امتیاز :
 تعداد امتیاز ها - 5
 تعداد بازدید - 4391

 «فریبا ابوطالبی» پژوهشگر اجتماعی: باید منزلت و کرامت را به کارگر ایرانی بازگردانیم

«فریبا ابوطالبی» پژوهشگر اجتماعی معتقد است: پائین بودن میزان حقوق و حمایت‌های اجتماعی و عدم پرداخت به‌موقع مزایا موجب از بین رفتن منزلت کارگران و بازنشستگان ایرانی شده و دولت و مجلس باید با تمام توان درصدد بازگرداندن کرامت انسانی به این قشر زحمتکش باشند.

تعیین حقوق بسیار اندک برای مشاغل سختی همچون کارگری و پایین بودن سقف حقوق اداره کار در برابر هزینه‌های سرسام‌آور زندگی از یک‌سو و متأسفانه عقب افتادن چندماهه پرداخت برخی کارخانه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌ها از سوی دیگر، در سال‌های اخیر سبب زیر سؤال رفتن منزلت و کرامت طبقه زحمتکش کارگر، بازنشستهگان عزیز و مشاغل دیگر شده است.

قطعاً مشکلات معیشتی ارتباط مستقیم با استحکام کانون خانواده و رشد طلاق نیز دارد و علاوه برافزایش بزهکاری، سبب بی‌انگیزگی نیروی کار، کاهش تولید و پایین آمدن کیفیت و بازده عمومی خواهد شد

یک استاد دانشگاه معتقداست: باید کرامت کارگر ایرانی حفظ شود و با حقوق فعلی که کفاف حداقل‌های واجبات زندگی را هم نمی‌دهد، اعتمادبه‌نفس و منزلت از کارگران سلب شده و با نیروی کاری همیشه خسته و ناراضی روبرو هستیم.

«فریبا ابوطالبی» می‌افزاید: باید حقوق کارگران در سطحی باشد که در کنار تأمین مایحتاج زندگی، زمان و هزینه کافی برای رشد فرهنگی و تفریح و پرداختن به فعالیت‌های فوق‌برنامه مهیا باشد تا در کنار کار روزانه بتوانند با این برنامه‌ها کمی فراغت فکری پیدا کنند و سطح فرهنگی خانواده‌ها نیز رشد پیدا کند.

وی با اشاره به این نکته که ایجاد اشتغال ارتباط مستقیم با تحکیم بنیان خانواده دارد، گفت: ریشه بسیاری از اختلافات زوجین و طلاق‌ها از بیکاری مردان و عدم توانایی در تأمین اقتصادی خانواده شروع می‌شود.

«ابوطالبی» با تأکید بر تربیت دینی و خانوادگی جوان ایرانی، اذعان کرد: اگر بستر کسب رزق حلال و گردش اقتصادی سالم در جامعه ایجاد شود، جوانان ما به بزهکاری روی نمی‌آورند و کمتر شاهد جرائم و رفتارهای ناصواب خواهیم بود.

این پژوهشگر اجتماعی بابیان این سؤال که کارگر یا بازنشسته‌ای که 6 ماه حقوق نگرفته و امنیت اقتصادی ندارد، چگونه می‌تواند خانواده‌ای شاداب داشته باشد، اظهار کرد: عدم پرداخت به‌موقع حقوق و مزایای شغلی کارگران، بازنشستگان یا معلمان برای مدیران و مسئولین ننگ و عظمت و اعتبار اقتصاد ایران تنها درگرو عمل به اقتصاد اسلامی و رعایت منزلت نیروی انسانی و حمایت از تولید مؤثر است.

وی، بهداشت و تحصیل رایگان را حق شهروندان دانست و گفت: دولت موظف است این شرایط را در جامعه ایجاد کند تا لااقل باوجود پایین بودن حقوق و مزایا، شاهد دریافت هزینه‌های گزاف از خانواده کارگران و قشر ضعیف برای هزینه‌های تحصیلی و درمانی نباشیم.

«ابوطالبی» بابیان اینکه، مدیران لیبرال و غرب‌گرا بخش معیوب چرخه اقتصاد کشور هستند و سبب شدند مبنای اسلامی از هدف‌گذاری سیاست‌های اقتصادی کشور کنار زده شود، تأکید کرد: باید «ما می‌توانیم» را اساس تولید کشور قرار داد و بر تارک اقتصاد ایران نشاند.

وی، برداشتن 4 صفر از پول ملی، طرح خوبی برای بازگشت اعتبار به پول ملی دانست ولی لازمه آن را مهیا شدن زیرساخت‌های این برنامه توصیف کرد و گفت: قبل از آن کشور در رشد و تولید و کارآفرینی توسعه یابد، چراکه بدون رشد اقتصادی لازم، حذف صفر از پول ملی تنها پاک کردن صورت‌مسئله است.

ابوطالبی در آخر، خاطرنشان کرد: علاوه بر رشد کمی تولیدات باید کیفیت نیز به‌موازات آن رشد کند و فرهنگ‌سازی در حمایت از کالاهای ایرانی و تولیدات داخل در اولویت برنامه‌های مسئولین قرار گیرد.

منبع خبر :  
کد خبر :  

نظراتارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما نمایش داده نمی شود. فیلدهای ضروری با * مشخص شده اند. *

اخبار مرتبط

شبکه های اجتماعی
شماره های تماس
  • تلفن : 03136622123
  • موبایل : 09133147435
  • موبایل : 09133658705
دفتر مرکزی
  • آدرس : اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر
  • بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی
  • بن بست ایمانی . پلاک 41