امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 2153

 صحنه سیاسی آمریکا به لرزه درآمد اعتراف تازه ترامپ پمپئو را در خطر سقوط قرار داد

موضوع تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای اوکراینی تقابل دموکرات ها و جمهوری خواهان در آمریکا را افزایش داده و با متهم شدن پمپئو و وکیل شخصی ترامپ در این موضوع ابعاد تازه تری از این ماجرا افشا شده است.

باخبرباش: پس از ماجرای تماس تلفنی رئیس جمهور آمریکا با همتای اواکراینی در 25 ژوئیه ابعاد تازه تری از جزئیات این رویداد افشا شده است.  عصبانیت ترامپ از آنجا آغاز شد که او بر شدت حملات خود به «آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان افزود و خواستار بازداشت وی به‌ دلیل خیانت برای اغراق در بخش‌هایی از مکالمه تلفنی‌اش با رئیس‌جمهوری اوکراین شد.اما از سویی دیگر ترامپ خواستار دیدار با شیف شد و گفت: «من هم مانند هر آمریکایی دیگری حق دارم با فردی که من را متهم کرده است، دیدار کنم.»

جالب تر اینکه ترامپ در موضع گیری مجدد در پیامی توئیتری خواستار استعفای رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا شد. در همین راستا ترامپ، شیف را یک دروغگوی بزرگ و بلایی بزرگ برای کشورش دانست.

شیف نیز در واکنش به این اظهارات ترامپ گفت: «رئیس جمهور نمی‌تواند از قدرت خود برای فشار به رهبران خارجی برای تحقیق در مورد مخالفان سیاسی خود استفاده کند. یاوه سرایی‌های ترامپ  ضرورت کار ما را تقویت می‌کند. آمریکا جمهوری است، اگر بتوانیم آن را نگه داریم.»

آدام شیف همچنین روز یکشنبه هفتم مهر ماه اعلام کرد که کنگره به دنبال دسترسی به تماس‌های تلفنی ترامپ با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و سایر رهبران جهان است. شیف همچنین به همراه روسای کمیته نظارت مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی این مجلس احضارنامه ای برای دستیابی به اسنادی از «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ صادر کردند. در ادامه پمپئو نیز به مجلس نمایندگان آمریکا احضار شد که وزیر خارجه آمریکا ضمن رد این موضوع آن را تهدید و زورگویی دانست. با گذشت چند روز از رسوایی اوکراین گیت هر روز اطلاعات جدیدی از این رویداد در رسانه ها منتشر می شود که تازه ترین تحولات را در ادامه می خوانید:

به گزارش  وال استریت ژورنال، پس از آنکه مجلس نمایندگان خواستار حضور پنچ دیپلمات برجسته آمریکا برای ادای شهادت شد، مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ در نامه‌ای نوشت که به این خواسته نمایندگان تمکین نخواهد کرد و آنها را زورگو خطاب کرد. این اقدام در حالی صورت می گیرد که طبق گزارش منابع خبری پمپئو در جریان گفت‌وگوی ترامپ با رئیس جمهوری اوکراین بوده است و حتی بر روی خط حضور داشته است.

به گزارش رویترز،  پمپئو همچنین به مانع تراشی در روند تحقیق نیز متهم شد.روسای کمیته‌های مختلف مجلس نمایندگان در بیانیه‌ای وزیرامور خارجه آمریکا را به ارعاب شاهدان متهم کرده و گفته‌اند که این امر غیرقانونی، مدرکی برای مانع تراشی در مورد تحقیقات از پرونده استیضاح «دونالد ترامپ» است.

به گزارش دیلی بیست، با ادامه فشارها بر پمپئو وی اعتراف کرد که به مکالمه تلفن بین روسای جمهوری ایالات متحده و اوکراین گوش داده است. این اولین بار بود که وی به این مساله به طور علنی اشاره می کرد، تماسی که به موضوع شکایت یک افشاگر ناشناس تبدیل شد و محور مهم در روند تحقیقات در مورد استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به شمار می رود.

به گزارش نیویورک تایمز، در پی تلاش دموکرات ها برای استیضاح ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در پیامی توئیتری تلاش‌های دموکرات‌های کنگره این کشور برای استیضاح وی را «کودتا علیه قدرت مردم» دانست. ترامپ در این پیام نوشت: همانطور که هر روز بیشتر و بیشتر باخبر می‌شوم، به این نتیجه می‌رسم آنچه در حال روی دادن است استیضاح نیست، بلکه کودتا است که هدف آن گرفتن قدرت مردم، رای آنان، آزادی‌های آنان، متمم دوم قانون اساسی، مذهب، ارتش، دیوار مرزی و حقوق خدادادی مردم آمریکا است.

 

 

از طرفی علاوه بر فشار رسانه ها این بار شبکه دست راستی