امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2065

 افزایش قیمت سم، محصولات آفت زده را به مصرف انسانی درآورد

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان گفت: قیمت بالای سم سبب شده بسیاری از کشاورزان مرحله سمپاشی علیه آفات را از کشاورزی حذف و محصولات آفت زده خود را با قیمت ارزان تر به بازار عرضه و به مصرف انسای درآورند.

محمدرضایی در گفتگو با خبرنگار باخبرباش اظهار داشت: به خاطر بحران اقتصادی کشاورزان دیگر توان خرید سم  و کود را ندارند و به خاطر عدم تخصیص سم و کود کافی به کشاورزان، بسیاری از آنها مجبور به تولید و برداشت محصولات آفت زده می شوند و به همین خاطر گندم ها و جوهای سن زده راهی بازار میشود.

وی هرچند  تخصیص آب به کشاورزان را حلال تمامی مشکلات می داند و می گوید: اگر به کشاورز هر ساله مانند دو دهه قبل ٩ ماه آب اختصاص یابد، خیلی از مشکلات اقتصادی آنها حل خواهد شد و نیازی به کمک دولت ندارند اما با تخصیص ناچیز آب به کشاورزان و برای رسیدن به یک محصول با کیفیت و تولیدات سالم باید از سوی دولت کشاورز باید حمایت شود و نهاده های به قیمت دولتی و ارزان در اختیار کشاورزانی که توان خرید سم و کود را ندارند، اختصاص یابد.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد: افزایش قیمت کودهای ازته و فسفاته و پتاسه و سموم کشاورزی و تخصیص سهم های محدود به کشاورزان باعث شده که بسیاری از آنها محصولات خود را بدون استفاده از این نهاده ها، محصولات آفت زده و کم کیفیت خود را به بازار عرضه کنند .

وی اعلام کرد: گاها سن زدگی های در حد بالایی است که باید به مصرف دام ها برسد اما گاهاً به مصرف انسانی در می آید.

محمد رضایی اظهار داشت: قیمت های چندین برابری نهادها و پایین بودن قیمت محصولات کشاورزان گاها باعث می شود که حداقل حقوق کارگری هم در سال برای کشاورز باقی نماند اما کشاورز نمیتواند بیکار باشد و تن به این ضررها می دهد زیرا که خرید تضمینی و حمایتی از سوی دولت به خیلی از محصولات تعلق نمی گیرد.

وی ادامه داد: کود اوره که کیسه ای 50 هزار تومان بوده به 200 هزار تومان افزایش یافته است و قیمت حمایتی کود پتاسه به 450 هزار تومان رسیده این در حالی که قیمت بالای سم سبب شده بسیاری از کشاورزان مرحله سمپاشی علیه آفات را از کشاورزی حذف و محصولات آفت زده خود را با قیمت ارزان تر به بازار عرضه کنند.

عضو هیئت مدیره نظام صنفی کشاورزی استان اصفهان اعلام کرد: بدلیل دیر باز شدن آب تابستانه و زود بسته شدن آب نیمی از ذرت علوفه ای کشاورزان اصفهان به ثمر نرسید درضمن سرمای زود رس موجب سرمازدگی ذرت علوفه ای کشاورزان شد.

منبع خبر :  
کد خبر :  bakhabarbash-ghalriz

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41