلام غیر پویا و ایستا هستند، نیز گروه وهابی مأموریت می‌یابند تا با ترفند سنت‌گرایی از اسلام، دینی بدون اندیشه، عقب‌مانده و منزوی ارائه دهد و در این راه حتی سیره و روش پیامبر (ص) در امر عزاداری را به فراموشی بسپارد.

شایان‌ذکر است، «فریبا ابوطالبی» استاد دانشگاه که در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه اصفهان کاندید شدند، از پژوهشگران نخبه در حوزه اجتماعی- فرهنگی و نیز زنان و خانواده و مسائل فقه و حقوق هستند و برنامه‌های ارزنده‌ای را برای حمایت از زنان و خانواده تدارک دیدند.

منبع خبر :  باخبرباش
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41