حالت شب
  • Wednesday, 29 May 2024
اختصاص بیش از هزار میلیارد تومان برای حل مشکل محلات اصفهان اعضای شورا به نمایشگاه اکسپو نرفتند

اختصاص بیش از هزار میلیارد تومان برای حل مشکل محلات اصفهان اعضای شورا به نمایشگاه اکسپو نرفتند

به گزارش باخبرباش/ محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: در شورای شهر جلسات هفتگی داریم و در کنار آن سخنگوی شورا اهم مصوبات را منعکس می‌کند و تا حد خوبی ارتباط منطقی میان رسانه‌ها و شورا برقرار است، اما پیشنهاد شد چنین جلسه‌ای نیز برای گفت‌وگوی مشروحی پس از گذشت ۷ ماه فعالیت برگزار شود. 

وی با بیان اینکه در این سال شاهد دست به دست شدن مسؤولیت‌ها میان شورا و شهرداری بودیم، تاکید کرد: شاید توقف یا کندی در امور مطرح بوده که اگر وجود داشته، موجب خسران است و در این راستابه آنچه که انتظار داشتیم نرسیدیم و امیدواریم در آینده این روند اصلاح شود.

نورصالحی عنوان کرد: با ۱۳ نفر کار شورا را آعاز کردیم اما حدود ۳ ماه قبل یکی از اعضا جدا شد و احتمالاً برای جلسه بعد عضو جدید اضافه شود. 

تلاش اعضای شورا بیش‌ترین اثرگذاری برای مردم است

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان یادآور شد: در همه دوره‌ها شوراها به واسطه مردمی بودن به دنبال این هستند تا بیش‌ترین و بهترین خدمت را به مردم ارائه دهند و در این دوره نیز روند به همین صورت است و تمام اعضا تلاششان بر این بوده تا بیش‌ترین اثرگذاری را داشته باشند. 

وی با بیان اینکه حدود ۴٠ روز بعد از شروع فعالیت شورا، شهردار معرفی شد، اظهار کرد: در ۷ ماه گذشته، موتور در حال حرکت شهرداری با سرعت بیش‌تری آغاز به کار کرد و تدوین برنامه ۱۴٠۵ در شورای قبل به تصویب رسید، به شورای فعلی سپرده شد و با حفظ ساختار کلی بر آن تغییرات جزئی اعمال کردیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص اهداف کلی برنامه ۱۴٠۵ بیان داشت: یکی از اهداف این برنامه این است که پروژه‌های عمرانی اصلی شهر که عمدتا پروژه‌های حمل و نقلی هستند، سرعت بگیرند و شاهد این موضوع، افزایش بودجه این پروژه‌ها در سال آینده است؛ همچنین نیاز بود به برخی اقدامات بیش‌تر توجه شود که شامل بحث فرهنگ و جذب مشارکت در حوزه حمل و نقل بود و تمام این مواد چهارچوب بودجه ۱۴٠۱ را تشکیل داد. 

بودجه ۱۴۰۱ شهرداری افزایش ۴۱ درصدی داشته است

نورصالحی با بیان اینکه بودجه شهرداری حدود ۴۱ درصد نسبت به سال جاری افزایش داشته است، اظهار داشت: این افزایش به این دلیل است که نیاز بود روند ادامه پروژه‌ها تسریع شود، همچنین با توجه به رشد نرخ‌ها از سال ۹۶ نیاز بود برای حفظ قدرت خرید خدمت و کالا در شهر نیاز بود بودجه حداقل ۱۴ تا ۱۵ هزار میلیارد تومان باشد. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون جلسات برگزار شده شورای شهر بیان داشت: در این مدت ۳۳ جلسه علنی و ۵۵ جلسه تلفیق داشتیم که در این میان نیز ۷ کمیسیون تشکیل شد که کمیسیون آب و مناطق کم‌برخوردار در این دوره به تازگی اضافه شد. 

