حالت شب
  • Wednesday, 17 April 2024
افزایش ۴۳ درصدی اهدای عضو در اصفهان

افزایش ۴۳ درصدی اهدای عضو در اصفهان

 به گزارش باخبرباش مریم خلیفه‌سلطانی افزود: ۸۶ عضو بدن از افراد دچار مرگ مغزی در ۹ ماه امسال بمنظور پیوند به بیماران اهدا شد درحالیکه این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۶۰ عضو بود.

وی ادامه داد: ۳۲ مورد مرگ مغزی در استان اصفهان در ۹ ماه امسال به اهدای عضو منجر شد که این شاخص در مدت مشابه پارسال ۲۵ مورد بود.

خلیفه سلطانی با اشاره به اهدای کلیه، کبد، قلب و پانکراس (لوزالمعده) از افراد دچار مرگ مغزی در اصفهان، اظهار کرد: چهار مورد اهدای قلب از افراد مرگ مغزی در این مدت داشتیم که در اصفهان به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان خاطرنشان کرد: ۲۷ کبد نیز از افراد دچار مرگ مغزی در ۹ ماه امسال، اهدا و به شیراز ارسال شد.

خلیفه سلطانی با بیان اینکه امسال پیوند کبد در داخل استان نداشتیم، افزود: تعداد کلیه‌های اهدا شده از افراد دچار مرگ مغزی در اصفهان نیز ۴۵ مورد بود.

وی با بیان اینکه تعداد موارد مرگ مغزی که به‌دلیل عدم رضایت خانواده ها به اهدای عضو منجر نشد ۲۲ مورد بود، تصریح کرد: اگر این موارد با رضایت خانواده ها به اهدای عضو منجر شده بود می توانست به حدود ۵۰ بیمار، زندگی دوباره ببخشد.

خلیفه سلطانی گفت: ۶۷ مورد اهدای کلیه از افراد زنده نیز در ۹ ماه امسال در استان اصفهان ثبت شده است.

مسوول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان تاکید کرد: اصفهان هنوز جای کار زیادی برای ارتقای شاخص اهدای عضو از افراد دچار مرگ مغزی دارد و لازم است در این زمینه اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بیشتری صورت بگیرد.

 اعضای قابل اهدای از فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده‌ها، لوزالمعده(پانکراس) و کُلیه‌هاست؛ علاوه براین، برخی از بافت‌های بدن از جمله پوست، قرنیه، تاندون، غُضروف، استخوان و دریچه قلب نیز قابل پیوند است.

سال ۱۴۰۱ امکان برداشت و اهدای عضو از ۳۰ فرد دچار مرگ مغزی پس از اخذ رضایت از خانواده های آنها در استان اصفهان فراهم شد درحالیکه این شاخص در سال ۱۴۰۰ معادل ۲۵ نفر بود.

سالانه حدود سه هزار مرگ مغزی قابل اهدا در کشور رُخ می‌دهد، از این تعداد تنها یک هزار مرگ مغزی به مرحله اهدا رسیده و اعضای قابل اهدای ۲ هزار بیمار مرگ مغزی به خاک سپرده می‌شود. چنانچه از هر بیمار مرگ مغزی سه عضو اهدا شود، حدود ۶ هزار عضو قابل پیوند، به مرحله اهدا می‌رسد.

منبع : ایرنا 

 

 

دیدگاه / پاسخ