حالت شب
  • Saturday, 25 May 2024
امروز در سطح شهر اصفهان بُعد شادی را نمی‌بینیم

امروز در سطح شهر اصفهان بُعد شادی را نمی‌بینیم

 به گزارش باخبرباش به نقل از مهر حجت‌الاسلام و المسلمین مهدی فوقی عصر جمعه در نخستین همایش پویش مردمی لبخند با بیان اینکه ما امروز در کف شهر بُعد شادی را نمی‌بینیم، اظهار داشت: سازمان تبلیغات اسلامی بعنوان متولی اصلی تعظیم شعائر دینی تصمیم دارد که جایگاه شادی‌های مشروع و چهارچوب دار از نظر شرع مقدس اسلام را تعیین و تعریف کند.‌

وی با بیان اینکه آیا از آغاز اسلام تا امروز پیامبر رحمت، موضوع شادی را مطرح نکردند؟ خاطرنشان کرد: در کتب دینی از جمله بحارالانوار علامه مجلسی مفصل به موضوع شادی پرداخته شده اما چرا امروز نوجوانان بعنوان یکی از بخش‌های اصلی جامعه مطرح می‌کنند که آن قسمت شادی آفرینی دین کجاست؟

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان ادامه داد: زمانیکه می‌خواهیم در این رابطه کاری را شروع کنیم، بسیاری حساسیت موضوع را تذکر می‌دهند؛ بله حساس است زیرا در حقیقت آنقدر سکوت کردیم و تماشاگر بودیم که دیگرانی که شرع را قبول نداشتند و دنبال تمدن غربی بودند، آمدند در باغ‌ها، رستوران‌ها و پارک‌ها جاذبه‌ای ایجاد کردند که جوان ما آدرس اشتباهی گرفت و دنبال مسیر غلط رفت.

حجت‌الاسلام و المسلمین فوقی با بیان اینکه امروز باید به همراه هیأت مذهبی تکلیف را مشخص کرد که به کدام سمت حرکت کنیم، گفت: آن روی سکه دین، حزن حسینی با حرارتی که ودیعه به ما گذاشته شد و فرمایشی که امام امت فرمودند از محرم و صفر است که اسلام زنده نگه داشته شده است؛ آفرین بخوبی عمل می‌شود اما روی دیگر سکه کجاست؟ و چرا به آن نمی‌پردازیم و مطرح نمی‌کنیم؟

وی تصریح کرد: علت ایرادها این است که تاکنون چهارچوبی مشخص نشده است؛ اداره‌کل تبلیغات اسلامی تاکنون سه جلسه در این خصوص برگزار کرده و در جلسه چهارم باید مسئولان بیایند و تکلیف را معلوم کنند. ما بعنوان سازمان تبلیغات اسلامی از مدیران استان تمنا داریم که با وجود تلاش‌های شبانه روزی، در این مسئله ما را یاری کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان اظهار داشت: وقتی می‌خواهیم یک حرکت شادی آفرین در شهر ایجاد کنیم، گرفتار می‌شویم و غصه می‌خوریم که چه کنیم؛ آیا همه اصفهان چهار باغ است آیا ما فقط باید توجه به اقشار مرفه کنیم پس بچه‌های زینبیه و حصه و فرمایشات حضرت امام راحل برای پابرهنگان چه می‌شود؟

حجت‌الاسلام و المسلمین فوقی با تاکید بر اینکه باید منشور و بسته‌ای در این زمینه آماده شود، افزود: امروز در ابهام حرف نمی زنیم بلکه شفاف می گویم نسبت جامعه دینی ما با لبخند و شادی، با نشاط و جشن‌ها، کارناوال‌ها و فستیوال‌هایی که در تمدن اسلامی و شیعی ریشه دارد، کجاست؟ ما فقط می‌بینیم برای عزاداری شهر سیاهپوش می‌شود، این نشان غیرت دینی است اما بچه‌های دبیرستانی ما امروز سوال جدی در خصوص شادی و نشاط و تخلیه هیجانات دارند.

وی خاطرنشان کرد: یک سال از حضورم در سازمان تبلیغات اسلامی اصفهان می‌گذرد و اولین حرکت جزءخوانی قرآن در چهارباغ بود که حتی از بلژیک و فرانسه در این خصوص تماس‌هایی داشتیم؛ این برنامه یک نمونه کار جدید برای انقلاب اسلامی بود که حتی دختران و پسران کم حجاب نیز می‌آیند قرآن به دست می‌گیرند و می‌خوانند؛ پس معلوم است فضاهای معنوی و مذهبی را ما مصادره کرده‌ایم.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: در تمدن اسلامی که رهبر معظم انقلاب بعنوان پیشران و و راهبر میدان داری می‌کنند آن روی سکه، شادی، نشاط معنوی و هیجان دینی دیده شده اما ما باید با همفکری و ارائه نظر علما بسته‌ای بر اساس فرهنگ دینی و راهبری و فرمایشات امام راحله و رهبری معظم انقلاب تعریف کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین فوقی گفت: امروز در لبنان برای مراسمات شادی، هیجانات و مشغولیت نوجوان و جوانان برنامه دارند و همین‌ها منشور و نقشه‌راهی برای شما است اما اینجا به محض اینکه یک طلبه که نشسته مطالعه کرده بخواهد در چهارچوب حرکت کنند می‌گویند چه می‌کنی؟

وی اضافه کرد: این پویش یک بهانه است؛ تمام انتقادات و حرف‌ها را به جان می‌خرم اما تحمل می‌کنم که آیا تعریفی برای این جوانان و همین دختران و پسرانی که ممکن است ضعیف الحجاب باشند اما علاقه به اسلام و اربعین و سید شهدا و اهل بیت و مقام ولایت و انقلاب در اینها موج می‌زند؛ وجود دارد یا نه؟ آیا این‌ها باید سر سفره معنویات بنشینند یا نباشند؟ یا همیشه این‌ها را متهم کنیم؟

وی با بیان اینکه جشن‌های مذهبی پیش رو طبق همان روال قبلی و در حسینیه‌ها و مساجد و با مخاطبین ثابت برگزار می‌شود، ابراز داشت: از ابتدای ماه شعبان تا شب‌های قدر دریایی از مناسبت‌های شادی آفرین را داریم و اصلاً ماه رمضان، ماه مبارک و شادی است.

فوقی گفت: امروز بنیادی را با حضور متفکران و نخبگان حوزه و دانشگاه و مدیران و مسئولان مراکز مذهبی بعنوان بنیاد شادی آفرینی و امید راه اندازی کردیم که کار خودش را با قوت پیش خواهد برد.

دیدگاه / پاسخ