وی توضیح داد: کمیسیون‌های فعالی داشتیم و به غیر از جلسات کمیسیون‌ها که حدود ۲٠ جلسه برگزار شد، در حدود ۳۱ جلسه کمیته نظارتی نیز  تشکیل شد و آمار نشان می‌دهد که حدود هزار و ۵٠٠ نفر در این کمیته‌ها حضور پیدا کردند و مشکلات آن‌ها، بررسی و حل و فصل شد. 

نورصالحی عنوان کرد: تلاش‌مان این بوده که در دریافت‌ها و مجوزها قوانین را به نفع مردم تفسیر و تحلیل کنیم و البته برخی اخبار می‌رسید که ممکن بود برخی تخلفات صورت گرفته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر معتقدیم که در محیط‌های اداری از جمله شهرداری بیش از ۹۵ درصد از افراد سلامت کاری دارند، گفت: ممکن است درصد محدودی روند صحیحی نداشته باشند و این یکی از محورهایی بود که نیاز است در شهرداری وجود نداشته باشد و در ۶ ماه گذشته یکی از بهترین اقدامات در این روند اجرا شده است. 

وی با اشاره به موضوع توازن و ایجاد عدالت میان مناطق یادآور شد: در دوره سوم شورا مصوبه‌ای داشتیم که شورای ویژه مناطق کم برخوردار به ریاست استاندار و عضویت افراد مختلف برگزار شود و این کمیته فعال، اما به دلایل مختلف در سنوات بعد کمرنگ شد. 

نورصالحی مطرح کرد: فاصله میان مناطق از بعد خدمات، فرهنگی، اجتماعی و...  وجود دارد و قابل انکار نیست و می‌دانیم به قدری زیاد است که در کوتاه مدت قابل درمان نیست و تمام مناطق نمی‌توانند به‌صورت کامل شبیه به هم شوند. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اعلام کرد: حدود ۲٠٠ محله داریم که تقریبا ۹٠ محله توجه ویژه می‌خواهد و در سال ۱۴٠۱، ۳٠ محله از ۱۵ منطقه به‌طور ویژه مورد توجه قرار خواهد گرفت و مجموع بودجه محلات حدود هزار و ۱٠٠ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. 

وی با بیان اینکه در شهرداری میز محلات به ریاست شهردار تشکیل شده است، گفت: هدف از چنین اقدامی این است که به محلات مراجعه مستقیم شود و از خود مردم نیازها و کمبودها گرفته شود، اما پیش از آن مطالعات نیز صورت گرفته و موارد احصا شده است. 

نورصالحی با بیان اینکه تلاش‌مان بر این بوده نیازها به‌صورت موردی حل شود، اظهار داشت: سیستمی حل کردن مشکلات به این صورت است که در بودجه سنوات شهر مطرح و مشخص شود هر محله نیازها و کمبودهایی دارد. 

نورصالحی در خصوص ترافیک‌های شهری گفت: در شهر ترافیک زیادی وجود دارد، اما تمام آن به پزشکان مربوط نیست که در این راستا روز گذشته قراردادی برای اجرای کامل سیستم‌های برق، مخابرات و...  ناوگان خط ۲ مترو منعقد شد که از شمال شرق به جنوب غرب است و پیشرفت فیزیکی ساختمانی آن ۴٠ درصد است و طول آن ۲۴.۵ کیلومتر مربع است. 

وی خاطرنشان کرد: رینگ چهارم نیز به سرعت در حال پیشبرد است و برای سال ۱۴٠۱ بودجه آن را اضافه کردیم و برای تکمیل خط ۱ نیز از ایستگاه قدس تا دانشگاه صنعت پیش‌بینی بودجه کردیم که در دوره قبل متوقف شد و این دوره فعال خواهد شد. 
   
نورصالحی اظهار داشت: یکی از تفاهم‌هایی که روز قبل صورت گرفت این بود که در راه‌اندازی اتوبوس برقی مشارکت کنند و نیاز است حداقل ۲ خط پر ترافیک برقی شود که در این راستا سازنده‌های داخلی برای تولید خودرو برقی کار خود را آغاز کرده‌اند و پیگیریم تعدادی از تاکسی‌های شهری برقی شوند و در قرارداد مطرح شده که تا شهریور ۱۴٠۱، ۱۴ دستگاه شارژ برقی را راه‌اندازی کنیم. 

