امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 214

 بوئین میاندشت زیستگاه امن سیاه گوش در استان اصفهان است

مشاهده گونه نادر و کمیاب گربه سان سیاه گوش در سه سال گذشته در بوئین میاندشت نشان دهنده پویایی جمعیت این گربه سان در اکوسیستم پایدار منطقه است.


به گزارش باخبر باش به نقل از ایرنا ،رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوئین میاندشت  ایرنا گفت : ساکنان محلی سال 94 نوعی گربه سان را در زیستگاه های آزاد منطقه مشاهده کردند و شهریور 95 اولین سیاه گوش زنده (توله شش ماهه) و 22 تیر 96 نیز یک قلاده سیاه گوش نر بالغ در این منطقه دیده شد. 
حسین خلیلی افزود: روز گذشته نیز با پیگیری یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان لاشه یک قلاده سیاه گوش بالغ در زیست گاه های بوئین میاندشت کشف شد.
وی گفت: پس از بیومتری و بررسی لاشه مشخص شد که هیچگونه آثار ضرب و جرح و گلوله ای بر روی لاشه وجود ندارد و این نشان می داد که کهولت سن و ناتوانی در تهیه طعمه علت مرگ این گربه سان بوده است.
وی افزود: کشف سه قلاده سیاه گوش در سه سال متمادی در زیستگاه های آزاد فریدن با توالی سنی متفاوت حاکی از وجود چرخه زیستی کامل و اکوسیستم پایدار و پویایی جمعیت این گونه نادر و کمیاب است.
خلیلی گفت: با مشاهده این حیوان وحشی در منطقه ، هماهنگی لازم با مردم محلی و دامداران و آموزش هایی از طرف محیط بانان برای حفاظت از این گونه نادر حیات وحش انجام گرفت.
شهرستان بوئین میاندشت با دارا بودن مراتع بکر و درجه یک استان اصفهان دارای یک منطقه شکار ممنوع بنام ستبله و زیستگاه های آزاد غنی است . 
طبیعت ایران دارای هشت گونه گربه سان است که تمامی این گونه ها شامل یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، کاراکال، گربه وحشی، گربه شنی، گربه پالاس و سیاه گوش در استان اصفهان دیده شده‌است.
بطورکلی در دنیا چهارگونه سیاه گوش وجود دارد که سیاه گوش اوراسیایی از نظر جثه از سایر گونه ها بزرگتر و دارای گسترده ترین پراکنشی است که در ایران مشاهده می شود. 
حمله سگ های گله به گربه سانان کوچک نظیر سیاه گوش ، آتش سوزی ، تخریب مراتع و چرای بی رویه و تخریب زیستگاه ها عوامل مهم کاهش جمعیت این گونه جانوری به شمار می رود .

 

ایرنا 

منبع خبر :  ایرنا
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41