امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 0
 تعداد بازدید - 175

 تقاضای مدیر سابق سازمان اوقاف از حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی | از تکمیل اقدامات نیمه‌تمام سازمان تا استفاده از مدیران فعلی

رئیس سابق سازمان اوقاف از رئیس جدید این سازمان تقاضا کرد تا اقدامات نیمه تمام سازمان را به پایان برساند و از مدیران و عناصر موجود در سازمان استفاده کند.


به گزارش باخبرباش به نقل از،روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه مراسم تودیع حجت‌الاسلام والمسین محمدی و معارفه حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی؛ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی؛ رئیس دفتر مقام معظم رهبری، دکتر سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان کشوری و لشگری و معاونان و مدیران کل ستادی و استانی سازمان اوقاف پیش از ظهر امروز (شنبه ۲۸ مهر ماه) در محل این سازمان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم گزارشی از فعالیتهای هشت ساله سازمان اوقاف ارائه شد و حجت‌الاسلام والمسین محمدی؛ نماینده ولی فقیه و رئیس سابق سازمان اوقاف اظهار کرد: در ابتدای مراسم گزارش عملکردی از فعالیتهای سازمان در هشت سال اخیر ارائه شد اما نکته‌ای مهمی که باید بگویم این است که به لحاظ منابع انسانی سن مدیریتی در سازمان اوقاف در سالهای اخیر به ۴۲ سال رسید که این نشان‌ می‌دهد سن مدیران سازمان اوقاف از میانگین سایر دستگاه‌ها ۶ سال جوانتر است.
وی با اشاره به اینکه در این سالها مدیریت سازمان با مشورت صاحب‌نظران تک‌بعدی نبود و همه‌جانبه بود، تصریح کرد: در سه بخش فعالیت داشتیم که بحث امور قرآنی در راس فعالیتها و اداره بقاع متبرکه و موقوفات از دیگر فعالیتهایمان بود.
رئیس سابق سازمان اوقاف توجه به منویات مقام معظم رهبری را به‌عنوان اصل فعالیت‌های سازمان در سالهای اخیر دانست و گفت: به‌عنوان مثال اجرای نیات واقفان از تاکیدات ایشان بود که ما نیز این مهم را جزو اصول قرار داده بودیم.

محمدی با اشاره به اینکه اقدامات در سازمان اوقاف در هشت سال اخیر براساس نظرات کارشناسانه بود، تاکید کرد: ما از مدیران سازمان گزارش شرعی می‌خواستیم؛ گاهی اوقات همکاران در سازمان ۲۰ روز وقف‌نامه‌ایی را با دقت مطالعه می‌کردند یا فعالیتهای مهمی در شورای اجرای نیات واقفان متشکل از معاونان سازمان انجام گرفت.

وی فرمایشات امام راحل و رهبر انقلاب را بینات فعالیت‌های سازمان در این سالها برشمرد و خاطرنشان کرد: برخی افراد بودند که می‌خواستند در اینجا اعمال نفوذ کنند اما نگذاشتیم به هدفشان برسند و بعضا از دستمان ناراحت می‌شدند.
رئیس سابق سازمان اوقاف به اقدامات دیگر سازمان اوقاف در این سالها اشاره کرد و گفت: ورود به عرصه‌های جدید اقتصادی از جمله اقتصاد مقاومتی و فعالیتهای دانش‌بنیان، تهیه سند راهبردی، خدمات‌رسانی به نخبگان علمی، ایجاد هیئت فقهی جهت رسیدگی به مسائل حقوقی و قضایی، پرداختن به اقدامات زیر بنایی (بازنگری ساختار سازمانی)، به دست آوردن آمار و ارقام دقیق موقوفات، جمع آوری بیش از ۱۰۰ میلیون سند وقف، کمک به بازسازی اعتاب مقدس و ایجاد شفافیت مالی در هزینه کردها از جمله اقدامات این سالهای سازمان است.
محمدی یادآور شد: پیش از انقلاب تا سال ۸۸، ۶۴ هزار و ۵۰۰ سند برای موقوفات اخذ شد اما از سال ۸۹ تا ۹۶، این آمار به بیش از ۷۳ هزار سند فقط در هشت سال رسید.
وی با اشاره به اینکه در هیچ دوره‌ای شفافیت مالی سازمان اوقاف به این میزان نبوده است، تاکید کرد: افتخار می‌کنیم که در مسائل مالی نقطه مبهمی نداریم و در همین لحظه می‌توانید تنظیم سند اجاره در نقطه‌ای از کشور مشاهده کنید و هزینه‌کردها را هم قابل مشاهده است.
رئیس سابق سازمان اوقاف در ادامه از رئیس سازمان اوقاف تقاضا کرد تا اقدامات نیمه تمام سازمان را به پایان برساند و به برخی از آنها اشاره کرد و گفت: اخذ اسناد رسمی برای جلوگیری از موقوفه‌خواری، اسکن اسناد موقوفات، ثبت اطلاعات عمرانی بقاع متبرکه و موقوفات، پیگیری سامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه، اقدامات دانش‌بنیان، اجرای نیات واقفان تا نقطه پایانی، بازنگری مجدد در ساختار سازمان، استفاده از مدیران و عناصر موجود در سازمان از جمله این اقدامات است.
محمدی با بیان اینکه وقف در صورتی گسترش می‌یابد که خدمات آن به مردم گفته شود، تصریح کرد: ۲۵ درصد از مراکز درمانی کشور از جمله بیش از ۱۳۰ بیمارستان کشور موقوفه است؛ برخی از این مراکز روزانه ۳۰ هزار بیمار را مداوا می کنند و به هزاران نفر خدمات می‌دهند.
وی با اشاره به امضای بیش از ۳۰ تفاهم‌نامه با دستگاه‌های مختلف کشور افزود: بزرگترین اختلاف ملکی کشور با سازمان منابع طبیعی حل و فصل شد که در آن وضعیت یک میلیون و ۴۰۰ هکتار با نظر کارشناسان تعیین تکلیف شد.
رئیس سابق سازمان اوقاف تاکید کرد: تمامی دستگاه‌های کشور به موقوفات بدهکار هستند اما دریغ از یک کلمه‌ که از وقف بگویند و در ترویج وقف سهیم باشند.
محمدی گفت: یکی از بزرگترین آفت‌های سازمان اوقاف در گذشته فروش سرقفلی املاک و پذیره اولیه بود که جلوی اینکار را گرفتیم.
وی ضمن تشکر از همه دستگاه‌ها یادآور شد: مدیران ما، به شکل کارمندی کار نکردند و همه با دل در کنار ما بودند؛ جا دارد از همه به ویژه مقام معظم رهبری قدردانی کنم؛ باز تاکید می‌کنم، شخص جابه‌جا می‌شود نه وظایف و تکالیف هرگز؛ بنابراین خواهش من این است که بیش از گذشته حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی را برای رسیدن به اهداف سازمان اوقاف همراهی کنید.

اوقاف و امور خیریه 

منبع خبر :  اوقاف و امور خیریه
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41