در بودجه ۱۴۰۱ برای بازسازی و خرید اتوبوس ۵٠٠ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است

وی پیرامون بازسازی اتوبوس‌ها توضیح داد: در بودجه سال آینده برای بازسازی و خرید اتوبوس‌ها، حدود ۵٠٠ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. 

نورصالحی در خصوص شهرک سلامت عنوان کرد: اقدامی که در شهرک سلامت رخ داده، در کشور بی نظیر است اما کافی نیست و نیاز است مشابه آن در شهر افزایش پیدا کند چرا که هدف از این اقدام انتقال مطب پزشکان با همکاری خود پزشکان و کم شدن تراکم مطب‌های پزشکی است و نیاز است مردم نیز همکاری کنند تا ترافیک شهر بهبود پیدا کند. 

نورصالحی پیرامون قیمت‌ قبر و سنگ قبر در باغ رضوان عنوان کرد: اینکه قیمت‌های باغ رضوان منطقی باشد، انتظاری قابل قبول است و ما نیز به‌دنبال این موضوع هستیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون تفاوت حقوق کارمندان شهرداری یادآور شد: در حال حاضر سعی شده تفاوت‌های حقوقی کارمندان شهرداری رفع شود و درصدی که شرکت‌های خصوصی بر حقوق اعمال می‌کند حدود ۲ درصد است اما رانت نیست و نیاز است شفاف شود. 

وی پیرامون ارتباط خویشاوندی خود با شهردار اظهار کرد: با آقای قاسم‌زاده خویشاوند هستیم اما اگر او تخلف کند نیاز است گزارش دهم و روحیه او نیز به این گونه است که اگر درخواستی داشته باشم حتما اجابت نمی‌شود. 

تنها راه ارتباطی شورا و شهرداری قانون است

نورصالحی گفت: ما ۱۳ نفر با شهردار چه خویشاوند باشیم چه نباشیم تاثیری بر ارتباطات ندارد و مجرای ارتباط‌مان قانون است. 

وی با اشاره به میزان مشارکت مردم در انتخابات ۱۴٠٠ خاطرنشان کرد: همیشه درصد مشارکت مردم در انتخابات شورا کم‌تر از ریاست جمهوری است و شاید این دوره کم‌تر از دیگر دوره‌ها بوده است، با هر تعداد رای، نماینده مردم همه شهر اصفهان هستیم و اگر قدم کج یا درست برداریم باید به همه پاسخگو باشیم و کاری نداریم چه کسی به ما رای داد و چه کسی نداده است. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص آلودگی هوای اصفهان تأکید کرد: آلودگی هوا مشکلی است که در طول زمان پیش آمده است و توسط یک ارگان رخ نداده است.

نیاز است در جهت صنایع دانش‌بنیان پیشرفت و توسعه داشته باشیم

نورصالحی با تاکید بر اهمیت توسعه حوزه گردشگری عنوان کرد: یکی از صنایع پاک گردشگری است و در زمینه توریسم سلامت بخش خصوصی در حال رقم زدن اتفاقات خوبی است، ما به‌عنوان شورا و شهرداری مسیر را برای آن‌ها تسهیل می‌کنیم همچنین برای عموم گردشگری نیز با ظرفیت موجود می‌توانیم گرشگر جذب کنیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: در اتاق بازرگانی کمیسیون ویژه‌ای برای گردشگری ایجاد شده و در حال همکاری با یکدیگر هستیم، همچنین نیاز است شرایط شهرمان را خوب نشان دهیم. 

وی پیرامون بودجه مختص به مطبوعات یادآور شد: برای مطبوعات بودجه فرهنگی داریم اما برای کمک به مطبوعات به‌طور خاص ردیف مشخصی نداریم و این موارد منعکس خواهد شد تا رفع شود. 

اعضای شورا در نمایشگاه اکسپو شرکت نکردند

نورصالحی با اشاره به نمایشگاه اکسپو دبی عنوان کرد: اکسپو دبی کاری خوب و ارزشمند است و تعدادی از مسؤولان شهرداری و استانداری رفتند که مدیران شهرداری با هزینه شخصی و به‌عنوان مرخصی رفتند، اما در شورا به‌دلیل مسائل حاشیه‌ای ترجیح دادیم که نرویم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون دفاتر تسهیل‌گری یادآور شد: دفاتر تسهیل‌گری تاثیر خوبی دارند و برای سال ۱۴٠۱ حدود ۵ میلیارد برای بودجه آن‌ها در نظر گرفتیم و اعتقاد به فعالیت و تاثیرگذاری آن‌ها داریم و مطرح کردیم که اگر نیاز بیش‌تری بود در بودجه اصلاح خواهد شد. 

وی پیرامون انتخاب عضو جدید شورا اظهار کرد: حدود ۲ ماه است که آقای صادقیان استعفا داده است، روال این است که فرمانداری عضو جایگزین را معرفی می‌کند که آقای امینی را معرفی کردند اما در شورا شرکت نکرد، نفر دوم آقای امامی بود که از او دعوت کردیم، اونیز حضر پیدا نکرد و فرمانداری نفر سوم آقای شریعتی را معرفی نکرد و قرار است یکشنبه به شورا بیاید و اگر نیامد نفر چهارم معرفی خواهد شد و ما کوتاهی نداشتیم. 

نورصالحی پیرامون کلانشهر بودن یا نبودن اصفهان گفت: در ادبیات شهری، کلانشهر با جمعیت بیش از ۱ میلیون گفته می‌شود و غیر از جمعیت معیارهای دیگری مطرح نشده  به این واسطه اصفهان به‌عنوان کلانشهر مطرح می‌شود. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص مبارزه با فساد بیان داشت: جامعه در حال رصد است و اگر حساسیتی بر برخورد با فساد وجود داشته باشد سیستم خود را تنظیم می‌کند و  وظیفه شورا و شهرداری کشف و برخورد با فساد از این جهت است که دستگاه مربوطه برخورد کند. 

وی خاطرنشان کرد: تعداد قابل توجهی از افراد متخلف داخل و خارج شهرداری برکنار شدند اما نیاز است بیان شود بیش از ۹۹ درصد پرسنل در حال انجام کار درست شوند. 

نورصالحی اظهار داشت: اگر پرونده خلافی صادر شده یا خلافی انجام شده و به ما ابلاغ شده، پیگیری کرده‌ایم و با حساسیت‌های مطرح این موارد در حال کاهش است، اطمینان می‌دهم که حساسیت بر این موضوع به شدت زیادی مطرح است و امیدوارم به صفر برسد. 

برنامه‌ای برای انتقال اراضی نظامی جنوب شهر نداریم

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون انتقال اراضی نظامی تأکید کرد: در قانون تعریف شده که نیاز است اراضی نظامی منتقل شود اما شرایطی دارد، برنامه‌ای برای انتقال اراضی نظامی جنوب شهر نداریم، در بافت‌های فرسوده به حدی امکان توسعه درونی داریم که اگر حواس‌مان را جمع آن‌ها کنیم نتایج بهتری خواهد داشت. 

وی توضیح داد: پایگاه بدر به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های پدافند غیرعامل نیاز است و اگر قرار است توسعه‌ای رقم بخورد، باید نیازهای شهر نیز در نظر گرفته شود. 

نورصالحی پیرامون بازسازی اتوبوس‌ها عنوان کرد: عمر مفید اتوبوس‌ها ۱٠ سال است و با توجه به افزایش قیمت‌ها ممکن است جایگزینی‌ها اتفاق نیفتد اما در تلاش برای بهسازی هستیم و در کنار آن تصمیم به خرید ناوگان جدید و نوسازی ناوگان فعلی داریم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: دولت وظیفه دارد که ۵ هزار اتوبوس به کلانشهرها بدهد و طبق این مصوبه حداقل ۵٠٠ اتوبوس سهمیه داریم و پیگیر آن هستیم 

وی یادآور شد: در سال ۹۶ هزار و ۲٠٠ اتوبوس فعال داشتیم و در شرایط فعلی حدود ۶٠٠ اتوبوس فعال داریم و در تلاشیم اتوبوس‌های برقی را با سرمایه‌گذاری‌ها فعال کنیم. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون تراکم فروشی اعلام کرد: اینکه فراتر از قانون اقدامی انجام شود تراکم فروشی است که در حال حاضر با آن مواجه نیستیم. 

وی در خصوص نرخ حمل و نقل عمومی گفت: نرخ حمل و نقل عمونی زیاد نیست و طولانی‌ترین مسیر اتوبوس هزار و ۵٠٠ تومان است و قیمت جدید برای سال ۱۴٠۱ اعلام نشده است، اما تلاشیم که افزایش زیادی نداشته باشد. 

نورصالحی با اشاره به طرح شفافیت اظهار داشت: جلسات کمیته سلامت اداری در حال تشکیل شدن است و در کنار آن سامانه سوت‌زنی هم از قبل تشکیل شده است که متولی اصلی آن شهرداری است اما شورا نیز دسترسی دارد. 

سامانه شفافیت از اواخر فروردین در دسترس عموم قرار خواهد گرفت

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: سامانه شفافیت نیز از اواخر فروردین در دسترس عموم قرار خواهد گرفت، البته در حال حاضر فعال است اما اطلاعات کاملی در آن قرار نگرفته است. 

وی پیرامون موضوع مازوت‌سوزی بیان‌ داشت: با حکم قضایی پلمپ مشعل‌ها صورت گرفته اما یکی از مشعل‌ها حکم گرفت و در حال مازوت‌سوزی است، مقامات استان همه بیان کردند که مازوت‌سوزی رخ ندهد و یک مشعل فعال با حکم فرا استانی فعال است. 

نورصالحی با اشاره با جلسات علنی شورا خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده بود که جلسات به‌صورت حضوری برگزار شود اما به‌دلیل کرونا این اتفاق نیفتاد و باز هم پیگیر استیم تا هر کدام از رسانه‌ها که قصد حضور دارند مشکلی نباشد ولی در هرصورت جلسات به‌صورت پخش زنده برگزار می‌شود. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان پیرامون آرامستان‌های محله‌ای گفت: اگر روزی ممکن شود که آرامستان متمرکز در غرب داشنه باشیم اتفاق خوبی است، با دفن اموات در محلات موافق نیستیم و با محدود شدن آن‌ها موافقیم و در حال توسعه آن نیستیم. 

وی با اشاره به مصرف برق ماشین‌های برقی تأکید کرد: مصرف برق ماشین‌های برقی کم‌تر گازوئیلی است که سوخته می‌شود و یکی از نشانه‌های پیشرفتگی در دنیا وجود ماشین‌های برقی در شهرها است. 

نورصالحی عنوان کرد: حدود هزار و ۶۷ میلیارد تومان برای محلات اختصاص یافته تا هر محله‌ای مشکلی داشته است حل شود. 

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص تغییر مدیران یادآور شد: اگر شهردار همه مدیران یا هیچکدام از مدیران را تغییر ندهد انتقاد به او وارد است و نیاز است عملکرد مدیران جدید و قدیمی بررسی شود و درخصوص جایگزینی آن‌ها تصمیم‌گیری شود. 

وی اظهار کرد: ساختمان نیمه کاره کنار پل مارنان متعلق به افراد سرشناسی است که در کار ساخت و ساز فعال بودند و عمده فعالیت آن‌ها به همین سرنوشت دچار شد. 

نورصالحی در خصوص پروژه تراموا گفت: یک شرکت کار تراموا را قبول کرد اما به مشکل برخورد، در دوره‌های بعد مطالعات آن انجام شد اما هیچ وقت هزینه‌ای جز برای مطالعات برای آن نشده است و به مرحله جمع‌بندی و تصویب نرسید و در حال حاضر در دنیا اتوبوس برقی بهتر از تراموا است.

دیدگاه / پاسخ